• makul şüphenin sınırlarının çizilmediği ülkede "hayır memur bey, arayamazsınız" cümlesini şüphe unsuru sayarak göz altına bile alabilir. nerede yaşadığınızı unutmayın sevgili kelebekler.
  • siz siz olun, bu tür yazarlara güvenip polis noktalarında erkeklik yapmayın.

(bkz: kan alırlar kamil kan)
  • öncelikle pvsk’nın ilgili maddesi (bkz: #87496136) zaten belirtilmiş.

ayrıca biz örnek üzerinden gidelim diyelim ki kadıköy’de üstünüz aranmak istendi. kadıköy ilçe emniyet müdürlüğünün ilgili mahkemeden aldığı 15 günlük arama kararı neredeyse kadıköy’ün her bir sokağını kapsamakta. bu gözler 10 sayfa arama kararı gördü. istanbul’da arama kararının olmadığı her hangi bir sokak bulamazsınız.

öyle götünüzden arayamaz demeyin. öncelikle resmî dahi olsa kimlik sorun sonra arama kararını isteyin. sonra kollarınızı açın üstünüzü aratın. bitti gitti.
  • polisin üst arama yetkis vardır lakin karışıklığa sebep olan husus şudur; polis cebinizi eliyle yoklamak suretiyle arayabilir fakat elini cebinize sokamaz. çantanızı açıp göstermenizi isteyebilir ve çantayı dışarıdan eliyle yoklayabilir fakat elini çantanızın içine sokamaz.

dışarıdan cebizinizi veya çantanızı yokladıktan sonra hala şüphe duyduğu birşey varsa sizden göstermenizi talep edebilir, bu durumda gösterip göstermemek sizin insiyatifinizdedir. eğer ki göstermek istemiyorsanız sizi en yakın karakola davet eder, orada bakar.

kaynak: ilgili kanun ve yönetmelikler...
    edit; işin mantığı şudur: polis elini cebinize sokarsa bulduğu şeyin size ait olmadığını polisin cebinize soktuğunu iddia edebilirsiniz, bunu önlemek adına eliniz cebinize sokması yasaktır.
  • eski devirlerde devletin güvenlik güçlerinin yetkileri her zaman daha fazlaydı. insanlık tarihi, bu yetkilerin kısıtlanmasının tarihidir aynı zamanda.

yani polisin üst arama yetkisinin sınırlanması tarihsel gidişata uygundur.

çünkü insan denen canlı, kendini gerçekleştirme ihtiyacı duyan ve bunun için de özgürlüğe muhtaç bir canlıdır. özgürlük olmadan, insan olmaz.

insan, insan olmaktan gelen özelliklerini gerçekleştiremez ve yaşayamazsa verimli de, üretken de olamaz. baskı altındaki toplumlarda gelişme de ilerleme de olmaz. bu bağlamda polisin üst arama yetkisinin sınırlanması ile toplumun gelişmişliği ve refah düzeyi arasında bir ilişki olduğu söylenebilir.

nitekim polisin yetkilerinin çoğunlukla adli makamların izin ve onayına bağlı olduğu ülkelerde milli gelirin 30-40 bin dolarları bulduğu gözlenirken, polisin yetkilerinin keyfiyete tabi kılındığı ülkeler 10 bin dolar ve daha altı gelir seviyesine sahiptir diyebiliriz.

günümüzün suç dünyası düşünüldüğünde, suçla etkin mücadelede en esaslı unsurun istihbarat olduğu da görülmektedir. bir polisin sokakta rastgele arama yaparak sadece basit düzeydeki suçlarda çok ufak bir caydırıcılık sağladığı açıktır. önemli suçlar işleyenler, cuma gecesi beyaz yakalı ve öğrencilerle birlikte barlar sokağının çıkışında polis uygulama noktasından geçecek kişiler değildir.

birkaç tane asker kaçağını yakalayacağız diye binlerce insanın bu tip aramalarla tedirgin edilmesi devleti güçlendirmez, tam aksine zayıf gösterir. bu nedenle batıda bu tip uygulamalar çok olağanüstü terör tehdidi olan günler haricinde tamamen terk edilmiştir.

hatta batıya gidip gelenlerin dikkatini çekmiştir. batıda alışveriş merkezlerinin girişinde, adliye girişinde falan x-ray cihazları dahi olmaz. çünkü o şekilde yakalayabileceğiniz tek bir canlı bomba bile yoktur. o canlı bombanın, korunan binaya arka kapıdan girerken kullanacağı temizlik görevlisini istihbaratınız takip etmelidir. kapıda arama yaparak bu suçu engelleyemezsiniz.

o açıdan polisin üst arama yetkisinin sınırlandırılmasını istemek güçlü bir ülke ve devlet istemenin ilk kuralıdır. merak etmeyin polisin bu tarz yetkilerinin sınırlandığı hiçbir ülke teröristlere yenilmemiştir.
  • makul şüphe kavramını götünden anlayanların vardır dediği yetkidir. esasında makul şüphe de tam olarak götünden anlaşılması için uydurulmuş bir kriter gibi.

gbt sorgusu yaparsın kişi ağır sabıkalı çıkar. bölgede ise bir suç faili aranıyordur. işte bu makul şüphedir. herifin üstünü ararsın.
    ortada camı kırılmış bir araba, vardır veya yaralanmış darb edilmiş birisi, taciz edilmiş bir kadın, gasp edilmiş bir turist vs vs. kısacası olay mahalli veya olay mahalline yakın bir bölge. ortalıkta bir adam geziyor. kimdir necidir belli değil. işte bu makul şüphedir. mümkünse gbt bakarsın değilse üst ararsın.

kavga çıkmış ortalık karışmıştır. polis müdahale eder. orada olanlarım hepsinin üzerini arayabilir. çünkü silah, kesici alet vs olabilir. makul şüphe.

ama ama ama
    cuma namazına gelmiş adamı bağırarak taciz edip itiraz ettiği için hayvanca üzerini arayamazsın. (bizzat müşahade edilmiştir) aklınıza cuma gösterisi protestosu falan gelmesin. bir siyasi (bakandı) geldiği için akılları sıra güvenlik önlemi almışlar.

dükkanının önünde veya civarında esnafı arayamazsın. yazık değil mi o adamın itibarına. (bizzat görülmüştür)

mahallenin çocuklarını akşam evlerine giderken önlerini kesip biz işte şu evde oturuyoruz demelerine rağmen taciz edercesine üst araması yapamazsın. her şeyden önce kişilik haklarına tecavüzdür. konu komşu bu çocuğun üzerinin arandığını görse dedikodu yapmazlar mı? (eski zaman ama bizzat gördüm)

en fecisine geliyorum.
    memur adamı kendi çalıştığı kurumun önünde arıyorlar. üzerinde a4 kolilerini açmak için kullandığı serçe parmağından az büyük çakı çıktığı için azarlıyorlar. yeni atanmış bir memurdu. gariban anadolu çocuğu. hiçbir şey diyemiyor ben bu kurumda çalışıyorum diyor ama işlem yaparız bas git diyorlar.

işte bunlar makul değil ağır malul şüphedir.

son olarak diyeceğim o ki makul şüphe yaaauuv demeden önce bunun ağır bir şekilde suistimal edilebileceğini aklınızda tutun. belki bugün değil ama birgün mağdur olduğunuzda bana hak verirsininiz.
  • üniversitede özel güvenlik çantaları arıyordu. önümüzde her hâlinden kampüs cadıları gibi pkk'lı bir kolektife üye olduğu belli olan bir kız sıra kendisine gelince bağırmaya başladı beni arayamazsınız diye.

i.ü. edebiyat fakültesinin hemen dibinde de polis karakolu var bilenler bilir. kız iyice çirkinleşip güvenlik görevlilerini tacizlikle, sapıklıkla suçlamaya başlayınca polis geldi. bir adet kadın polis çantayı açtı ve içinden ne çıktı tahmin edin:

--- spoiler ---
    satır pala karışımı dev bir kesici alet
    --- spoiler ---

eskiden üzerimin aranması onurumu kırardı. ama şimdi sadece kolaylık sağlıyorum. çantanın fermuarını aç, içindekileri göster geç. o adam benim güvenliğim için çalışıyor, ben de sadece işini kolaylaştırıyorum, bitti.
  • ulkemde polis aramalarinda daha polis bir sey demeden ben soyunmaya basliyorum arkadaslar kimse kusura bakmasin.

bildigin vizitesini pesin almis orospu gibi soyunuyorum ben. neme lazim.

korkuyorum biraz. once ben polisin istedigini yapayim haklarimi sonra degerlendiririm.
  • zaten arama belgesinin "keyif olsun diye arama" yapamasın diye verildiğini bilmeyen arkadaşların doluştuğu başlık.

polis pek tabi ki de şüpheli durumlarda ve riskin maksimum olduğu noktalarda senden benden izin alacak değil . o anlarda ve bölgelerde kendi inisiyatifi dahi en büyük yetkidir ve yardımcı olunmalıdır ancak saçma sapan yerlerde, herhangi bir problem olmadığı aşikar evinizin sokağında,marketin yokuşunda , orada burada veya normal bir caddede trafikle, asayişin ortak çevirmesinde herkesin aranması siz ne kadar temiz suçla alakasız insanlar olursanız olun halkın çekinerek hareket etmesini ve polisin güvenden çok korku figürü olmasını sağlar. dünyanın her yerinde güvenlik kontrolleri var ve bu çok normal ancak bizim gibi son 50 yılda milyonlarca can kaybının yaşandığı coğrafyalarda insanların korkuyu üstlerinden atmadan bu şekilde her dakika güvenlik koridorunda yaşamak zorunda bırakılması toplumun ruh sağlığını pek de iyi etkilemez. iç güvenlik bana kalırsa biraz daha özel ve gizli saklı sağlanmalıdır orada burada güvenlik noktalarının olması suçluyu korkutmak bir yana aksine bunların yol haritalarının sınırlarını daha net çizebilmelerini sağlar. kısaca suçluyu şaşırtmak gerekir hep barbaros bulvarında asayiş kontrolü yapıp aranan bir şahsın barbaros bulvarından gitmesini beklemek ya da her durağı kontrol altındaki metroya bineceğini sanmak çok saçma.

şahsımızla alakalı bir ihbar, yakalama kararı veya şüphe uyandırıcı bir durum vs. olmadıkça gayet haklı olarak arama izni isteyebilmeliyiz. çünkü mesleki yeterlilik bu ülke vatandaşlarında, parayla birlikte en az olan şey ve maalesef kimseye güvenemiyoruz . neticede kota doldurmak için gbt yapılan bir coğrafyada, kota doldurmak için başka şeylerin de yapılmayacağının garantisi yok. pek tabi ki ülkenin kolluk kuvvetlerine sonuna kadar güveniyoruz ancak çürük elmaların her daim olabileceği son 3 4 yıl içinde zaten yeteri kadar ayyuka çıktı tekrar anlatmaya gerek yok ki halen her gün bir fetö üyesinin askeriyenin ve polis teşkilatının içinden ayıklandığı bir ortamda sıradan vatandaş nasıl gözü kapalı herkese güvenebilir ki.?

ülke dinamikleri stabil bir hale gelene ve bu temizlik bitene kadar vatandaşın korkması sıkılması gayet doğal .güvenlik güçlerinin bir tehdit yoksa adam seçmeden sakallı, çirkin, kötü giyimli, fötr şapkalı, çantalı , çantasız ,eşli ,eşsiz,çocuklu , çocuksuz her vatandaşa bir suç unsuru tespit edilene kadar aynı saygıyla aynı güler yüzle yaklaşmaları sosyal devletler için olmazsa olmaz bir unsurdur ve bu geçiş döneminde ülkemizde artık buna daha çok dikkat edileceğine dair inancım tam.

umut hep olmalı
  • pvsk uyarınca polisin kimlik sorup üst arama yetkisi vardır. mesafeli ve saygılı olduğu müddetçe polisin üst aramasından gocunmayınız. lakayıt olan emniyet mensuplarını ise saygılı ve mesafeli olamaya davet ediniz.
hesabın var mı? giriş yap