şükela:  tümü | bugün
  • duruma göre hareket etmek, belli bir doğruya, felsefeye, ideolojiye, prensibe bağlı kalmadan sürekli esnek davranabilmektir. sıvı insan modeli olmakta denilebilir.
  • yüzük parmağını doğramak ya da kafasını fare kafesine sokmak.
    (ara: dünyalar kadar mutlu)
  • çocukken ne oldugunu bilmeden olunandır.
    ne olunmuşsa, kişileri kırmamak adına olunmuştur, sonra da kabak başa patlamıştır.

hala: benim yemeklerim mi güzel, teyzeninkiler mi?
    ben: ikinizinki de güzel ama teyzem bi pasta yapmış böööle kremalı filan
    hala: hmm pasta hm? bak şimdi bi pasta yapıcam sana, bayılacaksın.
    .....
    teyze:benim pastalarım mı güzel halanınkiler mi?
    ben : ikinizinki de güzel ama halan bi sarma sarmış bööööle kalem gibi
    teyze:zeytinyaglı mı?
    ben: evet ama etlisi de güzel oluyor

(bkz: bir hayat tarzi olarak diyet)
  • bir başka açıdan baktığınızda; ya da sözlük anlamıyla değerlendirip, politika lafı kirletilmeden evvelki haliyle politik bir duruş benimsemeyi ifade eden durumdur. sıfatlarınıza ya da başkalarının sıfatlarına sahip çıkmayı ifade eder. zira sıfatlardan kurtulmak için önce o sıfatlara sahip çımanız gerekir.

(bkz: ozel olan politiktir)
  • hep olmak isteyip de olamadığımdır. insanına göre konuşacaksın, duruma göre hareket edeceksin, esnek cevaplar vereceksin; baya sıkı bir hinlik istiyor bu olay. sürekli ne hissediyorsan ona göre davranmak insanı hiçbir yere getirmiyor. bazen politik olmak lazım.
  • hayatı evet hayır yarışması tadında yaşamaktır.
  • nabza göre şerbet vermektir, ne şiş yansın ne kebapçılıktır.

yerinde kullanıldığında en güzelidir aslında.
  • hep imrendigim ama hiç yapamadığım bir tavirdir.is hayatında kesinlikle yapılması gerekir diye düşünüyorum.
  • artık bu konuda daha dikkatli olmam gerektiği için bir not düşmeyi gerekli bulduğum konu. olmayacak zamanda surat asınca göz göre göre kaybediyor insan. hem de kaybetmeden önce umrunda bile olmayan şeyleri. en iyisi yine umrumda olmasın ama kaybetmeyeyim de. benim olan ne varsa benim kalsın, hak ettiğim her şey benim olsun. gereken şey yapmacıklık da değil zaten, hem samimi hem politik de olunabilir.