şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün ki mb kararı ile %6,25'den, %5,75'e düşürüldü.
 • en temiz tanımı:
  tcmb tarafından belirlenen, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı'dır.
 • şuanki politika faizi tabiri piyasadaki bankaların repolar için tcmb'ye kırdırdığı faiz oranına işaret eder. dolayısıyla, dünkü politika faizindeki düşüşle beraber bankalar ellerindeki kamu kağıtlarını %6.25'e göre 50 baz puan daha düşük faizle kırdıracaktır. bu vesileyle de önceki duruma göre bankaların ellerinde % 0.50 daha fazla likidite olacaktır. bu da bankalar vesilesiyle piyasadaki paranın genişlemesine sebep olacaktır. bu durum kesinlikle tcmb'nin olası bir küçülmeden korktuğunu işaret ediyor. zaten bunun işareti zorunluklu karşılıkların düşürülmesinden de alınabilirmiş meğer.
 • şu anda başcı tarafından 7.75 oldugu açıklandı
 • memleketin itibarı nispetinde azalan, itibar kaybı nispetinde artan faiz oranıdır kısacası.

  (bkz: tcmb)
  (bkz: cbrt)
  (bkz: 28 ocak 2014 faiz artırımı)
  (bkz: 28 ocak 2014 faiz lobisinin şanlı zaferi)
 • bu işlem esas olarak tcmb açısından bakıldığında bir ters repo işlemidir. bu faize göre (iskonto oranına göre) ihaleye katılan bankalar repo kararlarını oluştururlar. tcmb piyasayı fonlamak istiyorsa (likiditeyi artırmak istiyorsa) bu oranı artırır.
 • temmuz 2015'te merkez bankası tarafından yapılan açıklamaya göre yakın dönemde "sadeleştirilecek" olan faiz oranı(ları)dır.

  merkez bankası para politikası faizi olarak hali hazırda bir kaç faiz oranının kombinasyonunu kullanmaktadır. bunlar:

  1. gecelik borç verme faizi: piyasanın merkez bankasından bir gecelik borç alma maliyeti (%10,75)
  1.a piyasa yapıcı bankalara sağlanan gecelik borç verme oranı (%10,75)

  2. gecelik borç alma faizi: piyasanın merkez bankasına borç verdiğinde bir gecelik kazancı (%7,25)

  3. bir haftalık repo faizi: piyasanın merkez bankasından bir haftalık borç alma maliyeti (%7,50)

  4. ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti: merkez bankasının gün içinde ilk üç faiz oranını değişik ağırlıklarda kullanarak piyasanın likidite ihtiyacını karşılamasıyla ortaya çıkan oran (gün sonu) (%8,46)

  merkez bankası son açıklamasına kadar bu dört faizden birini veya 1 ve 2'den oluşan faiz koridorunu, temel para politikası aracı olarak kullandı. piyasa ise genelde ppk kararlarından çok ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini takip ediyor. para politikasında yaşanan bu faiz karmaşası ve dönem dönem belli bir faizin ön plana çıkarılması, içeride ve dışarıda kafa karışıklığına yol açtığından, tcmb ağustos 2015'te politika faizinin sadeleşmesi konusunda planı açıklayacak.

  son 4-5 yılda bu karmaşık sistemi devam ettiren tcmb'deki bu karar değişikliğinin nedeni abd merkez bankası fed'in kısa süre sonra faiz artırımına başlayacak olması. bu durumda bizde hangi faizin arttığı veya sabit kaldığı kaotik bir duruma yol açacağından piyasanın ve hükümetin tek faize odaklanması sağlanacak.
 • merkez bankası tarafından arttirilmadigi için dolar üzerinde etki saglayamamistir.
 • merkez bankası'nın 625 puan artırmasıyla politika faizi % 24 oldu.
 • 2 yıllık tahvil faizi ise % 25.01 kıpırdamaya da niyeti yok. tersi olsa olacak da.