şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: pentagonizm)
 • silahlı propagandayı temel, politik, ekonomik ve demokratik mücadele biçimlerini bu temel mücadele biçimine tabi olarak ele alan bir stratejidir..
 • proletaryanın bu stratejnin neresinde durduğunu izah edemeyen veyahut stratejinin proletaryaya nasıl bir misyon yüklediği meselesi muğlak olan; kemalizme anti emperyalist karakter yüklemek marifeti ile kemalizmi marksizm leninizme eklemlemeye çalışmış mahir çayan ın, maoist halk savaşı teorisini türkiye özelinde geliştirmiş versiyonudur.türkiye komünistleri tafaından goşist bir teorik çalışma olarak tanımlanan bu tezler kızıldere sonrasında mahir çayan ın bazı yol arkadaşları tarafından yeteri kadar sosyalist olmadığı ve kemalist oligarşiyi meşrulaştırdığı gerekçesi ile sıkı bir eleştiriye tabi tutulmuştur.
 • bu tez emperyalizme karşı köylülerin öncülüğünde verilecek bir halk savaşının politikleşmiş bir askeri savaş olması gerektiğini; bu savaşta proletaryanın sadece ve sadece ideolojik önder sıfatı ile varolduğunu ama reelde savaşı yürütenlerin kır gerillasına dönüşmüş (cephe tarafından dönüştürülmüş) yoksul köylülerden oluşacağını söyler. tezin ana fikri / çok güzel hareketçilerin tabiri ile "önermesi" budur.

  şimdi, proletaryanın kendisinin fiili olarak var olmayıp ideolojisinin önderlik yapacağı köylülerin verdiği bir halk savaşının marksizmin leninizmin neresinde olduğu, marksizm- leninizm kontekstinde incelenerek eleştirilmesi çok yapıldı. son 40 yılda bu muhabbet çok devam etti. tekrar etmeye gerek yok. bu tezin proleterya sosyalizmi açısından en büyük handikapı proletaryanın sosyalist örgütlenmesinin engellenmesi olarak tezahür etti.çünkü tez burjuvaziye karşı proletarya önderliğinde sosyalist bir iktidar kurgusunu talileştirip emperyalizme karşı kurtuluş savaşını stratejinin ana hedefi haline koymuştu / hala koyuyor. günümüzde türkiye toplumunda/nüfusunda proleterleşme oranın çok ciddi ve hatırı sayılır bir hale gelmiş olması bu stratejinin geçerliliğinin çoktan bitmiş olduğunun da göstergesidir aynı zamanda.
 • uğur mumcu'nun kürt dosyası kitabında abdullah öcalan'ın bir mahir çayan hayranı olduğunu pass mantığını pkk ile bütünleştirdiği ve pkk'yı buna göre dizayn ettiğini ileri sürer.
  haklı gibidir.
  ama abdullah öcalan politik askeri savaş stratejisini ırki vurgularla yoğurulmuş bir örgütte uygulamak yönüyle keskin bir biçimde ayrılır. bu yönüyle de hatalı gibidir. zira konu sıkıntılı mahir pass ile aslında halkında sempatisini kazanarak halkı mücadelenin içine çekmek amacında görünür. zira halk desteğinden yoksun bir silahlı mücadele yönteminin başarısız olacağı inancında. ama abdullah öcalan bunu kürt halkı için bir sosyalist mücadele yöntemi gibi gösterirken ayrılıkçı ve kimi zaman milliyetçi-faşist ögelerle yaparak bir halkın bir kısmının önderi olurken diğer halkların gözünde bebek katili oldu.
  aslında tüm mesele de burada. silahlı savaş stratejisi canilik olarak görülecektir.
  insanları öldürerek özgürleştirmek, bağımsızlaştırmak fikridir özünde.
  ve fikrimce eli silahlı adam zalimdir.
  tüm bunlarla beraber aslında mahir'in de sevilmemesini gerektirir ama mahir che'den karizmatik, denizden yakışıklıdır. yaşasaydı hala aynı stratejiyi savunur muydu bilemiyoruz elbette. ama mahir'e karşı beslediğim sempatinin temeline inebilecek kadar psikolojik bilgiye sahip değilim. garip!

  şarkı editi: bu şarkılar mahir'i bana güzelleştiriyor olabilir bence!