şükela:  tümü | bugün
 • kullanım alanları

  1) uydularda ısıelektriksel güçlerini sağlamak amacıyla hafif ısı kaynağı

  ve

  2) fotografik filmlerin tozlarının temizlenmesinde fırça olarak kullanılmak sıralanabilir.
 • bizmut elementinin nötron ışıması sonucunda ya da fraksiyonlu destilasyonu ile elde edilir.
  1898 yılnda marie curie ve pierre curie sevişirlerken böyle bir element olabilceğini düşünüp işe girişmişler ve o zamanki lehimyumu bulmuşlardır. lehistanın polonya olarak isimlendirilmesinden sonra bu elementin adı hariciye nazırlığı tarafından polonyum olarak değiştirilmiştir. bu yıllarda polonya hala osmanlı imparatorluğuna sahip olduğu metallerin belli bir yüzdesini haraç olarak verdiği için,istanbula da bol miktarda polonyum gelmiş,bunlardan ilk radyoaktif osmanlı sikkeleri bastırılmış ve bir türlü kökü kazınamayan yeniçerilere ulufe olarak dağıtılmıştır.
 • bunun 210 modeli yani polonyum 210 su siralar en moda cinayet aracı haline gelmiştir. ingiltere de öldürülen rus casusu nun bununla zehirlendiğinin anlaşılması üzerine olaylar gelişir...
  (bkz: alexander litvinenko)
  (bkz: londra istanbul ucagindan radyasyon cikmasi)
  (bkz: yegor gaidar)
 • 85 graminin 85 000 000 insani oldurmeye yetecek kadar gucu olan kokunc insan icadi. diliyoruz ki yanlis ellere dusmesin!!!
 • adını marie curie'nin memleketinden alan element.
 • 100. yılını kutlayan 6a grubuna ait hiç de şirin olmayan element.
 • elinize alıp incelemek istediğinizde, geri yerine koyamadan ölmüş olacağınız maddedir.
 • uranyumdan 400 kat daha radyoaktif olan metaldir. curie çifti tarafından keşfedilmiş olan metalin adının polonyum olmasının nedeni marie curie'nin varşovalı olmasıdır. aslında rus kimyager dmitri mendeleyev, böyle bir elementin var olması gerektiğini teorik olarak öngörebilmiştir lakin varlığını ispat edememiştir.

  doğada çok nadir görülüp uranyum yataklarında bulunsa da günümüzde uranyum yataklarından polonyum çıkarmakla uğraşan insan yoktur. elementin üretimi nükleer reaktörlerde yapılmaktadır. bozunumundan çıkan enerji çok yüksek olduğundan güç kaynağı olarak kullanılması mümkündür fakat polonyumun insanlık tarihine öldürücü yönü ile de geçtiği söylenebilir.

  manhattan projesi kapsamında polonyum sentetik olarak bizmutun nötronlarla bombardımanından elde edilmiş ve fisyon reaksiyonlarını başlatmak için kullanılmıştır. hiroşima ve nagazaki'ye atılan bombaların tetikleyicisi polonyumdur.

  elementin suikastlarda kullanımı ise putin ile ilgili memelere konu olmuştur.

  putin ve polonyum esprilerinin nedeni alexander litvinenko suikastıdır. eski bir kgb ajanı olan litvinenko 2000 yılında ingiltere'ye kaçıp kremlin karşıtı söylemleri nedeniyle rusların hedefi haline gelmiştir. 6 yıl sonra grosvenor'daki suikast girişimleri başarısız olunca ruslar çareyi litvinenko'nun çayına polonyum katmakta bulmuşlardır. litvinenko'nun tadını beğenmeyip tamamını dahi içemediği çay, onu akut radyasyon sendromundan öldürmeye yetmiştir.

  semptomlar maruziyetten birkaç gün sonra ortaya çıkar ve sinsidir: ateş, kusma, ciltte kızarıklık, baş dönmesi şeklinde kendisi gösterir lakin daha sonra hasta kısa bir süreliğine iyileşmiş gibi görünebilir. bu etapta tam kan sayımı mühimdir zira hastalık granülosit yoğunluğunda ve akyuvar sayısında belirgin bir düşüş ile karakterizedir. radyasyon saç köklerine de zarar vereceğinden dökülmeler olacaktır.

  semptomatik tedaviye ek olarak; akyuvar sayısı düşeceğinden enfeksiyonların önlenmesi, var olanların da tedavi edilmesi gerekecektir. kan naklinin yanında kurşun, arsenik ve cıva zehirlenmeleri gibi durumlar için de kullanılan dimerkaprol uygulanabilir bir şelatördür.