şükela:  tümü | bugün
  • bu sabah saat 10:00 sularında esenkent metrosunda turnikeler önünde bekleyen 2 polis kimlik sordular. her gün bu eziyete denk geldiğim için kimlik göstermeden metroya binemiyor muyuz? diye sordum.
    peşinen söyleyeyim takım elbise pardesü kombini ile idim, tipimde öyle at hırsızı gibi değil ortalama bi türküm.
    neyse konuyu dağıtmadan sorduğum soruya yanıt olarak üstünde bir şey mi var diye direk aramaya kalktı bende canlı bomba mıyım böyle arıyorsunuz dedim. daha sonra 2 si birden duvara yasladı. onlarca insanın içinde rencide edici bir şekilde aramaya başladılar. böyle yapamayacaklarını karakola götürmelerini istedim. dinlemeyip devam ettiler. olay böyle son buldu.
    şimdi arkadaşlar bu 2 polis memurunu bu davranışlarından ötürü şikayet edebilir miyim ? yasal olarak var mı böyle yetkileri?
    peşin edit: inanın sıkıldım hergün gbt yapılmaktan.özellikle yoğun iş saatlerinde denk geliyorlar. sanırım gbt kota esası ile çalışıyorlar. o sebeple yoğun saatler seçiliyor.

edit: düzgün davranmayıp ne yapmışım? zorluk mu çıkardım ? insan gibi sordum neden hergün bunu yaşıyorum diye ? güvenlik problemi mi var ? var ise bunu öğrenmek vatandaşın en doğal hakkı değil mi ?
    edit: @tsetshladze bak bunlar sana delikanlı isen silmezsin o entryi göt ağızlı olan sensin çünkü söylediklerin anca bir götten çıkar. medeni olamıyor musun?? küfürsüz kendini ifade edemiyorsan farklı bir platforma gitmeni öneririm. beni de kendin gibi küfürbaz ettin. insan artığımsı.
    edit : @nef i nin sivri dili bak bu da polis görün bakalım kimlerle karşılaşıyoruz. sıçtığın yazının ekran görüntüsü alındı memur bey kaçmak yok .)

edit: ulan ne garip adamlar var ya. üst başa dikkat çekmemin mantığı hani at hırsızı mısın ki? gibisinden çeviriyorlar cümlelerine maruz kalmamak için peşinen söyledim. kibir yok arkadaşım bıkkınlık var artık. dürüst yaşayıp suçlu muamelesi görmek senin zoruna gitmiyor mu ? dışarıda o kadar kanı bozuk, it - kopuk varken devletin benimle uğraşması benim zoruma gidiyor.

edit: tamam hadi diyelim bu olayda ben suçluyum. ama yazımda polislere hakaret ya da aşşağılayıcı bir üslup kullanmadan fikrimi şikayetimi dile getirerek sizlerle paylaştım.bakın şimdi
    @nef i nin sivri dili bu polis olduğunu iddia eden şahıs. mal dediğini için sadece yaşını ve neden mal dediğini sordum. karşılığında derdim var ise beni fatih ilçe emniyete çağırıyor. en basiti bakın burada bile devletten aldığı güce başvuruyor. bu düzen garip hakikaten...
  • işte bunlar kendini fazla önemsemekten kaynaklanıyor. polis kimlik isteyince atar yaparsan karşılığında bir reaksiyon görmen doğal. herkes kendi çapında kraliyet ailesi gibi takılıyor, hastaneye gider doktora atar, bankaya gider bankacıya atar, restorana gider garsona atar. insanlara düzgün davransanız bu sıkıntıları yaşamazsınız.

edit: polisin istediğine gbt yapma yetkisi bence de olmamalı ama burdaki olay o değil, oradaki polisler öyle bir talimat almış demek ki tavırları doğrudur yanlıştır bunu da bilemem ama sana kimlik soran polise "göstermeden binemiyormuyuz?" dediğinde, pardon beyefendi tabi buyrun demesini mi bekliyordun? senin de amacın hır gür çıkmasıymış amacına ulaşmışsın.
  • bir öğrenemediniz amk:

-buyurun ben de kimliğinizi ve arama kararınızı görebilir miyim demeyi.

-akabinde buyurun kimliğim diyerekten 2 dakika bekleyip yolunuza gitmeyi.

edit: öncelikle özellikle 2016 yılı sonrası ağırlıklı olmakla beraber illerde kolluk birimleri faaliyet alanları için tüm sokakları kapsayacak şekilde arama kararı almakta. başta polis vazife ve salahiyet kanunu ve diğer kanunlar arama için yetkilendirme yapsa da ilgili mahkemeden alınan arama kararı şu an uygulamada daha öncelikli kullanılmakta. içişleri bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü ve hukuk müşavirliğinin yazılı emri doğrultusunda bu şekilde yapılmakta.

sormanız gereken arama kararı o. göstermiyorsa öncelikle görevin kötüye kullanılması başta olmak üzere edebiyatınız ve hukuk bilginiz doğrultusunda dilekçenizle savcılığa başvurabilirsiniz. ayrıca cimer ve emniyete mail atabilirsiniz.

haklıysanız hakkınızı savunun. ama durduk yere de kendinizi haksız yere düşürmeyin.
  • polisin kimlik sormak için arama kararına ihtiyacı yoktur, biraz google araması yap öncelikle.

yahu ister elit ol ister sokaktaki kağıt toplayıcısı nedir bu afra tafra. göster kimliği, üstüne el ile arama toplam 5 dk sürmez. zaten herkesin alnında yazar ben bombacıyım diye değil mi? (!)

ayrıca başka bir suçtan araman vardır belki, illa gbt yaptı diye bombacı mı olacaksın?

iyi seni orada mukavemet göstermekten ters kelepçe ile nezarete atmadılar.

edit :emir derken üstteki arkadaş da yazmış, bugün taksim meydanı güzeldir hadi gençler gidelim biraz gbt yapalım yehaa diyecek hali yok polisin, bağlı bulundukları karakola, üst kademeden gelen emre istinaden sorumluluk alanlarında önleyici güvenlik tedbiri alıyorlar.
  • yapılacak şey: önce yapacağın atara gelecek tepki karşısında ne yapacağını bilmek, sonra atar yapmak.
    aksi halde "hemen gidip ekşide başlık açıp sorayım ne yapabilirim diye" dersiniz. duvara dayandırıldığınızla kalırsınız.
    ek not: polise emir verilmiş git gelenin geçenin kimliğine bak diye. kadına bakar, "vay bana yürüyor", erkeğe bakar "vay ben at hırsızı mıyım?" bi salın kendinizi ya kurtulun şu ağırlıklardan da adamlar işini yapsın.
  • evet kardesim polis gbt yapar istedigi zaman, o rasgele gbt ile kac kisi yakalaniyo biliyomusun. rasgele gbt olayi olmasa devlet bu ulkede kimseyi yakalayamaz. polislerle artist artist dayilanacagina sempatik sekilde gulerek yine mi ben de. dun ben hatayda 2 kere gbt ye girdim trafiikte, ikinci durdusunda gulmeye basladim daha 15dk gbt yapildi diger tara diye, adamlar bana inanip gbt yapmaktan vazgecti lan, ha tamam o zaman diyip. ehliyete bakip gbt yapmadan yolladilar.

arama karari goster diye tavsiye verenler malin onde gideni, adam sahte polis olmadigina gore sana gicik kapip gozaltina bile alabilir, sende cok hukuk bildigin gore avukatinin gelmesini beklersin.polise davada acamazsin gozaltina alindi diye, polis suphelendigi herkesi gozaltina alabilir.
  • şimdiye kadar bir kere kimlik sordular ki öncesinde bana kimliğini gösterdi ben sormadan, kimliğime baktıktan sonra arama yapmadan teşekkür ettiler yoluma devam ettim. yani her önüne geleni üst baş aramıyorlar bildiğim kadarıyla. arkadaşın haklı olduğu bir konu şu, sadece neden diye bir sorudan sonra polislerin böyle davranması yanlış. her vatandaş polise neden böyle diye sorabilmeli poliste kısa bir cevap verebilir. iki tarafta birbirine saygılı olursa kimse 2 dk kimlik kontrolünü dert etmez diye düşünüyorum.
  • işini hızlı halletmek isteyen vatandaş:

-kimlik lütfen.
    +ne kimliği gardaşım hede hodi
    - üstünde bişey mi var (içinden sıss ağzını yüzünü... )
    +ama işe gidemiyok bak düzgün giyimliyim ehe ehe
    - yapış ulen duvara...
    +kıçıncı yüzyıldayız hede hödö

meanwhile standart vatandaş:

-kimlik lütfen
    +buyrun
    -teşekkürler iyi günler.
  • emin ol tipin normal olduğu için sormuştur. rezalet olmayan durum.

örneklendireyim. zeytinli rock festivali'nin yapıldığı alanın orada küçük bir otoparkımsı bir yer vardır deniz manzaralı. çevrenin gençleri bir kaç bira içmek, sohbet muhabbet etmek için oraya giderler. çevreyi bilmeyen insanlar da gitmez, iti kopuğu olmaz orada çünkü zaten çok küçük bir belde.

her gece gezen bir yunus ekibi vardı geçmiş senelerde. istisnasız gelir, kimlik kontrolü yapar giderlerdi. içtiğin biraya falan da karışmazdı. bir gün yine aynı ekip geldi, "gençler kimlikleri alayım" dedi. ben de dayanamadım sordum "abi her gece geliyorsun kimlik sormaya, artık plakayı da mı hatırlamıyorsun" dedim gülümseyerek. aldığım cevap gayet mantıklıydı.

"hatırlamaz olur muyum? sizi tanıdığım için istiyorum zaten. sabıkanız yok. gidip tanımadığım etmediğim adamı sorgulatıp başıma niye iş açayım? 8-10 tane daha sorgum kaldı, onları da tamamlayınca çekerim bir kenara kafamı dinlerim." dedi.
  • 155 i aradım. evet evet polisi polise şikayet ettim.
    savcılığa dilekçe vermem gerektiğini söylediler. şüpheli haller dışında arama yapılamazmış hele ki rencide edecek şekilde.
    bu ne biliyor musunuz üstteki sayın yazarlar. görevini kendi egoları için kullanmaktır. ben elitim ya da şöyleyim böyleyim demedim. ben vatandaşım ve benim vergilerim ile beni koruması için para alan güvenlik personeli, dışarıda onlarca hukuksuz olay oluyorken gelip bana zulüm ediyorsa. orada bir terslik vardır. umarım başınıza gelir anlarsınız ne demek istediğimi.