• yerinde kullanıldığında sağlığa yararlı bir şeydir. misal on yıl hapis yatmışsınızdır. nihayet tahliye günü gelmiştir. ama askerlik yapmamış olduğunuz için zincirleriniz çözülmeden direkt jandarma alay komutanlığına götürülürsünüz. artık tutuklu olmadığınız halde, öğle tatili girmek üzere olduğundan, işlemlerinizi yapacak görevliler yemekten dönene kadar sizi orada da bir hücreye koyarlar. orada bulunduğunuz iki saat boyunca kendinizi paralamaktansa "on yıl yattım, iki saat daha yatarım n'olcak" deyip ne olursa olsun artık özgür olduğunuzu kendinize hatırlatırsanız pollyannacılık oynamış ve sağlığınızı korumuş (bkz: psikosomatik) olursunuz. ikinci saatin sonunda oraya inip hikâyeyi öğrenen komutanın avrupa birliği enfeksiyonu kapmış olması muhtemel ayrıksı bir tsk mensubu çıkıp sizi oraya kapatanları haşlamasını ve sizden "devlet adına özür" dilemesini olaydaki pollyannacı tutumunuzun bir ödülü sayıp saymamak size kalmıştır.

edit: sözlükte yazar olabilmek için girdiğim ilk 10 entry'den biridir. ilk yazışımda askerlik şubesi demiştim ama olay yeri il jandarma alay komutanlığı idi. oradan askerlik şubesine ellerim çözük kendim gittiğimi sonradan hatırladım. düzeltiyorum.
  • psikolojide mutluluk oyunu diyede adlandırılır. polyannacılık, kisinin kotu bi olay uzerine iyi bir ders cıkarmasıdır.
    örn: kotu gecen bi sınav uzerine "nese bu bana ders oldu gelecek sefere calıshırım" demek.
  • genelde yay burcuna mensup insanların hayat felsefesi...
  • kötümserliğinin bokunu çıkarmış bir insansanız, olur da böyle kaderin cilvesi işte, hayat pollyannacılık oynamak durumunda bırakırsa kişiyi aşırı pesimistliğin de pollyannacılıktan denyo olmadığını görürsünüz, hatta ikisinin elele yürüdüğünü görüp kendi denyoluğunuzu daha bir zevkle yaşayabilirsiniz.
  • 2011 genel seçim sonuçlarını değerlendirirken stockholm sendromu yerine göz önünde bulundurulması gereken kavram.

(bkz: pesimist)
  • çevrendeki kimse saçının yeni rengi beğenmediğinde, nezaketen de olsa 'fena olmamış' diyen bir kişi bile çıkmadığında, insanların böylesine açık sözlü ve dürüst olmasına sevinmektir.
  • (bkz: husnuzan)
  • bazı yerlerde oynanması tavsiye edilmez.daha doğrusu her zaman pollyannacılık oynamak anlamsızdır.bunun
    bokunu çıkaranların durumlarından bir örnek verelim :

-abi öldük ya bak sana söyledim o kadar dikkatli olalım diye.geberttin bizi.
    -olsun usta öldük ama melek olduk tanrı katında.
  • abartıldığında kişiye zarar veren bir oyun..
  • taksim'den binilen ve kurtuluş'a gidilmek istenen taksicinin "sahil yolundan mı gidelim?" sorusuna karşılık, "herhalde yeni başlamış, istanbul'u pek bilmiyor" diye düşünmek.

(bkz: karşının taksisi)
hesabın var mı? giriş yap