şükela:  tümü | bugün
 • aslında aşağıda yazacaklarımı başka bir başlığa entry olarak girmiştim fakat sonrasında girdimi okuyunca bunu başlığa çevirmeye karar verdim. ben şunu da, bunu da savunurum diyerek kendimi açıklamaya lüzum duymuyorum, her entry'den sonra gelen küfürlü mesajlar bu başlıktan sonra da gelecektir ve küfür edenler bilir ben bu mesajlara "hakaretiniz için teşekkür ederim" diyerek cevap vereceğim. bu adamların dertleri var, buyrun okuyun.

  temelde iyi ve kötü insan vardır ve meslekler bizim gömleğimizdir. polisin yetkileri çerçevesinde görev yapmasını istememiz en doğal hakkımızdır aynı yetkilerini aştığında onları eleştirip, ceza almalarını istememiz gibi. polisin yetkisini aşması suçtur fakat onlara hakaret etmekte suçtur. yanlış yanlışla düzeltilmez.

  fakat işin bir de diğer tarafı var, bu diğer tarafla alakalı en açıklayacı konuşmayı chp izmir milletvekilimiz murat bakan bey geçen gün mecliste yaptı(entry'nin sonuna ekleyeceğim). hakkımızı korumasını istediğimiz polisin hakkı yeniyor ve bunun için hiç destek olmadık.

  murat bakan beyin konuşmasından sonra yaptığım araştırmada elde ettiğim bilgilerdir:

  -polis en ağır çalışma sistemi sayılan 12-12 çalışmaktadır(12 saat çalış - 12 saat dinlen). fakat ek görev ve uygulama ile standart bir polis günde ortalama 15 saat görev yapmaktadır(1 gün 24 saat). kilit birimde çalışan polislerin belirli bir mesai saati yoktur(tem, kom, istihbarat, asayiş)
  -bu çalışma saatleri karşılığında ek mesaileri yoktur.
  -özel günler ve resmi tatillerde polisler izinli olmak yerine ekstra görev yaparlar ve bunun karşılığında ek mesai, çift ücret ya da izne ekleme almazlar.
  -çömez bir polisin yıllık izni 20+4, kıdemli polisin ise 30+4'tür. fakat izne çıkacağı tarihe yöneticileri karar veriri ve genelde iş yoğunluğu bahane edilim max. 10+4 gün izne çıkabilir. fakat yıllık izindeyken aranıp işe çağrılabilir ve geri dönmek zorundadır.
  -özellikle asayişte çalışan polisler kanun yetersizliğinden şikayetçidir. adli suçlarla(hırsızlık, gasp, darp) bu birim yakaladığı hırsızın evraklarını bitirmeden şahısların serbest kalmasından dolayı canından bezmiştir.
  -karakol polisleri personel yetersizliğinden şikayetçidir. basit görünen bir şikayetin evraklarını tamamlamak ortalama 2 saat sürmektedir. görevi olmadığı halde tebliğleri de yapmak zorundadırlar.
  -en çok intihar edilen devlet kurumudur. ailelerine ve kendilerine vakit ayıramazlar. haksızlığa ve baskıya çok uğrarlar ve çözüm bulunamaz. çözümsüzlük onları intihara yönlendirmektedir. 2012 yılına ait intihar verisi . bu oran son 2 yılda tavan yapmıştır detaylı bilgiyi araştırırsanız şok olursunuz.

  vs. vs. belki de onların uğradığı haksızlıklara da değinmeliyiz artık.

  chp mv. murat bakan'ın konuşması