• birkaç örnek vermek gerekirse;

- ey kaplumbağalar! evet sizlere sesleniyorum.sizler yavaşsınız ve bu yavaşlığınız aylığı milyaraları bulan bir terbiyeciyle bile geçiştirilecek türden değil! üstelik hayvansınız da! (bütün kaplumbağalar gururlarından yarın kendilerini boğaz köprüsünden bırakırlar artık, yok yarın olmaz herhalde bir ay sonra, yoksa bir yıl mı?)

- ey tarantino filmleri ! hepiniz çok maskülensiniz.en büyük numaranız bu, bütün erkekler içinde her meşrepten erkek protitipin olduğu filmleri seyretmeye bayılıyor.bir kaybeden ve onu düdükleyen bir profosyonel.hisse senetleri biraz tavan yapınca elinden çıkaran bir amatörü ağına düşüren bir kurt, veya.. kadınlar da seviyorlar bu filmleri çünkü erkek olma halleri ilgilerini çekiyor.ve hiçbir ilginçliğiniz yok, üzülmeyerek söylüyorum. (şahsen ben örneğe katılmam, çok hayırlı işler yapmıştır tarantino, örnek vurucu olsun diye incorrect nidalarda yelken açıyor konuşmacı, aldırmayınız.)
  • (bkz: south park)
  • politically incorrect olabilmek için asgari politically correct ortamın olması şarttır. siyaseten doğruculuk da asgari bir eşitliğin varlığını gerektirir. siyahın beyazla, kadının erkekle, kürdün türkle eşdeğer sayıldığı asgari bir eşitlik algısının kurulamadığı yerde siyaseten yanlışçı olamazsınız.

böyle bir ortamda ilk kategorinin ikinci kategoriye karşı "aşağılığı" halihazırda a prioridir zaten. dolayısıyla sizin "ne kozmopoliti amına koyayım, ortalık kürt kaynıyor soktuğumun şehrinde" (bkz: #40225309) demeniz politically incorrect değil, faşist ve gerizekalı bir tutum olabilir olsa olsa.
  • türkçe karşılığı "ayıp"tır kanımca.
  • jeremy clarkson denen adamı özetleyen iki kelime.

kendisini bu yüzden seviyoruz zaten.
  • raism grubunun aesthetic terrorism albumunde yer alan bir şarkısı.sözleri şöyledir;

we are here to ruin your mood
    to speak the things that you don`t dare
    to tell the truths that you're afraid
    and paint your clean cut faces red.
    non p.c.
    no more lies
    non p.c.
    no more shit
    pentagrams and swastikas
    communists and anarchists
    white, black, yellow, red
    zionists, homosexuals.
    mr. nice guys everywhere
    peace and love for everyone
    can't you see this can't be done
    (because) violence is in your blood.
  • bill maher ne olursa olsun, durumu abartip, ortami tahrik etmeye calisir, seyirciler alkislayip dururlar, misafirler ise dumur olurlar. genelde misafirlerin ucu falan celebrity statusundedir, bir tur standard amerikan halkini temsil ederler, tvde gordukleri herseyi papagan gibi siralayi verirler, bir kisi de ya politikaci yada o gun konusulan konu hakkinda uzmandir. bu tekil elemanin gorevi bill maher tarafindan agzina laf tikilmaktir. celebritylerden bir tanesi gencliginde cicek cocuk ise bu zati korumaya calisir, ve politically correct davranir.
  • bütün mel brooks filmleri.

(bkz: mel brooks)
  • hangi siyasete gore yanlis kabul edilmesi gerektigi muallakta olan ifade (aslinda degil). yani sair burada demek istiyor ki, bahsi gecen siyaseten ifade genel gecer ya da sabit degildir. iliskili olarak yanlis kabul edilmesi gereken bir siyaset muhakkak vardir fakat bu onun her zaman yanlis oldugu anlamina gelmeyebilir. ornegin zizek siyaseten kulli yanlis bir adamdir. fakat kendisi dogrudur. siyaseten yanlis oldugu yanlistir. bu da benim naciz fikrimdir.
hesabın var mı? giriş yap