şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
815 entry daha
 • soyle entrylere bir goz gezdirdimde sozlugun yarisi polonyada yasiyor , yasamis veya erasmus bagi var . eksisozluk zirvesi yapsak spor salonu kiralatmak zorunda birakacak ulke.

  ayrica kotudur , irkcidir , gelismemistir , pistir , ekonomisi batik falan sakin gelmeyin *
 • hatunları daş daş
 • 4 sene önce gittiğimde 1 tl yaklaşık 1.5 zlotydi o zamanlar baya sevmiştim her şey güzel ve ucuzdu.
  şimdi başlığı görünce merak ettim baktım tam tersi olmuş 1 zloty 1.5 tl yine güzeldir her şey ama eskisi gibi ucuz değil ekonomi iyiye gidiyeaaah.
 • hakkında bu kadar entry girildiğini görünce kendisine bişey olduğunu sandığım ülke.

  cennet diyecek kadar övmek de, berbat bir ülke diyecek kadar yerin dibine sokmak da saçma. kendince artıları ve eksileri olan gelişme çabasında bir ülke. gelişmiş bir ülke olmadığının altını çizelim. almanya ve ingiltere gibi ülkelerle kıyaslama hatasına düşmeyelim yani boşu boşuna.

  bir ülkeyi ülke yapan en önemli şey o ülkenin insanlarıdır bence. polonya insanları ise genel olarak mütevazidir, saygılıdır, hadlerini bilirler. mesafelidir de bu yüzden yüz göz olmazsın kimseyle. ama birçoğu aklınızın alamayacağı derecede geri kafalıdır. aklın almaz çünkü senle konuşmazlar ketumdurlar. ha senin hayatına karışmazlar bu iyi bir şey. ama içlerine girdikçe ve zihinlerini öğrendikçe rahatsız olursun o geri kafalılıktan bir zaman sonra. sen kendi ülkendeki geri kafalılıklardan bunalıp buralara kaçmışken, buradaki yobazlığı hoşgörmen mümkün değil.

  genç nüfusun ülkeyi terketmesinin en büyük sebeplerinden biri bu. baştaki muhafazakar yönetimin politikalarıyla kutuplaşmanın artmasıyla birlikte gençlerle orta ve ileri yaşlılar arasında iyice uçurum oluştu. üniversiteyi bitiren ülkeyi terkediyor. zira genç nesil çok farklı. o içine kapanık, korkak, muhafazakar polonyalı profilinin tamtersi bir genç nesil geliyor. ama yaşlı kesim hala tutturmuş bir kilise de kilise gidiyor.

  kilise demişken, en son paskalya zamanındaki bir ayinde rahip'in cemaate verdiği vaazı aynen yazıyorum: "çocuk sahibi olabilmek tanrı'nın bir lütfudur. eğer bir kimse çocuk sahibi olamıyorsa (yani hamile kalamıyorsa vs) önce inancını sorgulamalıdır. iyi bir dindarın çocuk sahibi olmasının önünde hiçbir engel yoktur. bundandır ki tüp bebek ancak dinsizlerin, yoldan çıkmışların düşünebileceği bir icattır"

  kilise böyle sapık sapık konuşmaya devam ettikçe ülke iyice yaşlılar huzurevine dönecek. gerçi zaten döndü sayılır. dünyada nüfus büyüme oranı eksi olan tek ülke polonya. doğum yapacak yaştaki kadınlar ülkeyi terkettikçe oran daha da düşüyor.

  fakat günün sonunda nüfustaki bu düşüş, eleman açığını, bu da göçmenler için oluşacak imkanların artacağını gösteriyor. belki de bu sayede polonya, korkulu rüyası olan "çok kültürlülük" kavramıyla eninde sonunda barışmak zorunda kalacak.
 • türkiye cumhuriyeti’nin gelişmesini çok yürekten isteyen biri olarak diyorum ki polonya’nın şu anda bizden iyi olmayan hiçbir şeyi yok. gerek ulaşımı gerek ekonomisi olsun gerekse temel göstergeler olsun katbekat yaşamaya daha elverişlidir. bakmayın siz türkiye daha iyi veya polonya çok kötü bir yer diyenlere , gitmeden görmeden durduk yerden laf atan bir güruhun üyeleri onlar.

  tanım : avrupa’da gelişmekte olan bir ülke.
 • refah seviyesi yüksek ülkelerden olmakla birlikte güzel ülkemizden en çok beyin göçü alan ülkelerdendir.
 • cd projekt red gibi efsanevi oyun firmasına sahip oldukları için her zaman saygı duyacağım ülkedir. ırkçılık bizde alası var hiç kimse şey yapmasın:)
 • krakow ve varşova şehirlerinde 2 yıla yakın yaşadığım ülke. polonya kafayı sıyırmış bir ülkedir arkadaşlar. katoliklik baskısı olağanüstüdür, yukarısı ortodoks, aşağısı protestan; yukarısı slav, aşağısı cermen derken arada hamburger köftesi gibi ezilmişlerdir. holocaust'un en feci katliamları burada yapılmıştır, krakow'da şehrin üzerine, auschwitz'den aylarca insan külü yağdığı söylenir. varşova zaten dümdüz edilip, yeniden yapılmıştır.
 • 16 yaşındaki bir türk çocuğunun annesinin gözleri önünde polonyalı bir it tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldüğü hayvan ülkesi.

  avrupa'nın çomarı, muslukçu barzo polakları savunmaya devam edin siz. bir bok olmadığı halde kendilerini nimetten sayan varşova öşeklerinin memleketi...

  ilgili haber