şükela:  tümü | bugün
 • bağzı politikacıların snowflake gibi, kendilerine edilen her küfürü hakaret suçu diye şikayet etmesi nedeniyle tartışmamız gereken durumdur. çünkü "bağa hakaret etti" diye şikayet edilen insanlar arasında, eleştirinin dozunu ayarlayamayan, artık ülkenin durumu ile ilgili hislerini küfürden başka türlü ifade edemeyen insanlar mevcut.

  kimi durumlarda, sıradan vatandaş bir fularlı ekşi enteli gibi uzun uzadıya eleştiri manifestosu yazamayabilir, derdini paragraflar ile anlatmayı beceremeyebilir, gayet tabii "bu adam orospu çocuğu ya böyle ülke mi yönetilir amına koyayım, gerizekalı bunların hepsi" şeklinde derdini ifade edebilir.

  bu adam ülkeyi yöneten kişileri hedef alarak yukarıdaki ifadeleri dile getirir ise, kendisine hakaret davası açılıyor ve şahıs mahkûm edilebiliyor. üstelik şahsın hedef aldığı kişi, bu yazılanları muhtemelen görmüyor bile.

  hukukçu değilim fakat hakaret suçu aşağıdaki gibi tanımlanıyor;

  "tck md. 125-131 arasında şerefe karşı suçlar başlığı altında düzenlenmiştir. hakaret suçu iki farklı şekilde işlenebilir: a-) belli somut bir durum ve olgunun isnat edilmesi suretiyle kişinin şeref ve saygınlığının zedelenmesi, b-) genel ve soyut nitelikteki söz ve davranışlarla kişinin değersizleştirilmesi, rencide edilmesi. hakaret suçu doğrudan kişinin birey olmaktan kaynaklanan kişilik haklarına saldırıdır. hakaret suçu ile sosyal bir kavram olan “şeref” ve kişinin özsaygısı korunmaktadır."

  ülkesinin geldiği durumdan bıkmış, geleceğinden bir umudu kalmamış, hayallerinden vazgeçmek zorunda bırakılmış bir adamın yukarıda söylediği laflardan dolayı, ülkeyi yöneten kişiliği mi değersizleştirilmiş ve rencide edilmiştir? yada şeref ve saygınlığı mı zedelenmiştir?

  hayır. politikacı ağır bir şekilde, halk ağzı ile eleştirilmiştir. hedef tahtasına koyulan şahsın kişiliği, yorum yapanın umurunda değildir. öyle olsa bile hukuk'un ifade özgürlüğünü, bir politikacının küfür kaldıramayan kişiliğinden üstün tutması gerekmektedir. bu tarz hareketleri hakaret suçu kapsamına alarak evvela liderlerin sert bir şekilde eleştirilebilmesini engelliyoruz.

  eleştiri olmayan yerde demokrasi olmaz. devleti yönetenler bu kanunu insanları susturmak, bastırmak için kullanabilir. kendisine "salak" demeyi hapis cezası ile cezalandırabilir. hapisten korkan insanlar, "bu adam beceriksizdir" demeye bile korkabilir.

  en kısa sürede "ay of eleştiriye tamam da küfür olmasın be cınım" diye salak salak konuşmayı bırakmamız gerekiyor.

  sözlerimi burada noktalarkene şöyle bir video bırakmak istiyorum; https://youtu.be/napx54bqlzs?t=1m32s

  fuck trump.