şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında başlığı nasıl atacağıma karar veremesem de en makulu bu olan önerme.

  polis tdk'nın verdiği kelime anlamı ile "şehirde kamu düzenini, huzur ve güvenliği sağlayan kuruluş, kolluk, zabıta" olarak belirtiliyor ancak aşağıda linkini bırakmış olduğum vidyo haberin 0:28-0:44 arasındaki görüntülere bakacak olursak polisler kamu düzenini, huzur ve güvenliği sadece tehdit olmayan kişilere karşı sağlayabiliyor.

  görüntülerde görebileceğiniz gibi biri satırla olmak üzere iki güvenlik görevlisi yaralanmış, polis çağırılmış, iki polis gelmiş. görevlileri yaralayan şahıs, tekrar satıra sarılıyor ve polis engel olamıyor hatta şahıs, silah çeken polise de kafa tutuyor "sende o göt varsa sıkarsın" der gibi ve o cengaver polisler bir sikim yiyemiyor. oysaki bu kahraman polisler karşılarına öğrenci, işçi, anne, baba, memur çıkınca bir anda kaplan kesiliyor, asıyor, kesiyor.

  kendilerine karşı güven zaten bir çok sebepten dipleri görmüşken, bu manzara polisin güvenlik gücü anlamında da artık hiçbir anlamı kalmadığını çok net gösteriyor. sonumuz hayrolsun çünkü bu ve bunlar gibi yüzlerce sokak teröristi artık daha cesur, toplum da kanun da bu güruha karşı daha kayıtsız.

  haber linki

  "istanbul küçükçekmece'de bir sitenin güvenlik görevlilerine satırlı saldırı düzenlendi. iki güvenlik görevlisi yaralandı. zanlıları ancak polis durdurabildi. o anları güvenlik kameraları kaydetti."

  öneri: bu iki polis hakkında soruşturma açılmalı. görevini yerine getiremeyen göbekli polisler acilen meslekten uzaklaştırılmalı.

  entrylere cevap niteliğinde eklemeler 1: ohal var memlekette, hangi yetkisizlikten bahsediyoruz arkadaşlar? yatırıp gündüz gözüyle sikse, kimse bir şey demez bu devirde. üstelik kendisine satır sallayan biri var, silahlı ve tehlikeli, her türlü yaralayıp etkisiz hale getirebilir. o beni gbt diye çevirip artistlik yaptığı göt sahiden varsa.
 • zira polislere öğrettiğimiz tek şeyin hükümetin kolluk kuvveti olduğu gerçeğidir. amacı olmayan ideali polis olmak olmayan, iyi maaşından dolayı devlete sırtımızı verek aga diyenlerin polis olduğu yerde, idealizmi güvenlik sağlamak olan değil, parayı bulmak olanın olduğu yerde polisin güvenlik sağlayabilme ihtimali yoktur.
 • kanun zayıfsa polis ne yapsın? polisin orada silah kullanma hakkı yok.

  amerika'da olsa çeker silahı sıkar alnına cesedini alır götürürler. adam kanunların işe yaramaz olduğunu bildiği için böyle cesaretli bir şekilde suç isleyebiliyor polisi de tehdit edebiliyor.
 • yetkiyle metkiyle alakası olmayan gerçektir. vardiyam sorunsuz şekilde dolsun fazla insanla muhatap olmayın polisciliğinden kaynaklanır. sokakta milletin birbirini ölesiye dövdüğü mevzular dönüyor her gece. polisin yaptığı tek şey dağılın komutu çekmek. karakola götürme yetkisini de almışlar demekki polis kardeşlerimizden. jamaika'daki gibi karakola götürme yetkisi verilse gör bakalım olay olur mu?
 • her meslekte olduğu gibi müthiş isteksizlik var, bu yeni bir sorun değil 15-20 senedir böyle. birini şikayet ediyorsun, adamın suç işlediğini öğrenip onu cezalandırmaya yönelmek yerine, seni o kişiye ifşa edip iyi polis olmayı tercih edeni çok gördüm. aynı şeyi belediyeler de çok yapıyor. kaçak yapıyı şikayet ediyorsun adama seni şu kişi şikayet etti diyorlar, yani ben şikayet etmesem ortada sorun yok. sorunu doğuran benim suçu işleyen değil.
 • polis gereğini olması gerektiği gibi yerine getirse bu defa da "çocuktu daha, ekmek almaya gidiyordu... elindeki satırla da o ekmeği bölüp emekçi güvenlikçi yoldaşlarıyla paylaşacaktı... ='(" diye duyar kasacak olanların kastırdığı bir diğer lüzumsuz duyardır.
 • polisin yetkisi falan geçin bu işleri, kanunların adam gibi işlemesini istiyorsak ilk kurtulmamız gereken şey savcı ve hakimlerin takdir yetkisidir. ülke olarak yaşadığımız en büyük güvenlik zafiyeti bu.

  mesela biri diğerini silah, bıçak vs. kullanarak ağır yaralıyor, şahıs yoğun bakımda savcı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıyor. aynı savcı biri kendisine "lan" dese içeri alabiliyor. veya çok basit, doğru düzgün delil bile olmayan bir iftiradan sizi içeri atabiliyor. kanunu kafalarına göre istedikleri gibi esnetebiliyorlar. haksızlığa uğradığınızda bunları şikayet edipte kısa zamanda sonuç alabileceğiniz yetkili bir makam yok.

  savcı-hakim takdir yetkisi sıfırlanmalı. kanunlar net şekilde uygulanmalı, istikrarlı olmalı. memleketin her yerinde aynı suça aynı ceza verilmeli.
 • kesinlikle ama kesinlikle doğru bir gerçektir. bu polisler garibana azrail kesilirken akp il başkanlarının karşısında önlerini ilikliyorlar. siyasete o kadar bulaşmışlardır ki seçim gecesi havada kuş vurmaya çalışan akp'li silahlı teröristlere müdahale etmemişlerdir. oysa elinde sapan olan bir kürt çocuğu olsa aslan kesilip bir kurşunla yere serer ve kahraman ilan edilir. sözlükte ki bazı orospu evlatları da eli sapanlı çocuğu terörist ilan edecek ve "beni niye vurmuyorlar da bu çocuğu vuruyorlar" diyecekti. aynı polisler suriyelilerden dayak yer. aynı polisler akp gençlik kolları başkanından şamar yer. aynı polis akp'li ne kadar kodaman varsa karşısında önünü ilikleyip avucunu birleştirir. ama 3 tane solcu bir araya gelince birden bordo bereli aslanlar olurlar. sonra da ortamlarda " siz yatağınızda rahat uyuyun diye biz canımızı feda ediyoruz" goygoyu yaparlar. facebook'ta da karizmatik polisler cici kızlar gurubunda düşürecek hatun ararlar.

  çevremde çok fazla polis var. kendi akrabalarımda dahi fazlasıyla polis var. hepsi mi aynı olur amk. sanki hepsini aynı şekilde formatlamışlar. hepsi kürt düşmanı. kimisi kürt olduğu halde kürt düşmanı. ama durun durun. bir tanesi vallahi farklı. yani neredeyse 10 yıllık polis memuru ama halen çizgisini bozmadı. zaten o da, bitirdiği bölümde iş bulamayınca 6 aylık eğitimle polis oldu. pomem denilen polis gurubunda.
 • üst edit: yine bi üstümde bi kürt acıtasyona sarmış bi bitmediniz amk ya..

  polisin güvenliği sağlayamadığını düşünüyorsan önce pvsk' yı düzenleyeceksin. polis mevzuata kanuna göre iş yapmak zorunda her elinde satır olanı vursa amerikaya döner iş.

  sen tatmin ol diye adamı vuracak ee sonra hakim demiycek mi "ulan bu adamı niye vurdun"diye? bu polis bu siktiriboktanı vurdu diye niye hapiste çürüsün? niye kendi hayatını yaksın? madem öyle kanunları düzelt sonra gel burda yorumla. polis çok mu memnun o an halinden elinde satır olan yavşağı hala konuşturduğu için çok mu gurur duyuyor sizce kendinden yoksa içinden "şu yasaların amk yoksa senin şuracıkta belanı sikerdim" diye mi geçiriyordur. adam silahı çekmiş adam hala dikleniyor lan sencede polis onu o an da delik deşik etmek istememişmidir? peki niye yapamadı?

  ohal ohal neye ohal amk ohal var diye adam mı tarıyorlar rahat rahat. kahvede oturup ohal var polis adam vurabilir diyen mahmut amcadan farkınız yok. ohal hükümete var, khk ya var, valiye var ona var buna var. ohalle ne alakası var
 • önce polislerin elinden yetkilerini aldılar. sonra o polislerin genelini kendi adamı yaptılar. polis güvenliği sağlıyor sağlıyor ancak miting falan olduğunda 200 metrede bir yola dizilerek sağlıyor.