şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #7360666)
    komedi gibidir. 10 dk'da alabilirsiniz. belgeleriniz eksik bile olabilir, yine de veriyorlar. hatta sormuyorlar bile. ankara'daki konsoloslukta benden fotoğraf bile istemediler. "ee fotoğraf gerekmiyor mu?" diye sorduğumda adam "ee ver bi tane" dedi. imzasız davet mektubunu bile sorgulamadılar. ama tabi bütün bunlar normal polonya vizesi için. schengen vizesi vermeye başlamadılar sanırım henüz. o zaman değişebilir bu durum.
  • bugün bir davet yazısı, uçak bileti, otel rezervasyonu, vize formu, pasaport fotokopisi ve fotoğraf ile başvurduğum vizedir. ekspres olsun diye de üzerine daha fazla para bayılıp şansımızı denedik. yarın öğleden sonra bakalım ne olacak?

(bkz: edit ola hayrola)

edit: tam olarak gideceğim ve döneceğim günleri içeren bir vize verdiler. tek giriş ve üç günlük. bu kadar az belgeye yine iyi aldım. neyse artık önümüzdeki vizelere bakacağız. diğer taraftan bu vize artık avrupa standartlarında güvenlik önlemleri içeren bir belgedir. yani görünüş olarak schengen veya birleşik krallık vizesinden farkı kalmamıştır; sadece üzerinde polen yazar.
  • her ne kadar bir ingiltere değil, bir almanya değil diyerek alınması kolay gibi görünse de, insanımıza muamele ve vaktine naktine erozyon açısından onlardan hiç aşağı kalmayan vizedir.
    herşeyden önce, bir konsolosluk nasıl maslakta bir plazanın 5. katına olabilir? toplam 4 metrekare bir alanda konsolosluk hizmeti nasıl verilebilir sorusuna anca bu kadar cevabı yakışır.
    bu vizeyi almak isteyenler herşeyden önce plaza kapısında saatlerce dışarıda beklemeyi göze almalı, içlerine sindirmeliler. bu acımasız oyunda belgelerin tamamının yanınızda olduğundan tekrar tekrar emin olun. belgelerde yada başvuru formunda olabilecek en ufak bir yanlış/eksik sizin tekrar bulunduğunuz level'in taa başına yani plazanın dışına atılmanıza, orada sabırla birkaç saat daha beklemenize sebep olacaktır. benim durumumda başvurum business visa için olmasına rağmen 3 aylık hesap dökümü gerekmesi bana ekstra 2 saate maloldu mesela.
    ayrıca o kadar titiz ve yavaş görevlilere sahipler ki, sabahtan öğlene kadar toplam 10 kişi vize başvurusu yapabiliyorsa bence o gün çok verimli geçmiş demektir.
    özet olarak, kimseye tavsiye etmiyorum, çok daha kolay schengen vizesi veren ülkeler var, verin acentanın birine evrakları, alsınlar size vizeyi mis gibi. illa allahın polonyasından alıcam diye vaktinizi, sabrınızı, paranızı, enerjinizi heder etmeyin..
  • kati surette başvurulmaması gereken vize.

bundan 1 yıl öncesinde başvurmak gibi bir hatada bulundum, acilen varşova'ya gitmem gerekiyordu. özellikle araya vize işlemlerini yapan bir şirket koydum hatta daha hızlı olsun diye ve tekrar tekrar aciliyetini belirttim. istedikleri evrakların hepsini bizzat kendilerinden öğrenip direk olarak tam evrakla başvurdum ancak buna rağmen sürekli takip etmeme rağmen yarın yarın diyerekten 10 gün sonrasına kadar ertelettiler vizemi. daha sonra aradığımda sizin vizenizin tamamlanması için bir evrak gerekiyor dediler. o evrağı da sakince hazırlayıp gönderdim. sonra ertesi gün tekrar aradım acaba hallolmuş mudur şimdi diye. bana son evrağın verildiği gün vize verme süreci tekrar başlar diyerekten herşeyin üstüne bir hafta daha beklettiler. 1 hafta sonra tekrardan aradığımda cuma günüydü ve bugün hallolacak dediler. gün sonunda aradığımda bana verdikleri cevap "konsolos bugün gelmedi!" oldu. pazartesi günü artık pasaportumu geri istiyorum vizenizi başınıza çalın şeklinde aradım. bana pasaportumu eğer geri verirlerse reddedilmiş olarak vereceklerini bu yüzden başka herhangi bir konsolosluktan da vize alamayacağımı söylediler. burdan da zorbalıklarının ne derecede olduğunu çıkarabilirsiniz. kıssadan hisse, yaklaşık 25 günlük bir süre zarfında pasaportumu geri alabildim içinde 15 günlük tırt bir vize ile beraber.

hiç tavsiye etmem.
  • iki sefer aldığım; ikincisinde kendime ve arkadaşlarıma (+10) ait epey belgeyi eksik verdiğim halde yine de zorlanmadan aldığım vizedir. hatta eksik formlarlar ilgili "aa unutmuşum verin doldurayım" dediğimde orta yaş üzeri sevimli çalışan "olsun, ben doldururum. o kadar şeyle uğraşma şimdi" gibi bir şey demişti ve dediğini de yapmıştı. üzerine bir de başvurusunu yaptığım arkadaşlarım adına sahte imza atmamı seyretmişti.
    2008 yılıydı sanırım.
    artık almak zorlaştıysa bir şey diyemem. tecrübem referans alınmamalı.
  • 1 ay içerisinde almayı planladığım vize. umarım sorun çıkartmazlar... öğrencilere sorun çıkarmıyorlar diye duydum lakin italya vizesine başvurduğumda burunlarından kıl aldırmayan insanlarla haftalarca uğraşmıştım. o nedenle güvenemiyorum öğrenciliğime. yorumların başta iyi başlaması yüzümü bir anlık da olsa güldürdü lakin sonlara doğru yusufçuk oldum bir anda.

(güncelleme) öğrenci olarak gitmeye çalıştığım halde hesap dökümü ve yüklü miktarda para göstermeden alamayacak olduğum vizedir.
    uçağımın kalkışına 4 saat kala aldığım vizedir.
    avrupa'ya gittiğime neredeyse pişman eden vizedir.

her şey bir yana, ben bu ülkeyi çok sevdim. gelişimin ilk gecesinde stalin'in polonya'ya hediye olarak yaptırmış olduğu ve buranın yerlisi her ne kadar inkâr etse de adeta varşova'nın simgesi haline gelmiş olan devasa bilim ve kültür sarayı binasının önüne geldiğim andaki manzaradan sonra tüm yorgunluğumu sanki bir şırıngayla çektiler... :)
  • 1 ay içerisinde erasmus sebebiyle almak istediğim vize. istanbul'da bir aracı firma aracılığıyla almayı planlıyorum. banka hesapları vs. göstermeyeceğim umarım problem çıkarmazlar. tecrübesi olan arkadaşların mesajlarını bekliyorum.
  • simdi bu adamlara ne desem bos. 28 ocakta 4-19 subat tarihleri icin basvvuruda bulundum. tum evraklarim hazirdi ustune de resmi davetiyem vardi. tek problem ise kasim ayinda ingiltere'den polonya'ya red almis olmamdi. neyse surecin max. 5 is gunu alacagi soylenmesine ragmen dune kadar ses cikmamisti. dun arandim ve konsolosluga cagrildim. 10 dakikalik bi gorusme sonucunda pasaportumun bugun icin hazir olacagi soylendi. gittim, bugun pasaportumu aldim. isin ilginc yani davetiyenin sadece 4-19 subat arasini kapsamasina ve saglik sigortamin da 28 subata kadar olmasina ragmen 16 marta kadar multi giris vize verdiler.

yani aslina kendileri bile ne yapicaklarini bilmiyorlar. daha once red almis olanlar sakin uzulmesin goruldugu uzere o vize bir sekilde aliniyor :)
  • saçma ülkenin saçma konsolosluğundan alınan vizedir. "aracı kuruluşa 60 liraya yakın para bayılacağıma, direk gider konsolosluktan alırım" diyen arkadaşlar, başvuru yaptıktan sonra gerekli belgeleri kaydedip yazdırıp, barkodlu bir kağıt elde etmeden o siteyi terk etmesinler. yoksa "eksik var mı acaba" diye rahat rahat uyuyamadıkları belgelere bakılmadan, konsolosluk görevlisi uyuz kadın tarafından geri çevrilebilirler.

bunun yanı sıra merak edilebilecek hususlardan bazıları 1 aylık eğitim amaçlı bir seyahat için (bkz: turkmsic) hesaplarda 4500 lira yeterli olabilmesi ve noterden alınan taahhütnamede miktar yazma zorunluluğunun olmaması, "tüm masrafların karşılanacağı" bilgisinin yeterli olmasıdır ki, yeni gidecek vatandaşlar, kendilerini yolmaya çalışacak noterlere 33 lira yerine 100 lira bayılmasınlar. (bkz: beyoğlu 8.noteri)