şükela:  tümü | bugün
 • eflatun'un düşlediği en iyi devleti sokrates ile birlikte anlattığı kitabı.
 • platon'un söyleşimi. azra erhat ve sabahttin eyuboğlu çevirdi. yunanca adı politeia. on kitap. sokrates önceki gün piraeus limanında başından geçenleri ve sohbetlerini anlatır. başta "doğruluk"* üstüne bir söyleşimdir, ama iş büyür, şehir işleri, sanat, insan ruhu ve eğitim sorunlarına el atılır. beyefendilik kavramı*, görünmezlik yüzüğü*, "şair sözü elbet yalandır"*, mağara alegorisi, kesik çizgi örneği gibi şeyler vermiştir.
 • eflatun* ile sokrat* in yine günlük geyiklerini yapmak icin oturup, "iyilik, dogruluk nedir? ne olmalidir?" gibi sorulari cevaplamak icin laf yarisina girmeleriyle baslayan, sonra ipin ucunu kacirip kafalarinda mükemmel devlet, mükemmel vatandas, mükemmel düzen gibi ütopik kavramlar yarattiklari kitap. politika derslerinde dönem ödevi olarak verilir genelde, insani canindan bezdirir. ama gercekten basindan sonuna kadar sindire sindire okuduktan sonra insanin marx a ve hitler e : "sizi copy paste ciler siziii" ; yillardir tartisa tartisa kafamizi ütüleyen komunist ve fasistlere de : "alin okuyun ulan, ikisinin de kaynagi aha bu kitapmis, keklemisler sizi yillardir" diyesi gelir. cünkü saf irk, hasta ve sakatlarin izole edilmesi, askerlerin beyninin yikanmasi gibi fasist teoremlerin kaynaginin da, esit gelir dagilimi, kisisel mülkün devletlestirilmesi gibi komunist kavramlarin da bu eski kitapta uzun uzun tartisildigini, sonucta harmanlandigini ve bu amcamlara göre* ideal devletin yapi taslarini olusturduklarini görürüz.
 • hristiyanlık ve müslümanlıktan önce, doğu'da ve batı'da -kutsal değilse bile- en önemli kitap olarak nitelenen platon'un baş yapıtıdır. bugüne kadar ortaya çıkmış bütün devlet kuramlarının, bütün toplum düzenlerinin esin kaynağı olduğu söylenir.
 • platon'un sadece ideal devlet görüşünü değil bütün hayat felsefesini anlattığı meb tarafından okunması tavsiye edilen en ünlü kitabı.platon kitabında devleti kurarken bunun adı üstünde "ideal" bir devlet yani hiç gerçekleşmesi mümkün olmayacak bir devlet olduğunu biliyordu.o sadece kafasındaki ideal devleti yazmak istemişti.bu kitabı okumadan önce tavsiye edeceğim şeyler "platonkimdir? platon felsefesi ve idealar dünyası nedir? platon hayatı boyunca neler yapmış ve neyi anlatmaya çalışmıştır?" sorularının ayrıntılı yanıtlarını bulun ve öyle okuyun.aksi takdirde platon'un kitap boyunca küçük dozlarda verdiği platon felsefesi'nin etkisini hissedemeyebilirsiniz.
 • bir başyapıt."akla mantığa sığmaz,o zamanda nasıl düşündün tüm bunları hayvan herif!!!" demenize sebebiyet verecek platon eseri. şimdiye kadar oluşturulmuş siyasal düşünceler yekünün piri. sebahattin eyüboğlu deyimiyle çekirdek devlet. tarihte olagelmiş tüm devletlerde etkisini görebileceğiniz motif,iz. entellektüelliğin a priori şartı. platon'dan kalma şarap.
 • platon'un felsefesine uygun olarak ideal devlet düşüncesini hocası olan sokrates'in ağzından anlattığı kitabıdır.hukuk bölümünde okuyanlardan oyunculuk bölümüne kadar çoğu bölümde okutulan eserlerden biridir.kitabın son bölümünde şiir sanatı yani özellikle tragedyalar için tüm görüşlerini açıklamıştır.tragedyaların insanların sağlıklı düşünmelerine engel olacağını belirtmiştir.sağduyuyu engellediğini düşünmüştür.bu nedenle ilk tiyatroyla ilgili düşünce olarak geçmiştir.tabi daha sonra aristoteles'in yazdığı poetika adlı eserde fikirleri çürütülecektir ama o dönem için kendisi bunu düşünmüştür.
 • platon'un ideal devletin nasıl olması gerektiğini anlattığı eserdir. çok mantıklı ve doğru, tespit ve tanımlar yapmıştır. ideal toplum yaratmak için eğitimin çocukluktan doğru masallar seçilip anlatılarak başladığını, ve müzik eğitiminin çok önemli olduğunu mantıklı örnekler vererek anlatmıştır. dikkatimi çeken ve bana bir "ah" çektiren alıntı yapmak istiyorum:

  " şehirde, yalnız küçük insanların, işçilerin değil, aydın, yetkin olmakla övünen kimselerin bile hekimleri, yargıçları aramaları, o şehirde, eğitimin bozuk olduğuna en açık bir kanıt değil midir? insanın doğruyla eğriyi kendi kendine ayıramayıp, hakeme, yargıca başvurması, adaleti başkalarından beklemesi çirkin bir şey değil midir? "
 • platon, kitabı devlet'te artık sağır sultanın bile duyduğu üzere ideal devlet düzeninin nasıl olacağını açıklamış. bu kitap ve içindeki devlet anlayışı ondan sonraki tüm devlet teorilerinde ve devlet örgütlenmelerinde iz bırakmış olsa bile bende ilk andan itibaren işin temelden sakat olduğu şeklinde bir izlenim yarattı.

  platon'un devlet'i bir ütopyadır, ancak oldu ya, gerçekleşse ve sonsuza kadar varlığını sürdüren ve gücünü koruyan bir devlet bu teoriye göre var olsa bile bence bu ideal devlet olamaz. işin özüne bakacak olursak, devlet insanlar için vardır. toplum hayatını düzenlemek, insanlara insanca yaşayabileceği ortamı sağlamak için vardır. platon'un devlet'i ise devletin temel amacını gözardı edip devleti insana değil, insanı devlete hizmet etmesi için kullanır. eserde toplum üç sınıfa ayrılır; yöneticiler yaşamaz, sadece yönetir; savaşçılar yaşamaz, sadece savaşır; çalışanlar yaşamaz, sadece çalışır. bu şekilde de devlet ilelebet baki kalır.

  tamam da burada durup sormak lazım: ben ne anladım öyle devletin bekasından?
 • bu kitabı ingilizceye ilk tercüme eden benjamin jowett'ın çevirisi halen daha geçerliliğini korur. üzerinden bilmem kaç sene geçtiği için artık internetten indirilebilen bu çevirinin girişgahında her kitabın özeti de bulunur.
  hadi bakalım ingilizce bilenlere kopyanın kralını vermiş oldum, ekşi sözlüğün kıymetini bilin.

  http://ebooks.adelaide.edu.au/…r/introduction1.html