şükela:  tümü | bugün soru sor
  • polonya vatandasligina sahip kizlar. ulkelerinde an itibariyle bir yildan fazla suredir yasamamdan mutevellit kendileri hakkinda bir kac satir de ben yazmak isterim nacizane. kuskusuz ilk zamanin otesi entyrim olacagi icin cok da heyecanliyim. olabildigince objektif sekilde kendi goruslerimi anlatacagim. sonuc olarak, benim nickim adim soyadim, biraz arastiran zaten nerede yasadigimi gorur. ben temelli burada yasayan, ana dilim gibi olmasa da cok akici sekilde lehce konusan, burada calisip, para kazanan, vergi odeyen, hakemlik yapan biriyim. kesinlikle elestride bulunup saygisizlik yapmam, tepeden bakmak istemem ama 4 ayligini erasmus icin gelmis, tamamen suni, kampus-club disi gerceklere uzak, yada hasbelkader antalya'da yaz aski ayagina baslamis yada internetten tanisilan 'hayatimin aski' hede hodolerini degil, burada yasayan standart bir adamin gorusleri olacaktir bunlar...

oncelikle sunu bilelim ki, burada da kezban var. burada da cirkin, sisman, tipsiz kiz var. bir kelime ingilizce bilmeyen, agzindan kufur eksik olmayan, 16-17 yasinda bebek arabasiyla otobuste bagira-cagira konusan, kollari jiletli, vs. bilimum kotu ozelligi olan kiz da cok. her ulkede boyle tipler var. sevgilisini catir catir aldatan da var - burada eksi tusuna basacaklara pesinen tavsiyem, bana ozelden ulasin, size yazili kanitlar sunayim, gidip facebook'da arastirin dedigim kizlari-

o yuzden yok 'bunlar tanrica.' agbii yeaah asla aldatmaz slav kadini super yeaah' vb. yalanlarla kandirmayin kendinizi. burada da her ulkede oldugu gibi yatan kalkan kadinlar, aldatan kadinlar var. hic kendinizi kandirmayin, agbi super ahlakli bunlar asla aldatmiyorlar.

yine eksicilerin paragrafi; evet, kampusunuzde, yada alanya'da tanistiginiz sevgiliniz iyi ingilizce bilir, yabanciya aciktir, evet, krakow, poznan, woaw, supercool kizlar, agbi inanilmaz sicaklar hepsi ingilizce biliyor bidi bidicilar... gidin. lodz'a, bydodyszca, bialystok'a orada goreyim ben sizi. sehrin iyi egitimlileri disinde kimse suratiniza bakmaz, ingilizce konusmaz. lehce olmazsa olmaz.

eger, eksilemeyip halen okumaya devam ediyorsaniz...

o kadar cok guzel kadin var ki, guzel kadin sayisi o kadar yuksek ki, kizlarin cogu sade, duru ama bir o kadar da alimli ki, ne yapacaginizi sasiriyorsunuz. tas gibi hatun, guzel oldugunu soylediginizde kizarip bozarip, 'hayir, cok cirkinim, kendimi guzel hissetmiyorum.' diyebiliyor.

kac kez yemege ciktigimizda hesaplari kizlar odedi, kendi icecegini aldi, taksiye para verdi.

alisveriste harcamasini hep kendi yaptilar, hicbir zaman pahada, siklikta lukste gozleri yok. cok mutevazilar, otobuste, tramvayda takilir, evi baksaiyla paylasiyor olmaniz umrunda degildir, cok basit seylerle mutlu oluyorlar, siz gercektn severseniz onlar sizi bir o kadar seviyorlar, temizlik, yemek, vb. yapmaktan cekinmiyorlar.

inanilmaz eglenceli kizlar, dans etmeyi, gezmeyi, tozmayi seviyorlar. cogu katolik kokenli ailelerden geliyor, o nedenle bara gidip kiz kaldirma isleri o kadar kolay degil, bir kizi yatak odaniza goturebilmeniz icin vakit harcamaniz sart.

bir de acayip kiskansclar, en az turk kizi kadar.

velhasil, ben her sekilde turk kizina tercih ederim, ekonomi masterli, iki dil bilen atletizmde leh rekoru sahibi hatun, bebek gibi bir hatun kendini cok cirkin bulup dovunuyor, bunlara bakinca turk kizlarina harcadiginiz zaman, para ve emege uzuluyorsunuz.

eksici kezbanlarimiza leh bir kiza leh oglanlri sormalarini tavsiye ederiz.

polonya'dan saygilarimizla...
  • 3 gundur polonyada calismaktayim. mezbaha tarzi bir yer. danismanlik yaptigim sirketin baglantilari cecenler. cecen arkadaslar kacmis durumda. internet baglantisi kaldigim yerde yok. ingilizce bilen yok. beni anlamiyorlar. hicbiryere gidemiyorum. kizlar cok guzel. guzel olsalar ne fark eder. sadece bana bakip gulumsuyorlar. onumuzdeki gunlere bakacagiz.
  • iyi kötü hepsinin birer adı vardır.
  • gün 1 (havalimanına iniş ) : vaşşş bu ne? (ağzının kenarından sızanlar silinirken)
    gün 2 : lan cennet burası (artık ağızdan salya akmıyor)
    gün 3 : yahu hepsi güzel de çok standartlar be kardeşim (bildiğin türk işte, iki gün içinde götü kalktı haspamın)
    ..
    gün n (atatürk havalimanında pasaport kontrolü) : ne işim var lan benim burda, geri döncem, bırakın beni..

(şimdi bir arkadaşımın başına geldi dicem, olmayacak. neyse, susayım daha fazla batmadan)
  • haklarında genelleme yapmak ne kadar yanlışsa kendileri ile ilgili dokuz aylık gözlemim ve üç tanesi ile olan ilişki münasebetim dolayısı ile bu milletten yeni bir arkadaş veya sevgili edinmiş yazarlara bir kaç tavsiye vermekten geri duramayacağım

madde madde sıralarsak

* ilk tanıştığınızda genelde soğukturlar bilikte zaman geçirmeden yakınlaşmaya çalışmak abaza damgası yemenize neden olabilir
    * ilk geceden ilişki yaşama ihtimaliniz her zaman oldukça düşüktür (istisnalar hariç)
    * dini konulara mümkünse hiç girmeyin
    * zubrowka ile sarhoş etmeye çalışmayın zira o değil siz sarhoş olursunuz bir şişe içenine tanık oldum
    * genel bağlamda erkek arkadaşlarına bağlı olabilirler ama kimi zaman ne olacağı hiç belli olmaz
    * bu kızların birbirlerini ortamda kollamak gibi bir hastalığı var
    * bir kaç lehçe kelime öğrenin varşova krakow bialystok gibi şehirlerin adlarını bilin
    * yanlarında konuşurken almanları övmekten kaçının zira almanlardan nefret ederler
    * türk kızlarına özgü bazı davranışlar kendilerinde de mevcuttur çok güzel giden bir ilişkide durup dururken çok hızlı yaşıyoruz biraz ileri gittik sanki gibi tepkiler karşısında şaşırmayın
    * esmer olmanız her zaman artı puan kazandırır sarışınsanız mücadeleye aynı şartlarda başlarsınız
    * bir süre zaman geçirdikten sonra en sıkı kankanız veya çok mükemmel bir ilişkiniz olabilir
    * mini etek askılı kombinasyonundan sıkılmanız muhtemeldir
    * kendi aralarında oldukça samimidirler eğer öpüşürlerse tepki vermeyin sakin karşılayın
    * rus kızlarına acaip derecede ayar olurlar
    * boyunlarında haç taşımayanını genelde döverler
    *yukardaki madde espri amaçlıdır
    * son olarak güzeldirler iyi hatta mükemmel bir sevgili yada çok süper bir kanka olabilirler
    *türkçe öğrenmeye meraklıdırlar bir kaç kelime öğretmekten çekinmeyin (nick blender'ın tavsiyesi ile)

***bonus***

tamamen türkçe olarak size her zaman artı puan kazandırabilecek bir kaç lehçe kelime paylaşmak istiyorum lehçe bilenlerden özür dilerim tamamen türkçe yazıcam çünkü

*şeyç (biraz daha resmi olan merhaba) -- çeşç şeklinde okunuyor

*jinkue veya ginkue (teşekkürler) -- en basitinden cinkuye diye okuyabiliriz

*kohemçe (seni seviyorum) -- koham çe

*şıpraşam veya sprazam (pardon) -- pşepraşam ya da şepraşam

kohenya (aşkım yada sevgilim gibi birşey) -- kohanye ya da kohana

yeşteç pienkna (çok güzelsin) -- yesteş pienkna (güzelsin), yesteş barzo pienkna (çok güzelsin)

tak (tamam) -- tak (evet), dobra (tamam)

son olarak kohemçe barzo deyin olay bitsin

edit: sağolsun vudin uyardı bonus bölümünü düzelttik. şimdi tamamen doğru bütün arkadaşlara başarılar dilerim
  • üç tanesinin en az ikisi çok güzeldir, birinin de gideri vardır.
  • adları hamdi, osman, rıza olsa bile tanışmak ister insan. üçün, beşin hesabını yapmaz yeminle.
  • bedeviyiz ya 33 yıllık ömrümce ikisiyle tanıştım; biri 120 kilo diğeri koala çıktı. bak polonya diyorum. daha bunun çek cumhuriyeti var o konuya girmiyorum.
  • annelerine, babalarına karşı gelmiş kızlardır. sonra hepsi taş olmuş.
  • ana dili lehce olan kizlar.

bunu yazmak belki ergence olacak simdiden ozer dilerim.

fakat turk kizlariyla aralarinda onemli bir fark. atletizm dallarinin birinde turkiye rekorunu elinde tutan bir sporcu kadin dusunun. bu kisi ayni zamanda ekonomi master diplomasina sahip olsun, iki de yabanci dil biliyor olsun. 180 cm. boyunda ve gercekten bebek gibi guzellikte bir kiz olsun.

turkiye'de ortaminda ben bu kadinla degil yatmak, telefon numarasini dahi alamam kadinin... inanilmaz populer olur, etrafinda bin tane apaci olur, kendisini kralice elizabeth zanneder.

ama polonya'da bu mumkundur. aradaki en temel fark budur.