• sebebini anlamak için kafa yormaya çok da gerek olmayan durum.

güvenlik görevlileri sanıyorum ki iki kıstasa göre araç durduruyorlar.

1- ihbar
    2- araç içindeki tipler ve şüpheli görülen şahıslar.

işim gereği güneydoğuda defalarca seyahat ettim. bazen 34 plakalı araçla, bazen yöreden kiraladığım 47, 63, 21 plakalı araçlarla. tüm araçların durdurulduğu kontrol noktaları haricinde çok nadir olarak durduruldum. onda da ehliyet ve ruhsat kontrolü haricinde bagaja dahi bakılmadı.

işimin bi kısmında bir karış sakalı olan, yolda görsem yönümü değiştireceğim bi ustayla yolculuk yapmak durumunda kaldım. istisnasız her kontrol noktasında durdurulduk, hatta batman-diyarbakır yolu üzerinde hususi koltuğun paspasların altına dahi baktılar.

işin altında pislik aramaya gerek yok, ben ülkemde bomba patlamayacaksa, kimsenin canı yanmayacaksa güvenlik görevlilerinin her türlü kontrolüne razıyım. her denk geldiğimde de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

dipnot: insanlara insan gibi davrandığınızda hiçbir problem de yaşamazsınız. çok keyifli anılarım da oldu kendileriyle.
  • istanbul merkezli, hakkâri'de şubesi olan, devlete, bilhassa tsk, jandarma ve emniyete iş yapan bir şirket sahibi olarak yazıyorum.

tüm araçlarımız istanbul plakalı.

batıdan doğuya geçerken 2 bin küsur kilometreyi sorunsuz aşıp, doğudan batıya geçerken her seferinde istanbul girişinde (pendik civarında otoyol kontrol noktasında), evrak göstermemize rağmen çok ciddi şekilde aranıyoruz.

doğudan intikal ettiğimiz için ptslere takılıyoruz. araç aylardır ilk kez istanbul'a giriş yapıyor. şüpheli durum oluşturuyor. kabulleniyoruz. dolayısıyla artık alınmıyoruz.

doğudan intikal eden her araç plakası batı olsun ya da doğu olsun şüphe barındırmaya devam ediyor.

kolluk kuvvetleri işi şansa bırakamaz. bırakmıyor da. bırakmasın da.

güneydoğu ama bilhassa doğuya gelmiş olsanız buradaki kontrol noktalarından nasıl geçildiğini görmüş olsanız, bu durumu garipsemezdiniz. adam hakkâri plakasıyla, kendi ilinde ayrı ayrı hem yeniköprü jandarma hem de depin polis noktalarında aranmak ve kayıt yaptırmak için saatlerce bekliyor.
  • yoktur öyle bir şey, plakaya göre değil ihbar durumuna göredir o durdurma olayları. bundan 2 sene önce çok çok başkent plakalı aracımla 3 günde toplam 7 kontrol noktasının 7sinde de durduruldum. ardından öğrendik ki, reina saldırganı benim aracımla aynı model, renk, marka araçta yakalandı. tabi biz aydınlandık, o günden beri de zibilyon tane kontrol noktasından geçtim 1 kere durdurmadılar.
  • polisin kimi durduracağını bildiğine inanan gerizekalıları dinlemeyin, şu anektoduma bakın:

ilaç mümesili bir arkadaşım silifke'den mersin'e girişi sırasında durduruluyor. o gün de mersinde patlama yaşanmış. arabada arkadaş ve yolda aldığı iki tıp öğrencisi var.

polisler iki sohbetten sonra aracın tehlike arz etmediği, içindeki üç kişinin de temiz olduğuna dair bilgiyi alıp devam etmelerine izin veriyorlar. bizimki de ilerde öğrencileri atıp yola devam ediyor.

aynı günün gecesi sabaha karşı 2 ekip otosu, 1 panzer, 2 akrep ve 2 sivil araçla polisler arkadaşın evine adeta bir şafak operasyonu düzenliyor. arkadaşı alıp emniyete götürüyorlar. arkadaş tabii ki 'arkadaşım siz aptal mısınız bugün kontrole girdim temiz çıktım' diyor. inanmıyorlar ve 2 saat beklettikten sonra sabahın ilk ışıklarıyla birlikte salıyorlar. haklı olduğu anlaşılıyor.

arkadaş artık uyku olmaz diyip silifke'ye doğru yola çıkıyor. silifke'de de bir yerde nişanlısıyla yemek yerken etrafını elinde taramalı silahlarla polisler sarıp yine merkeze götürüyorlar arkadaşı.

burdaki gerizekalı da polis kimi durduracağını iyi bilir diyor. ahahaha. senin bir yıllık vergini tek bir kişi için yediler ayaküstü. benziniydi, operasyon masrafıydı derken. sığır.
  • yer: bahçelievler/istanbul
    yıl:2005
    araba: hyundai accent
    plaka:10*
    araçtakiler: 1 subay 1 teknisyen

cam açılır ve diyalog kurmaya çalışılır:
    - kolay gelsin mem...
    * in aşşaa in in in in in!!!! yaslan yaslan yaslan yaslan!! aç bacakları* aç aç aç!!!

araç ve üst-baş enikonu arandıktan ve meslekler öğrenildikten sonra "ya bikeresinde candarma bizi durdurduydu da polisiz dediğimiz halde ceza kestiydi vs vs vs..

tanım: yanlış olan önermedir.
  • hergün avrasya tünelinden geçiyorum en az 5-6 kere de orada durduruldum. plakam 34.
    her seferinde gayet kibarca işlerini yaptılar. onların görevi durdurup kontrol etmek.
    ülkede üst üste onca bomba patladı saldırı oldu. hep ihmalden suçladık.
    akıllarına gelen herkesi durdurup bakmalılar her ihtimalli ortadan kaldırmalılar.
    burada doğu moğu algısı tamamen algıda seçicilik.
    not: akpli makepli değilim.
  • 90larin alışkanlığı,

zira peder o yillarda arac aldiginda plaka 06 olsun diye epey ugrasmisti,

bir ulke 20 senede hic mi ileri gitmez, üstüne koymaz biseylerin ünlü bir türk büyüğünün dedigi gibi insan bazen gercekten hayret ediyor...
  • memleketten peş peşe 3 araç gidiyoruz istanbula,
    4 tane çevirme, üçünde 06 ve 34 plaka olan araçlar geçti, 46 plaka olan araç durduruldu,
    birinde üçümüzü de durdurdular.
  • bu başlıktaki iddia kesinlikle yanlış. son dönemde 30 bin kilometre yol yaptım. sıfır altı plaka beyaz bir aracım var. hemen hemen her ilde polis noktasında durduruldum. polis noktasında görevli sayısına göre belli bir sayıda aracın kontrolü yapılıyor. aynı gün üç ayrı şehrin girişinde durduruldum, tamamen basit rassal seçim sonucu durduruluyor araçlar. ama bir de belli bir renkteki ticari araçların plakasına bakılmaksızın durdurulduğunu iddia etti bir arkadaşım.
    en komiği de yol boyunca kapıştığım ve sonunda sollayıp geçtiğim bir araç ben polis noktasında beklerken tıngır mıngır yanımdan geçti gitti. hızlı gittik, polise yakalandık, eleman benden yavaş giderek benden daha önce şehre vardı.
  • az çok oniki eylül algısı gibi. 12 eylül'de sola darbe vuruldu. ama sağa da vuruldu. şimdi örneğin balıkesir'de oturan biri darbe sabahı pencereden bakarken gördü ki solcu komşusu da alınmış, sağcı da. ama diyarbakırlı bakınca sadece solcuların gittiğini görmüş. çünkü kürtler solcuydu o yıllarda. (bu konuyu ayrıca tartışalım) yani diyarbakırdaki algı; "bizi darbeyle bastırdılar" şeklindeyken, balıkesir'de "kardeş kanı durdu" olarak tezahür etti.

bugünkü olay şu: terör mantığı umumiyetle en az göze batacak şekilde hareketi öngörür. yani araba olarak beyaz peugeot 301 kullanırsan görünmezsin. şu aralar beyaz 301'ler hep filo kiralamada. demek ki 2010 model gri focus veya accent bu iş için uygun. polis bunlara bakıyor en çok. bir captur veya volvo c30 göze batan araç olduğundan zaten klasman dışı kalıyor.

bu fiyat performansı yüksek, piyasa araçları da zaten ikinci el olarak taşraya ve doğuya satılıyor. polis kontrolleri dikkat ederseniz şu ara sadece pkk'lı aramıyor. işin içinde hocaefendici de var, ışid var, var oğlu var.

tabi sadece kontrol noktaları da değil. yoldaki sabit kameralar da bi nevi ihbar. hakiki ihbarlar da var. plakasından hariç, durdurulan araçların mutlaka ortak bir yanı vardır. siyah sedan da olabilirler, mavi mersedes de. ihbarın gelişine göre.

sadece doğu illerine ait araçları durdurmak bir güvenlik zaafı yaratır elbette. bombayı yükle, tak arabaya bilecik plakası oh mis. o yüzden sadece bu araçlar çeviriliyor sanısı eksik bir tespit. en vasat araçların bu plakalara sahip olması da etken. istanbul'a giden 36 plaka manda kasa siyah merso sizde ne gibi bir imaj yaratıyor bu arada. dediğim gibi sadece plaka işi değil. sadece terörist değil.
hesabın var mı? giriş yap