şükela:  tümü | bugün
 • politikayı kendi kişisel hazları için araç olarak kullanan siyasetçi açısından istatistikteki bir sayı. sürüdeki bir koyun. milyonlarca sinek arasından bir tanesi. zenginlik ve şaşaaya öküzün trene baktığı gibi bakan herhangi biri.

  belki milyonlarcası bir araya gelirse değer ifade eder. yani siyasetçi istediği makamı elde eder, maddi ve soyut hedeflerine kavuşur. kendi eşini dostunu çocuğunu gözetir ve onlara kendince güzel bir gelecek sunar. mümkünse elde ettiği gücü/zenginliği korur ve evlatları için artırır.

  politikacılar için dün ak dediğine bugün kara, dün kahraman dediğine bugün hain, dün şerefsiz dediğine bugün kanka demek normaldir. menfaati bunu gerektirir. onun için önemli olan oligarşik zenginlikte pay kapabilmek. peki sürüler?

  albert caraco'nun sözünü biraz değiştirirsek; (bkz: breviaire du chaos/#79769437)

  "hayattan pay almak politikacıların işidir. zavallı yığınlar onların gösterisine edilgen oy vericiler olarak kabul edilirler. zenginlik pastasından onlara düşen tevekkül*, umut* ve içi boş övünmelerdir. olur da işler yolunda gitmezse ve halk yıkıma sürüklenirse onların ölülerine sineklerden daha fazla değer verilmez."

  mahatma gandi türünden gerçekten halkı düşündüğü verdiği bedellerden anlaşılan istisna kişiler ve politikayı amaç değil araç gören kahramanlar* bunun dışında. onlar barabbas toplumu'nda ise zaten pek tutunamazlar.

  (bkz: birey kitle ve lider)