şükela:  tümü | bugün
 • kuruyunca kesmesi falan zevklidir ama yaşken tehlikelidir. elinize kesinlikle bulaştımayın bunu, çıkmıyor. insan derisine japon yapıştırıcısının yapıştığı gibi yapışıyor, uhu gibi kuruyup dökülme yapmıyor. ben bir kere bulaştırdım elime ve elimden çıkartmak için ne tiner ne de başka bir şey işe yaradı. aldım elime falçatayı, falçatayla tahta sivriltir gibi elimdeki kuru köpükleri temizledim. temizlerken de bol bol kestim sağımı solumu. tekrar ediyorum elinizi sürmeyin, yapışıp kalıyor. yağlı ve yapışkan tuhaf bir şey zaten.
 • asetonla çözülebilen bileşik. ancak üzerine aseton uygulandığında, etrafında olmaktan kaçınılması gerekir, çünkü güçlü yan etkilerinden birisi de ölümdür.
 • içindeki solvent öyle güçlüdür ki evinizin gaz dedektörünü harekete geçirip alarmın bas bas bağırmasına neden olabilir. ayrıca siz bir deliği kapatıp başka nerede var diye bakarken basınçlı şişesinden taşıp her yere bulaşabilme potansiyeli vardır. bu arada saf alkol de bulaştığı yerlerden temizlemek konusunda oldukça etkili. hatta saf alkol yoksa oda spreyleri elinize bulaşmışsa çıkmasını sağlayabilir diğer yüzeylerden temizlemenize yardımcı olabilir. yalnız başım dönüyor sözlük bu satırlar son satırlarım olabilir.*
 • (bkz: pur)
  sağlam bir ısı yalıtım malzemesidir. levha halinde binaların yalıtımında kullanılır. ama fiyatından ve montaj zorluğundan dolayı pek tercih edilmez. yüksek kalınlıklarda bulunulan yerin durumuna göre yoğuşma** yapabilir. yerine ekspande polistren* ve ekstrüde polistren tercih edilir.
 • bu malzeme için staj yaptığım buzdolabı fabrikasında yetkili kişi şöyle demişti:

  bakın çocuklar bu tanklarda poiüretan diye bir madde var. eğer bu tankların yakınında bir sorun(yangın gibi) olduğunu görürseniz arkanıza bakmadan kaçın kaçabildiğiniz yere kadar!!
 • lanet olasıca maddedir.

  bunu elden çıkaran formülü bulan adam zengin olacaktır. aman diyim dikkat edin. kutuların üzerinde "eldiven kullanınız" ya da "cilde bulaştırmayınız" gibi uyarıların olmadığına bakmayın. eldiven kullanınız. cilde bulaştırmayınız.

  ertesi gün: uzunca bir süre sıcak su ve vazelinle yumuşatılan eller bulaşık için kullanılan top tel ile kazınınca oldukça temizlendi. kalan kısımları zamana bırakıyorum.
 • eğer birine pis bir şaka yapmak istiyorsanız herhangi bir şeyine bu köpükten sıkabilirsiniz. özellikle atamayacağı bir şeyse emin olun yıllarca sövecektir.

  henüz denemedim lakin araba egzozu şuan aklıma gelen en pisi. 10 saniye de uygulanıp miktara göre 10-30 dk arası bir süre içinde aracı temelli hareketsiz bırakabilirsiniz. eğer düşman kuvvetlerinin aracıysa fren balatalarına filan da sıkabilirsiniz hazır tüpü açmışken.

  bir diğer kötü yanı ise tüpü bir kez kullandığınızda kullanmadığınız kısmı bir daha kullanamıyorsunuz, çünkü boru ve ağız kısmında kalanlar kuruyup şişerek çıkışı tıkıyor.
 • elimin muhtelif yerlerine bulaşmış bulunan, orospu çocuğu hamam böceklerine dünyayı dar etmek için kullanmış olduğum dolgu/yalıtım malzemesi. avradını sikim eldiven vardı, yok pişiy olmaz diye dayılık yaptım şuan elim boku yemiş durumda.
 • poliüretan karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik üniteler zincirinden oluşan bir polimerdir. esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik fiberler, contalar, prezervatifler, halıların alt kısmı ve sert plastik yapımında kullanılırlar.
  esnemeyen köpükler ise daha çok ısı ve ses izolasyonunda kullanılırlar.

  kaynak: vikipedi