şükela:  tümü | bugün
  • polonya'ya bir sebepten bilerek - isteyerek yerleşmiş ya da eğitim, staj, iş gibi nedenlerle gelip ''aa kalayım ben burada bari'' deyip buraya yerleşebilmiş türk. ekseriyetle tekstil işi yapanlar, inşaat işi yapanlar, gıda-lokanta işi yapanlar, erasmus öğrencileri ya da özellikle uluslar arası şirketlerde genelde bpo, ssc, it, finans & muhasebe pozisyonlarında bir şekilde iş bulup çalışan nispeten genç ve kalifiye kesimden oluşur. en çok bulundukları iller; varşova, krakow, wroclaw, lodz ve poznan'dır.
  • benim bir arkadaşımdır bu. annesi polonyalı olduğu için orada okumayı tercih etti. okul bitti, oraya yerleşti. yerleşince sevgilisi oldu. bilin bakalım sevgilisi hangi ulustan. evet, tam üstüne bastınız. adam 50 milyonluk polonya'da gidip türk sevgili yaptı.
  • hayatımın bir dönemini polonyanın en ücra yerlerinden birinde geçirerek içinde bulunduğum insan grubu.

ben çok iyi günler geçirdim çok da iyi dostlar edindim. sanırım o şehirde hiç göçmen olmamasından da kaynaklıydı, bir de o ara suriye savaşı falan yoktu, 1 lira 2 zloty'ydi.

şimdi o şehir yine kesin aynıdır ama büyük şehirleri bilemeyeceğim.
  • ırkçılık konusunda almanlara pabucunu ters giydiren bir ülkede yaşıyordur. sakalınız falan da varsa sıçtınız. gece dayak yeme olasılığınız çok yüksek.

bir çok uluslarası öğrencinin bulunduğu grupta bulundum benimle etkileşim kurmayı reddeden insanların tamamı polonyalı'ydı. çünkü esmerim ve sakalım var. buna karşın almanlar harika insanlardı. hiçbir ırkçılık falan görmedim.
  • polonya'ya gitmeden polonya'yı ırkçı olarak yaftalayanları gördüğüm başlık.esmer bir türk olarak 3 aydır krakow'da yaşamaktayım ve bir defa bile ırkçılığa maruz kalmadım.özellikle büyük şehirlerde insanlar yabancılara cok alışık.sorry dediğin anda ingilizce konuşmaya başlıyorlar.küçük şehirlerde ırkçılık mevzularını ben de duydum ama unutmayın türkiye'nin küçük şehirlerinde eşek sikiyorlar.
  • polonyalılardan da ırkçılık görüyorsa ve şikayet ediyorsa ne boktan bir türktür.

gömün ağzına geçin.

alman, ingiliz hadi neyse de, polonyalı amk. allahın köylüsü polish lan!
  • allah'ın köyü ankara'da, muhalefet lideri linç edilen bir millete mensup türk olarak, ırkçı bir kesimin de yaşadığı polonya'da hareketlerine dikkat etmezse, ırkçılık görebilir.

edit: yanlış anlaşılmasın, üstteki ırkçının içinde bulunduğu gafleti anlaması için böyle bir entry girilmiştir. yoksa ben de polonya'dayım yıllardır, bir gün ırkçılıktan ağzım yanmadı.