şükela:  tümü | bugün
 • polonya devletinin ukrayna'nın işgaline bu denli karşı çıkmasının elbette ki stratejik yönden askeri, siyasi, ekonomik motivasyonları var. bu yadsınamaz bir gerçek. fakat polonya halkının savaştan kaçan ukraynalılara tam manasıyla kucak açmaları bütünüyle kültürel bir mesele. bunu suriyeli-afganlı sığınmacılarla kıyaslamak kadar saçma bir şey olamaz.

  polonya kültürünün ukrayna toprakları ile sıkı sıkıya bir bağı var. tarihteki en büyük liderlerinden birisi olan jan iii sobieski, hani şu kara mustafa paşa'nın avusturya'da kabusu olan polonyalı komutan var ya, işte o bile lviv doğumludur... bunun dışında polonya kültüründe önemli bir konuma sahip olan pek çok yazar, şair, ressam, müzisyen bugünkü ukrayna şehirlerinde doğup büyümüş ve halen faaliyet halinde olan ukrayna okullarında eğitim görmüşlerdir.

  mesela stanislaw lem, wojciech kilar, zbigniew herbert, leopold staff ve daha nicesi... yani polonyalılar ukraynalılarla çok derin kültürel bağlara sahipler. uzak akrabalık ilişkilerinden filan zaten bahsetmiyorum ki halihazırda polonya 2014'ten bu yana sülalesinde polonyalı olan her ukraynalıya uzun süreli oturma izni dağıtıyordu. kültürel yönden çok kolay şekilde entegre olabiliyorlar. genç ukraynalıların polonya'da açtıkları mekanlara, dükkanlara, şirketlere girdiğinizde oranın ukraynalılar tarafından işletildiğini anlamanız mümkün değildir. ayrıca çok hızlı şekilde lehçe öğreniyorlar. iyi eğitimli ve çalışkandırlar.
 • stepan bandera hakkında twitter'da yalan yanlış üfüren, soğuk savaştan kalma solcuların iyi bakması gereken ülke. almanlar moskova, leningrad, stalingrad ile meşgulken, banderistler galiçya ve volinya'da etnik temizlik yaparak yüz bin civarında polonyalıyı öldürdü. intikam saldırılarında ise yirmi-otuz bin ukraynalı katledildi. sonrasında lwow lviv'e dönüştü. bölgede kalan lehleri de sscb yönetimi kendi çizdiği sınırın diğer tarafında kalan ukraynalılar ile mübadele etti.

  bugün polonya'da yüz binlerce ukrain çalışıyor, yaşıyor. ülke rus işgalinden kaçanlara kucak açmış durumda. insani yardımın yanı sıra ukrayna'nın direnişine silah, mühimmat, uçak vs konusunda da katkıda bulunuyor. buradan bakınca ben aralarında kan davasının en hası yaşanmış iki milletin dayanışmasını görüyorum. ukrayna halklarının, kardeş/kuzen/akraba olarak nitelendirilen rusya'dan uzaklaşma arzusunda nazizm, hainlik, orospuçocukluğu filan arayan bağnazlar ise yüz senelik sosyalist/komünist ezberlerini putin'in hastalıklı fikirleri ve işlediği insanlık suçları ile örtüştürmekte bir beis görmüyorlar.
 • ikinci dünya savaşının acılarından ders çıkarmış millettir.
 • dünyanın en ırkçı ülkelerinden biri.

  sanırım bir hitler bir de ekşi sözlük tarafından bu kadar çok seviliyorlar. sözlükte durmadan bir polonya güzellemesi yapılıyor. tamam anladık erasmus yaptınız çocuklar.

  neyse, dün debe'ye giren bu (bkz: entry/#134320307)'ye istinaden yıllardır orada yaşayan bir arkadaşımın yaptığı paylaşımı bizzat buraya kopyalıyorum.

  --- spoiler ---

  evinde beslediği köpeğe yanında çalışan ukraynalılardan daha fazla değer veren polaklar bi anda melek oldu :)
  avrupa insanı kadar iki yüzlü orospu çocuğu zor bulunur
  --- spoiler ---

  (bkz: adam haklı beyler).

  edit: bugün de güzelleme yapılıp debe'ye girmiş. aynen arkadaşlar polonya insanı olsun, siyasileri olsun, uyguladığı politikalar olsun harika ötesi bir ülkedir ama paralel evrende.

  neyse, yazdığım bu entry daha da anlam kazandı şimdi. teşekkürler kanzuk (sözlük yazarı). şöyle en güzelinden bir antakya döneri hak ettin. gelince haber ver. öptüm. kib. bye.
 • sanırım bir hitler bir de yukarıdaki yazar (bkz: #134398186) tarafından bu kadar nefret edilen ülke.

  kimse polonya insanı olsun, siyasileri olsun, uyguladığı politikalar olsun harika ötesi bir ülkedir demiyor.

  polonya, almanya kask gönderirken askeri mühimmat gönderdi, hali hazırda 400k ukraynalıyı ülkesine kabul etti diyor. bu polonyayı ve hükümetini harika ötesi yapmaz ama ukraynaya yardım ettiği gerçeğini de değiştirmez.

  edit: putin seviciler gecikmeden geldiler... putinin belarus-polonya sınırına getirip yığdığı onbinlerce pakistanlıyı 'psikolojik eşik 100 bin' deyip içeri buyur etmedikleri için eleştirdikleri ülke.

  biz de neden tik tok çekerek sınırı geçiyor bu afganlar diye kızacağına gelmiş polonyaya kızıyor. masaya çık tepin istersen
 • ukrayna'dan gelen sığınmacılara evlerini açan polonyalılar google maps üzerinden muazzam şekilde organize olmuşlar. evinde, odasında ukraynalıya yer açanlar harita üzerinden konumlarını işaretleyip kaç kişiyi alabileceklerini belirterek iletişim bilgilerini paylaşıyorlar.

  https://www.google.com/…47583,20.78507065421499&z=6
 • karakterli milletmiş anlamış olduk.
  polonya halkı, ukraynalılara sonuna kadar kucak açmış ve her türlü insani yardımı yapmaktadır.
  sovyet artığı putin köpeklerinin anlaması beklenemez.
  bu döl israfları ayrı bir paralel evrende yaşadığı için herkesi kendileri gibi insanlıktan nasibini almamış orospu çocuğu sanıyor.
  siz her türlü köpekliği de yapsanız sonunda orospu çocukları kaybedecek.
 • 11 senedir polonya'da yaşıyorum savaşın acısını avrupa'da en iyi polonyalılar bilir emin olun. rus korkusu endişe verse de sonuna kadar putin karşısında duracak polonya. yapılan yardımların haddi hesabı yok herkes evinde deposunda parklarda yardım topluyor ukrayna için. savaşın sonunda kazanan insanlık olacak
 • neden tamamı erkek olan 10 ülke geçip gelen pakistanlıları almıyor da tamamı kadın ve çocuk olan ukraynalıları kabul ediyor diye eleştirilen ülke.

  kimse kusura bakmasın ama ukrayna ile polonya zaten çok çok benzer ülke ve kültürler. dilleri de neredeyse aynı.

  bakın http://www.elinguistics.net/compare_languages.aspx adresinde dillerin ne kadar benzer olduğunu ölçebiliyorsunuz. mesela türkçe ile azeri benzerliğini (0 en yakın 100 en uzak) 3,2; türkmence ile 9,6.

  portekizce ile ispanyolca'da bu skor 19,4. çoğu portekizli ispanyolcayı eğitim görmeden bile anlar az çok. 20'lere kadar çok benzer dil diyebiliriz.

  lehçe ve ukraynaca karşılaştırmasında ise bu skor 8,5. yani nasıl ki türkiye'ye çalışmaya gelen türkmenler 1 ayda full türkçe konuşabiliyorsa ukraynalılar da çok çok kısa sürede dili öğrenebilirler.

  ayrıca bizim türkmen ya da azerilerle vs. doğru düzgün kültürel bağımız bile yok. fakat ukrayna - polonya arasında bu bağ çok daha fazla.

  yani biz nasıl azerilere 1 millet 2 devlet diyorsak polonya ve ukrayna arasındaki ilişki de ondan çok da farklı değil, hatta bence daha bile yakın. azerbeycan'da bir olay olsa nasıl kucağımızı açacaksak onlar da açacak. sorun bizim sorgusuz sualsiz herkesi ülkemize kabul etmemiz.
 • polonya'nın yaptığı yardım sadece göt korkusu ile ilintili. insanlık ile ırkçılık arasındaki farkı bilmeyen dingiller polonya gibi derisinin ve dinin rengine göre mülteci ayrımı yapan bir ülkeyi yüceltiyor.
hesabın var mı? giriş yap