1. polimer halinde ester. film halinde kaplama malzemesi olarak, elyaf halinde ceket, polar vs olarak kullanilan kullanisli bi kimyasal maddenin adi.
  2. 80 lerin giyim kuşam ham maddesi..
  3. etilen glikol ve teraftalik asidin reaksiyonu sonucundan polyetilen teraftalanın oluşması ile elde edilen hede..
  4. etek, ceket, pantalonlarda genelde %67 oranında kullanılır..oran azaldıkca kumaşın ütü tutma sorunu artacaktır.
  5. sadece film olarak ya da elyaf şeklinde kullanılmaz. kalıba dökme ya da serme yöntemleriyle 3 boyutlu hacim yaratacak şekilde kullanılabilir, dayanıklı olması için de cam elyafı ile desteklenir(bkz: ctp). bu kullanımına ütülerde vs. rastlayabiliriz.
  6. polyester terimi genellikle pet olarak kısaltılan polietil tereftalat olarak bilinir. ancak, pbt (polibutilen tereftalat) ve ptt politrimetilen tereftalatgibi başka polyester elyafları da üretilmektedir. dünya genelinde pet elyafı en önemli sentetik elyaftır. pamuk ile karıştırıldığında, tekstil endüstrisi tarafından geniş bir yelpazede konfeksiyon uygulaması için kullanılmaktadır. karışım yapmadan da endüstriyel pazarlarda geniş kullanım alanı bulmaktadır. pet elyafı dayanıklılık, sürtünme dayanımı ve tokluk dahil olmak üzere mükemmel bir özellikler bileşimine sahiptir. elastikiyeti, kumaşın geri dönme kapasitesinde çarpıcı bir performans sağlamaktadır. elyaf çok düşük nem emiciliğine ve yüksek erime noktasına sahiptir.

polyester hakkında bilgi verin