şükela:  tümü | bugün
  • taksim'e giden 36t otobüsünü durdurarak otobüsteki herkese tek tek kimlik kontrolü yapması olayı. böyle bir uygulama şekli var mıdır merak ediyorum, ilk defa denk geldim durağa yanaşan otobüsü kontrol etmeye.
  • böyle bir uygulama şekli vardır. ihbar olabilir, uygulama olabilir, kota doldurmak için yapılabilir ki bu tasvip edilmez.
  • koca otobüsü tek başına kontrol ediyorsa sıkıntı. hem kendi açısından hem bekleyen yolcular bakımından. hızlı bitecekse benden yana sorun yok
  • belki suriyeli avındadırlar. umarım ki öyledir
  • esentepe, gazi mahallesi, alibeyköy, sütlüce, taksim güzergahı...

kesin içlerinde bir sürü kimliksiz dış ülke vatandaşı çıkmıştır. ya da çıksaydı onlara işlem yapılır mıydı acaba?

kimliksiz türk vatandaşı olsa, bin tane prosedür..

tabi ki kimlik kontrolü olsun ama ne idüğü belirsiz onca göçmen elini kolunu sallayarak gezerken, sadece bu ülke vatndaşları suçlu potansiyeli görmesin.

muhtemel bir sebebi olabilecek kontroldür, ihbar veya şüpheli durum gibi...
  • kimlik kontrolünü nerede yapacağıdı peki ? karakolda mı ? broşür dağıtıp "bugün saat 14:40 - 16:50 saatleri arasında taksim karakolunda kimlik kontrolü yapılacaktır. tüm halkımız davetlidir" mi diyecekti ? çok şey yapmamak lazım. bir probleminiz yoksa yardımcı olup işinize bakınız.
  • böyle bir uygulama şekli var mıdır ne demek? paşam nerede kimlik kontrolü yapsaydı? evine gelip rica ederek mi yapacaktı? güvenliği gerektiren her işlem yapılabilir. 5 dakika 15 dakika işiniz aksasın ne olacak? keyfi otobüs durdurulacak değil ya.
  • ne kadar alışmışız polis devletine. başlık sahibi böyle bir uygulamanın hukuki olup olmadığını sorguluyor, entrylerin yarısı " bak işine" tarzında.

ülkede afgan ve suriyeli kaynıyor ama vatandaş işine baksın. kara gün akçesi kullanılıyor ama biz işimize bakalım. bu tarz başlıklarda sıkça denk gelmeye başladım böyle entrylere. ama dur ben işime bakayım şimdi.

tanım: olağanüstü hal döneminde olmadığımız için arama izni alınarak yapılan gbt sorgulaması.
  • sen işine bak, polise yardımcı ol diyen cühela sürüsünü meydana seren olay. davar sen işine bakabilirsin, önündeki ottan gözünü ayırma sakın.
  • 90lı yıllarda gazi mahallesi, 1 mayıs mahallesi, sarıgazi, çağlayan, gülsuyu gibi solcu alevi ağırlıklı mahallere giden otobüslerde alışık olunan uygulamadır.

ayrıca güzel bir otobüs aramasından sonra gittiğiniz kahvehanede kimlikleriniz tekrar toplanır ve bazı arkadaşlarınız polis tarafından gözünüzün önünde tokatlanabilirdi.

sahi 90lı yıllar ne güzeldi bee. pop müzik falan..