şükela:  tümü | bugün
 • 23 kasım 2020 tarihi gece saatlerinde organize sanayi bölgesinde bulunan işyerimde mesai yapmaktaydım. saat 23:50 civarında çok yakın olduğunu düşündüğüm bir yerden arka arkaya silah sesleri duydum ve bir süre bekleyerek işyerinden ayrılmaya karar verdim. çıkarken yaklaşık 30 metre ileride alkollü olduğunu düşündüğüm 2-3 kişi farkettim (2 kişi aracın dışındaydı, aracın içinde de birinin olduğunu düşündüm ama karanlık olduğu için emin olamadım.) aracıma binerek uzaklaşmaya başladım ve sonrasında polise haber verdim ve evime gittim. yaklaşık yarım saat sonra bir numara beni aradı ve şöyle bir konuşma geçti;

  (x: polis olduğunu iddia eden kişi y: ben)

  x: polisi arayan sen misin?
  y: siz kimsiniz?

  x: polisim ben, sen nerdesin?
  y:ne için soruyorsunuz, problem nedir?

  x: adın ne senin?

  bu noktada telefonu kapatıp 155'i aradım. durumu izah edip beni arayan kişinin polis olup olmadığını sordum. polisin özel numaradan arama yapmaycağını, eğer arama yaparsa çağrının 155'ten geleceğini söylediler. bu konuşma olurken arka planda farklı bir numara 5 kere üst üste beni aradı. son aramasına cevap verdim;

  z: şikayette bulunan sen misin?
  y: sen kimsin?

  z: ben polisim, nerdesin sen?
  y: senin polis olup olmadığını nerden bilebilirim? az önce 155'i aradım polisin özel numaradan arama yapmayacağını söylediler.

  z: bana işimi mi öğretiyorsun? bırak şimdi bunları senin blabla organize sanayide işyerin var mı?
  x: sana cevap vermek zorunda değilim var veya yok kim olduğun bile belli değil.

  z: sen yarın görürsün kim olduğumu, asılsız ihbardan işlem başlatıyorum hakkında.

  konuşma bu şekilde sonlandı. tekrar 155'i aradım ve durumu anlattım, numaramı ihbardan dolayı birilerine vermiş olma ihtimallerini sordum, asla böyle bir şey olamayacağını söylediler.

  ertesi gün işyerime yakın bir yerde bir kişi yolumu keserek onları neden ihbar ettiğimi sordu. biraz afallayarak nasıl yani, ne ihbarı dedim? dün gece saatlerinde bahsi geçen yerde içki içtiklerini bu sırada polislerin geldiğini ve arama yaptığını ardından da sizi ihbar eden kişi bu diyerek benim whatsup profil fotoğrafımı gösterdiğini söyledi. şok oldum ve durumu izah etmeye çalıştım. onları kastederek bir şikayette bulunmamıştım en nihayetinde. ihbarda duyduğum silah seslerini ve adresi tarif etmiştim. bir şekilde durumu geçiştirerek uzaklaştım.

  polis bu davranışıyla beni açık hedef haline getirmişti. şu an kendimi güvensiz hissediyorum ve hukuki olarak ne yapmam gerektiği konusunda emin değilim.

  edit: whatsup profil fotoğrafını neden gizlemiyorsun diyen arkadaşlar belki haklı olabilirler ama neden ben bir şeyleri gizlemek zorundayım? kimden niye saklanayım? ayrıca yazarken atladığım bir nokta var; polis bahsi geçen 3 şahsın telefonlarına benim numaramı girerek arama tuşuna basmış ve hemen çağrıyı sonlandırmış. rehberlerinde kayıtlı olup olmadığımı görmek istemişler.
 • büyük rezalettir. benzeri ifşa durumları diğer kurumlara yapılan ihbarlarda da gerçekleşiyor. kişisel verilerin gizliliğine girmiyorum bile yeri geldiğinde direkt öldürülme riski barındırabilecek rezalettir.

  155'e yapılan ihbarlardan sonra polisler sizi arayabiliyor yer tarifi vs. gibi konularla ilgili. operatör "arayamaz" demiş ama net bir şekilde uydurmuş. makul sebepten aramayı anlarım ancak başkası ile hele şikayet konusu kişiye iletmesi büyük rezalet.
 • hukukta reform bu galiba
 • polisin ne görevinden ne kişisel haklardan en ufak bir haberi yok umrunda da değil, mafyanın üniformalı hali gibiler.
 • ahlaksızlıktır, edepsizliktir, görevi kötüye kullanmaktır, suçtur.
 • mutlaka duyurulması gereken olaydır. maalesef sosyal medya platformları ile adaleti sağlamaya çalışıyoruz.

  edit: ek bilgi, o civarda hangi polis varsa bazen ona tutup telefon numaranızı veriyorlar. sizi arayıp "nerede nasıl oldu" diye sormaları için.
  vermeleri doğru mu yanlış mı kanuna aykırı mı bilmiyorum. ama sonuçta alem yapan adam polisin kendisi ise doğal olarak olay mahalline en yakın polis oluyor *
 • öncelikle geçmiş olsun diyorum. maalesef yeni türkiye budur ve en koyu akpartili bile bu yaşananları inkar edemez. herkes biliyor nasıl bir dönemden geçtiğimizi fakat kendi başları ağrıyana kadar üç maymunu oynamaya devam...
 • sistem öyle bir hale gelmiş ki, ne şiddet gören kadına yardım edebiliyorsun, ne de sorun çıkaran birini ihbar edebiliyorsun. dur bari sistemi eleştireyim dediğin anda da kendini içerde buluyorsun.

  nasıl bir paradoksal ortam yarattılar, içimden düşünmeye bile çekinir oldum.
 • ben de işyerimi sgk’ya şikayet etmiştim ve bilgilerimin gizli tutulmasını istemiştim. ertesi gün “sen bizi şikayet etmişsin.” diyerek işten kovdular.

  kvkk neden işlevsiz bırakılıyor anlamıyorum. sizi ifşa ettikleri kişi sizin başınıza bir iş açsa sizin bilgilerinizi paylaşan polis görevden alınmalıdır. ama bilgiyi gizli tutması gereken memur neden “aha bu ihbar etti seni.” diye kişiyi gösterir? bizim can ve mal güvenliğimizden sorumlu meslek erbabı değil mi bu insanlar?
 • al sana reform... yersen.