şükela:  tümü | bugün
 • bu milli takım için şu ana kadar bir şeyler karalanmamış sözlükte. kısaca bahsedecek olursak; klasik orta avrupa futbolunun, özellikle 70'li yıllardaki önemli temsilcilerinden biriydiler. macarlardan aldıkları bayrağı, çeklerle beraber taşımaya çalıştılar 70'li ve 80'li yıllarda. bu dönemde en önemli oyuncuları wlodzimierz lubanski, grzegorz lato ve zbigniew boniek olarak göze çarptı - ki bu oyuncular milli takıma çok büyük bir başarı yaşatamasalar da kişisel olarak dünya futbol tarihine damga vuran isimler oldular... çok büyük bir başarı yaşatamasalar da derken yanlış anlaşılmasın; 74 ve 82 dünya kupası'nı 3. olarak tamamlayan bir milli takımdan bahsediyoruz... kim bilir, yıllardır futbol arenasında çok fazla sesi çıkmayan bu milli takım, ukrayna ile birlikte ev sahipliği yapacağı euro 2012 ile geri dönüş yapabilir.. zor biliyoruz tabii ki, ama futbol bu, imkansız yok...

  edit - eski dönemlerin efsane kalecisi jan tomaszewski'yi unuttuğum için kendimden utanmalıyım aslında, ama neyse saygıda kusur yok...
 • 6 eylül 2011 polonya almanya maçında oyun 1-1'lik skor ile bitmek üzereyken son saniyelerde gol atabilen futbol takımı. ardından dakikalar 90+'yı gösterirken almanya gol atıp, beraberliği sağlasa bile benim için artık önemli değildi.

  kısacası; hatrı sayılır bir bahis kazancından beni men etmiştir. (bkz: tek maçtan yatmak)
 • 1968'de o güne kadar tarihimizdeki en farklı yenilgiyi aldığımız takım (8-0). daha sonra 80'lerde iki defa da ingiltere bize aynı hezimeti yaşatmıştı.
 • ev sahibi olarak oynayacakları şampiyonada takımları resmi şarkısını seçmiş. ben böyle acayip bir şarkı görmedim.

  10 tane nine europop-halk müziği arası bir şarkı söylüyorlar ve akıldan çıkmıyor. dünden beri "koko-koko-evro-spoko" diye dolaşıyorum.

  http://www.youtube.com/watch?v=frni_o9i4zk

  şampiyona da sıkça çalınırsa tüm avrupa kafayı yeriz heralde.
 • kuba, lewandowski, piszczek gibi dortmund'un son 2 yılda kazandığı şampiyonluklarda önemli pay sahibi olan isimlere ek olaraktan fransa orijinli obraniak, perquis, ligimizden tanıdığımız adrian, grosicki, neden serie b'ye kadar düştüğünü anlayamadığım kamil glik, arsenal'in kaleci kontenjanını ele geçirmiş szczezny, fabianski ve orta sahanın deneyimli isimleri murawski ve dudka gibi isimlerle euro 2012 a grubunda sürpriz yapabilmesi muhtemel ev sahibi takım, en azından 3 maçta 0 puan çekmeyecekler gibi.
 • hepsi takımlarında düzenli oynayan disiplinli tempolu ve işini yapan adamlarıyla ev sahibi olmanın da avantajı ile euro 2012 de iş yapacaklarını düşünüyorum. gruptan garanti çıkarlar gerisi allah kerim.
 • euro 2012'de nedenini bilmediğim bir şekilde çok güvendiğim ve yarı finali göreceğini düşündüğüm takım. kadroları güzel, jenerasyon güzel, ev sahibi avantajı var. daha ne olsun.
 • laurent koscielny lukas podolski miroslav klose robert acquafresca gibi adamları başka milli takımlara kaptırmasalar, her sene turnuvalara katılıp en azından çeyrek final oynarlardı diye düşünüyorum.
 • futbol stilinin hastasıyım. o kadar dengesiz olmasalar büyük başarılar kazanabilirler.