şükela:  tümü | bugün
 • kullanım alanları

  1) uydularda ısıelektriksel güçlerini sağlamak amacıyla hafif ısı kaynağı

  ve

  2) fotografik filmlerin tozlarının temizlenmesinde fırça olarak kullanılmak sıralanabilir.
 • bizmut elementinin nötron ışıması sonucunda ya da fraksiyonlu destilasyonu ile elde edilir.
  1898 yılnda marie curie ve pierre curie sevişirlerken böyle bir element olabilceğini düşünüp işe girişmişler ve o zamanki lehimyumu bulmuşlardır. lehistanın polonya olarak isimlendirilmesinden sonra bu elementin adı hariciye nazırlığı tarafından polonyum olarak değiştirilmiştir. bu yıllarda polonya hala osmanlı imparatorluğuna sahip olduğu metallerin belli bir yüzdesini haraç olarak verdiği için,istanbula da bol miktarda polonyum gelmiş,bunlardan ilk radyoaktif osmanlı sikkeleri bastırılmış ve bir türlü kökü kazınamayan yeniçerilere ulufe olarak dağıtılmıştır.
 • bunun 210 modeli yani polonyum 210 su siralar en moda cinayet aracı haline gelmiştir. ingiltere de öldürülen rus casusu nun bununla zehirlendiğinin anlaşılması üzerine olaylar gelişir...
  (bkz: alexander litvinenko)
  (bkz: londra istanbul ucagindan radyasyon cikmasi)
  (bkz: yegor gaidar)
 • 85 graminin 85 000 000 insani oldurmeye yetecek kadar gucu olan kokunc insan icadi. diliyoruz ki yanlis ellere dusmesin!!!
 • adını marie curie'nin memleketinden alan element.
 • 100. yılını kutlayan 6a grubuna ait hiç de şirin olmayan element.
 • suikast silahı.

  --- alıntı ---

  filistin'in 2004 yılında hayatını kaybeden lideri yaser arafat'ın ölümüyle ilgili şok bir iddia ortaya atıldı. el cezire'nin iddiasına göre, arafat zehirlenerek öldürüldü.

  dokuz aydan bu yana sürdürdüğü araştırmanın sonuçlarını açıklayan el cezire, efsanevi liderden geriye kalan eşyalarda nadir görülen bir radyoaktif maddeye rastlandığını öne sürdü.

  ekim 2004'te filistin'de aniden rahatsızlanmasının ardından sağlık testleri için götürüldüğü fransa'daki bir askeri hastanede hayatını kaybeden arafat'ın ölüm nedeni konusunda şu ana kadar çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. 75 yaşında yaşamını yitiren arafat'ın kanserden, sirozdan hatta aids'ten öldüğünü öne süren bile olmuştu.

  ancak el cezire'ye göre, 11 kasım 2004'te hayatını kaybeden filistinli liderin ölüm nedeni bunlardan hiçbiri değil.

  el cezire'nin iddiasına göre, arafat'ın elbise, diş fırçası ve ünlü kefiyesi üzerinde yapılan testlerde anormal düzeyde polonyum bulundu.

  isviçre'nin lozan kentindeki radyofizik enstitüsü'nde analiz edilen eşyalarda arafat'a ait kan, ter, tükürük ve idrar lekesi olduğu ifade edildi. habere göre, yapılan testler neticesinde, arafat'ın öldüğü sırada vücudunda yüksek miktarda polonyum olduğu sonucuna varıldı.

  polonyali kimyager tarafindan keşfedildi

  arafat'ın dul eşi tarafından el cezire'ye teslim edilen eşyalarda bulunan polonyum, başta uzay araçlarına güç sağlanması olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılan yüksek düzeyde radyoaktif bir madde.

  polonya asıllı kimyager ve fizikçi marie curie tarafından 1898'de keşfedilen polonyumun ilk kurbanlarından biri curie'nin kızı irene olmuştu. annesi gibi nobel ödüllü bir kimyager olan irene curie, laboratuvarındaki bir polonyum patlamasından yıllar sonra yakalandığı lösemi hastalığı sonucunda hayatını kaybetmişti.

  israil'in nükleer programında görev alan iki kişinin de polonyuma maruz kaldığı için öldüğü bildirilmişti.

  ancak polonyumun en ünlü kurbanı, 2006 yılında londra'da hastalanarak ölen eski kgb ajanı aleksander litvinenko'ydu. ingiliz makamların yürüttüğü soruşturma neticesinde, rus hükümetine muhalif görüşleriyle tanınan litvinenko'nun çayına polonyum atıldığı ortaya çıkmıştı.

  --- alıntı ---

  http://www.hurriyet.com.tr/planet/20909222.asp
 • geçmişte..
  osmanlı asıllı yahudi kimyagerin keşfi.

  az sonra alman asıllı polonyalının icadı.

  belki gelecekte.
  kürt asıllı türkün hikayesi bekeze.

  bir kaç satır üstte bekeze ..
  polonya asıllı da dediler ya.

  kısaca soktuğumun ırkları,milletleri. nokta.