şükela:  tümü | bugün
 • www.politicalcompass.org adresinde bulunan site. cesitli sorularla sag, sol, otoriter veya ozgurlukcu siyasi goruse sahip oldugunuzu soyluyor, ya da buna calisiyor.
 • sorulara verdiğiniz cevaplara göre sonuçta ne çıkacağını önceden sezebildiğiniz ve bu yüzden de gerçekten olduğunuz şeye göre değil de olmak istediğinize göre cevaplar verebileceğiniz test. eğer kendinize karşı yeterince dürüst değilseniz çıkan sonuç kendi kişiliğinizi tam olarak yansıtmayabilir.
  (bkz: anarko solcuymuşum sapına kadar)
  ama
  (bkz: bir tane devrim yapmışlığım yoktur)
 • "how you see the country and the world", "personal social values", "economy", "how you see the wider society", "if you got through that okay, you'll find these propositions on religion a breeze...", "finally a look at sex" başlıkları altındaki 6 kademeli sorularla siyasi görüşünüzle ilgili ipuçları veren ve bir profil çıkarmayı amaçlayan test. soru şu: niye bir insan kendi siyasi görüşünü test eder ki? kendi de bilmediği için mi, yoksa başkalarının onu nasıl gördüğünü öğrenmek için mi? neyse, "marijuana should be legalised." ve "no one can feel naturally homosexual." gibi yargılar hakkındaki düşüncelerinizi de sorarken ciddi konular arasında gülümsemeye sebep olması yüksek bir ihtimal dahilinde *...
 • ilginç bir site. görülen o ki faşizmin karşıtı komünizm değil anarşizmmiş. komünizm'in karşıtı da neo-liberalizmmiş. mantıklı görünüyor. ekonomik olarak az sağ görüşlü ve sosyal olarak bayaa liberal bir insanmışım ben, bugün bunu öğrendim.
 • gandi, stalin, ve tarihteki diğer bazı önemli kişiliklerin de verdikleri röportajlar ve yazdıklarının analizi sonucu bu 2 boyutlu politik görüş uzayında nereye düştüğünü görebileceğiniz site. testi kendinize uygulayıp stalin'le komşu çıkma ihtimali de var :) (ben papa 16. benedikt kadar solcu, dalai lama kadar anarşist çıktım)
 • çok başarılı bulduğum, "bir memleketi yönetseydiniz, kime benzerdiniz" testi.

  economic left/right: -5.00
  social libertarian/authoritarian: -3.79
 • son donemde oldukca yaygin olan test.

  economic left/right: -5.13
  social libertarian/authoritarian: -5.38

  yeni dalai lama ciktim. buradan tum dunyaya duyurulur.
 • soruları başarılı olan bir test. faşizmin karşısına komunizm'i koymayarak mantıklı bir ayrım yapmışlar. sonuçta bir testtir fazla güvenmemek lazım.

  economic left/right: -6.13
  social libertarian/authoritarian: -3.33

  şeklindeki sonuçlarımla gandhi çıktım. mutluyum.
 • bavulumu toplayıp güney amerika'ya doğru yol alma isteği doğuran testtir. politika ile ilgilenmeyen ve tarih okumayan günümüz gençleri için o kadar da baştan bilinebilir olmadığı kanısındayım ama yanılıyor da olabilirim elbette. anarşizmin karşısına koyulan şey olarak otoriteryanizm (faşizm yerine) de tadından yenmez bir tarif olmuş.

  economic left/right: -7.13
  social libertarian/authoritarian: -6.87

  sonuçta gandhi ve fidel castro ile anılmak güzel oldu.
 • güzel bir test, ve ilginçtir, her yapışta, birbirine yakın ama farklı sonuçlar alıyorsunuz, o anki ruh halinize bağlı olsa gerek..

  yalnız sokaktaki düz adamı dahil herkes illa ki sola yatkın çıkıyor bu testte, sağ kısmın uçlarına gelmek için uluslar arası monopol şirket sahibi ya da şeyh falan olmak lazım sanırsam..

  economic left/right: -6.13
  social libertarian/authoritarian: -1.33

  hmm...mandela, gandhi...hoş...

  edit: 2008 sonu itibariyle daha bi özgürlükçülüğe vurmuşuz kendimizi. - 6.38 'e, -2.62

  edit2: 2010 itibariyle gitgide sol alt kulvarlara doğru bir kayış var.. -7.25, -3.30