şükela:  tümü | bugün
 • polonya'nın almanya ve rusya arasında işgal yoluyla pay edilerek yutulması korkusu. birinci dünya savaşı öncesi peyderpey yapılan paylaşım, ikinci dünya savaşı'nın çıkışına yol açmıştır. polonya'nın bu durumu, ikinci dünya savaşı'nda batıda balkanları ele geçiren naziler ve doğu komşusu sscb arasında kalan türkiye'nin en büyük endişelerinden biri olmuştur.
 • uluslararasi iliskiler literaturunde iki ates arasinda kalmak, yukari turkursem biyik asagi tukursem sakal, iki ucu boklu degnek demek olan kavram. ikinci dunya savasinda aktif tarafsizlik uygulayan turkiye bu korkuyu bizzat tecrube etmistir.
 • ikinci dünya savaşı sırasında polonya’nın hem rusya hemde almanya tarafından işgale uğrayacağı konusunda duyduğu endişeye verilmiş isimdir. uluslararası ilişkiler literatüründe iki ateş arasında kalma durumu olarak belirtilir.
 • ikinci cihan harbi'ne girmeme ısrarı esnasında ismet paşa'nın uykularını kaçırmış sendrom. başrolde yine rusya ve almanya vardı.
 • ki süper güç tarafından işgal edilme sendromudur.

  bununla ilgili şunları yazabiliriz;

  2. dünya savaşı sırasında hitler ve stalin aslında müttefikti. her ne kadar aralarında bir pakt olsa dahi, polonya'yı beraber işgal edip bölüşmüşlerdir.

  kadıköyün pembe götlü enternasyonel komünleri, stalin'i savunurken hitler'i yerer. ama aslında stalin, hitler ona ihanet etmeseydi hitler'in yanında yer alan bir müttefik olmuştur.

  hitler'in ihaneti ise şöyledir; polonya'yı ikiye bölen sovyetler ve 3. reich, belli sınırlar çizerek askerlerini konuşlandırmışlardır. ama hitler'in emperyal ruhu bu sınırlarla kalmamış kısa bir süre sonra belli bölgeleri almaya karar vermiştir. anlaşmayı bozan hitler, sovyetlere saldırmış ve savaş açmıştır.
 • polonya'nın dümdüz bir ova olup, önüne gelenin sağından soluna, solundan sağına, aşağıdan yukarıya boylu boyunca işgal edebilmesinden ileri gelen hadise. tutunacak yer yok, karpatlardan vurdun mu kuzey denizinden çıkıyorsun.
 • 2.dünya savaşını başlayan almanya polonya 'ya savaş açmış ve türkiye' de bu sendrom oluşmuştur. bu sendroma göre almanya eğer türkiye 'ye saldırırsa rusya da türkiye' ye girer korkusu yaşamıştır. ancak almanya 'nın rusya' ya düzenlediği barbarossa harekatı ile bu sendromdan kurtulmuştur .
 • ikinci dünya savaşı'nda polonya'nın hem rusya hem de almanya tarafından işgal edilmesi ihtimaline karşı duyduğu endişe için yapılan tanımlamadır.

  türkiye, ikinci dünya savaşı'nda almanya'nın bulgaristan'a yerleşmesi üzerine almaya ile saldırmazlık antlaşması imzaladı. daha sonra almanya'nın rusya'ya saldırmasıyla türkiye ''polonya sendromu"ndan kurtuldu.

hesabın var mı? giriş yap