• sandık çıkış anketlerine göre andrzej duda yüzde 51'le yeniden seçilmiş.

https://www.bbc.com/news/world-europe-53385021
  • bugün yapılan seçimi muhafazakar bir abi kazanmış olan ülke.

tüm dünya genelinde bu abiler seçiliyor son yıllarda.

özellikle bu adamların seçtirildiğini, büyük bir değişimin kapıda olduğunu düşünmeye başladım.

(bkz: cambridge analytica)
  • gençlerin seçime katılımının ne kadar önemli olabileceğini bir kez daha göstermiş ülke.

yukarıda da yazıldığı üzere gençler seçime katılma oranlarını yükseltse duda siksen seçilemezdi.

başkent ve en kalabalık şehir olan varşova'nın belediye başkanıyla, bir önceki popülist cumhurbaşkanının yarıştığı seçim de bir yerdende ders olmuş olabilir bizim için. anlayana tabi.
  • şehirli-kasabalı, genç-yaşlı, modern (ve modern muhafazakar)- dindar muhazakar kutuplaşmasının görüldüğü ülkelerden biri. bu bağlamda siyasi yapısı türkiye ve macaristan'a oldukça benzemektedir.
  • dünkü seçimin sonunda ortaya çıkan tablo: link
    bernie sanders'tan sonra artık kolay kolay yıkılmam demiştim ama bir kez daha yıkıldık maalesef. ayrıca polonyalı comrade'lerin son sandık açılana kadar umutlarını kaybetmemeleri, duda pisliğinin daha en başta zafer ilan etmesi falan da nedense bana bir yerlerden tanıdık geldi...
  • erasmusla giden, boş dönmedi.
    (bkz: alkol göbeği)
    (bkz: nazdrave)
  • erasmus ile gitmeyi düşünüyordum bu sene. hâlâ da şansım var. gidenler ve bu konu için aydınlatmak isteyenler yeşillendirebilir mi acaba?
  • 2020 başkanlık seçimi hakkında ingilizce bir analiz; http://politikaakademisi.org/…of-covid-19-pandemic/
  • yıllar önce daha sözlük dutlukken polonyalı kızlar başlığını acan kişi olarak en çok bana soracaksiniz!

cumhurbaskanligina sagci lider duda'nin secilmesiyle beni sevindiren ulke.

akp ile benzer yonleri var denmis ama alakasi yok. polonya'yi bilmesek debe'ye giren entry'e inanacagiz nerdeyse. keske akp bu adamin tirnagi olabilse ama nerde... tum sagci politikacilari ulkemiz sagcilariyla karistirmayin.

akp ulkemize 3 milyon suriyeliyi sorgusuz sualsiz alirken, duda 1 tane bile multeci sokmadi ulkesine. bu sayede polonya avrupa'daki en az suc orani olan ulkelerden biri su anda. o cok ovdugunuz isvec, ulkesini multecilerle doldurdu ve su anda avrupa'nin tecavuz baskenti oldu. malmo'nun arka sokaklarina polis bile giremiyor, yururken tirsiyorsun. isvecli solcu dangalaklar da bu suc isleyen gocmenlere kol kanat geriyor. hatta "afganistan'da kadinlarin gulumsemesi gel beni sik demektir, o yuzden gocmenler kultur farkliligindan dolayi tecavuz ediyor, onlarin kulturu bu" diyecek kadar sapitmislar. polonya'da boyle bir sorun yok, zira sifir multeci politikasi var.

konumuza donelim, akp emekli yasini artirip, kidem tazminatina bile goz dikerken duda emeklilik yasini 67'den 65'e dusurdu. nufus azalmaya basladigi icin devlet her cocuk icin 500 zloty yardim ediyor ailelere. akp betona yatirim yaparken, polonya genclere yatirim yapti ve su anda avrupa'nin yazilimci cenneti. polonya su anda avrupa'nin en hizli buyuyen ilk 5 ekonomisinden biri. kaynak

bu arada bizimkilerin komur-makarna destegiyle mukayese edilmis. solcularin ne istedigini anlayan beri gelsin, hem sosyal yardim olsun, insanlara yardim edelim hede hodo derler. akp makarna komur dagitip o kisilerin oylarini alinca da bizim solcular kopurur "bunlar makarnaya oylarini satiyor" derler. biraz tutarli olun tutarli! ya sosyal yardimlara destek vereceksin, ya da karsi cikacaksin.

ben, abd'de yasayan birisi olarak sosyal yardimlara tumden karsiyim. neyse ki abd'de avrupa'daki gibi sikko sosyal yardimlar fazla yok da odedigim vergiler serserilere ot parasi olarak fazla gitmiyor. ben akp'nin yardimlarina da karsiyim, imamoglu'nun askida faturasina da karsiyim, avrupa'da ve abd'de bilumum sagci politikalari destekliyorum. belki size gore yanlis dusunuyorum, eski bir solcu olarak saygi duyarim ama en azindan ben tutarliyim. ama siz solcu gecinenler imamoglu'nun yardimlarina "super" deyip, akp'ninkilere "makarnaci comar" derseniz tutarliliginiz kalmaz, insanlar da size oy moy vermez. siz asıl verilen sosyal yardimlarin size degil de akp'ye oy olarak gitmesine kiziyorsunuz. turkiye'de solun neden halka inemedigine geldi mevzu, fazla dagitmayalim, konumuz polonya.

akp gibi sozde dusman yaratiliyor denmis ama bunun da alakasi yok. multeci krizi sozde degil, ozde ve buyuk bir problem avrupa icin. neyse ki polonya ve macaristan 1 tane bile multeciyi ulkelerine sokmayarak bu isten en az hasarla cikiyorlar.

roman katolik degerlerinin yok olmamasi icin musluman multecileri alamanin nesi kotu? keske biz de turk ve anadolu degerlerimizi koruyup araplasmasaydik. akp bizi kulturumuzden uzaklastirirken, duda tam tersini yapiyor, ulkesinin kulturunun dejenere olmasini engelliyor.

sozun ozu, eski bir solcu olarak avrupa ve abd solcularindan, sjw'lerden, liberallerden tiksiniyorum. solcu politikacilarin isvec'teki lofven hukumetinin yaptiklari ortada, ulkesinin icine etti. (isvec'teki durum baska bir entry'nin konusu).
    her sagciyi da ulkemizdeki cumhur ittifakiyla karistirmayin.
  • sokağa çıktığında her 3 kişinden 5'inin ukraynalı olduğu gördüğün ülke. evet müslüman mülteci almamıştır fakat komşu ülkelerden (belarus ukrayna gibi) özelikle son 3 -4 senede çok fazla göçmen almıştır. zaten bu gelenler yüzünden hükümet biz yeterince aldık bir de üstüne müslüman mülteci almak istemiyoruz tavrını koymaktadır.( ya da bunu bahane etmektedir)

sağcılık solculuk kavramları üzerinden tartışmaktan ziyade günümüzde popülistler ve onun karşısında olanlar ekseninde bakmanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

ve sonuç olarak şaşırtmamıştır, beklenildiği gibi popülist bir aday kazanmıştır. zaten iktidardaydılar ve bunu sürdürmeye devam edecekler.

iktidar kimi politikalarıyla bende bazı zamanlarda 'ulan bunlar heralde bizimkini rol model alıyor' duygusu uyandırsada(özelikle hukuk alanındaki yapısal değişimler ve kişisel özgürlüklerde popilist eğilimle çeşitli kısıtlamalar yapılması gibi ) genel anlamda daha stabil ve öngörülebilir bi ekonomileri vardır. evet betona yatırım yapmışlar lakin teknolojiye de bir o kadar yatırım yapılmış gençlere ve start-uplara birçok fırsat açılmış. eu standartlarına göre daha ucuz ama eğitimli genç işgücü bır çok global işletmenin buraya yatırım yapması ve istihdam oluşturmasına fırsat sağlamış. bürokrasi hala yavaş ama umut verici hatta beni şaşırtacak şekilde her geçen yıl daha hızlı çözümler sunabiliyor.

yaklaşık 10 yıldır polonya ile çalışıyorum son 6 senedir de yerleşik olarak bir işletme sahibiyim. karşılaştırma için örnek olması açısından ;
    pandemi sürecinde ciddi zararlarımız oldu. lakin devletin çıkardığı teşvik paketlerinden yararlandık ve kısmi geri ödemesiz kredi/tesvik ödemelerini alabildik. 2 ülke arasındaki işletme yönetimindeki ticaret sürecindeki farklar çok uzun ve detaylı bir konu şimdi burada bunu detaylandıramayacağım ama kısaca hem türkiye'de hem polonya'da işletme yöneten bir kişi olarak. pandemi sürecinde şirketler için ve çalışanları için burada çok daha fazla destek aldığımı söyleyebilrim. bunun belki de seçim öncesi döneme denk gelmeside süreci hızlandırmış olabilir...

son olarak eklemeden edemeyeceğim sağlık sistemleri çok kötüdür. b u kötülüğün kendileri de farkında olduğundan, pandeminin daha henüz başında çok katı önlemler alarak hastalık diğer avrupa ülkelerinde olduğu gibi fazla yayılmadan önüne geçebildiler fakat olası bir 2. dalga durumunda vaka sayıları kontrolden çıkarsa ispanya ve italya'dan beter duruma gelebileceklerinden korkuyorum. allah kimseyi polak hastanelerine düşürmesin...
hesabın var mı? giriş yap