şükela:  tümü | bugün
 • dna fragmanlarinin cogaltilmasi icin kullanilan bir yontem. hedeflenen bolgenin sinirlari icin daha onceden hazirlanmis primerlerle ve a, t, g, c gibi bazlarla dolu bir corbanin icine atilan dna numunesinin uygun isida kendini katlayarak cogaltmasi olayindan ibarettir. laboratuarlardaki isleyisi acisindan bakildiginda az bir miktar numunenin bi tupe yukarda bahsi gecen ivir ziviri iceren bir kitle beraber thermal cycler adi verilen aletin icine konmasindan ve beklenmesinden ibarettir.
  daha cok pcr olarak refer edilmekle birlikte uzun ismi daha aciklayici dogal olarak.
 • bu reaksiyonu gerceklestiren alet acaip pahali oldugu halde- zaten aksi beklenemez- hacettepe universitesi mikrobiyoloji bolumunde, ucu kullanilmayan ve oyle suzultturulen, 5 tane bulunur. aletinin pahali olmasinin nedeni, metal kisminin isi degisikliklerine acaip hassas bir metal olmasi zorunlulugudur. zira bu kisma yerlesitirilen tupler icindeki taq polimeraz belli bir sicaklikta calisir, kucuk oynamalar bile reaksiyonu mahvedebilir.
 • biyoteknoloji laboratuarlarda pcr cihazlarının olmasının yegane sebebi.
 • (bkz: kynase)
 • 16s ribozomal rna'yı oluşturan dna parçacığının (genin) çoğaltılması ve ile canlılar dünyası için en yeni ve en geçerli sistematiğin oluşturulmasını sağlayan özel reaksiyon. özellikle 16s ribozamal rna'nın seçilmiş oluşu ise evrimsel olarak çok az değişikliğe uğrayan dna parçası olmasıdır. sıcaklığa dayanıklı taq enzimleri ve primerler sayesinde işleyen bu sistem biyoloji biliminin çok kısa zamanda çok hızlı gelişmesini sağlamıştır.
 • çıkmayınca çıkmayan.
 • neredeyse bütün genetik testlerin ve deneylerin temelini oluşturur. kilit noktaları primer, magnezyum klorür ve enzim* miktarlarıdır. bu parametrelerdeki ufak değişiklikler bütün bir deneyin çökmesine ya da anlamsız sonuçlar vermesine sebep olabilir. özellikle bir laboratuvarda yaz stajı yapılıyorsa, verilen eskimiş malzemeler yüzünden çıkmaz ve meslekteki geleceği hakkında derin düşüncelere sürükleyebilir öğrenciyi.
 • hiv gibi enfeksiyonların tanı testlerinde de kullanılan bir yöntemdir. bu tarz enfeksiyonların tanısında kullanılan çoğu testten farkı diğer testler genellikle antijeni ve/veya antikoru ararken bu yöntemle yapılan testin patojenin kendisini aramasıdır. bu yüzden pencere dönemi dolduktan sonra yapılan bir pcr testi hiv tanısında en güvenilir yöntem olarak görülmektedir.

  yine hiv gibi virüsün vücuttan tamamen temizlenmesinin söz konusu olmadığı viral enfeksiyonlarda aynı zamanda virüsü taşıdığı kesinleşmiş hastaların tedavisinin seyrini kontrol etmek için de kullanılır. zira bu tür tedavilerde amaç genellikle virüs sayısının kontrol altında tutulması suretiyle enfeksiyonun hastanın sağlığına kalıcı zarar verebilecek kadar palazlanmasının önüne geçmektir. bu testin düzenli olarak azalan bir virüs sayımı vermesi tedavinin başarılı ilerlediğini gösterir.
 • tecavüz zanlılarını mahkum etmek için kullanılan yöntem.
  dna, polimeraz zincir tepkimesi (pcr) denen bir teknik sayesinde enzimlerle kopya edilebilir. daha sonra bir jel üzerinde büyüklüklerine göre ayrılarak parçalar halindeki dna molekülleri, analiz edilir. parçaların konumlanışı, bir süpermarketteki ambalajlarda gördüklerimize çok benzer bir barkot biçiminde gösterilir. aynı genetik yapıya sahip tek yumurta ikizleri hariç, her kişide bu gen kodu özgün ve ayrıdır.
 • polimeraz zincir reaksiyonu veya pcr, belirli bir dna bölgesinin in vitro koşullarda birçok kopyasını elde etmek için kullanılan bir tekniktir. işlem bir dizi sıcaklık değişimi ile belli prosedürlerde gerçekleştirilir.
  pcr, termostabil dna polimeraz ile taq polimeraz temeline dayanır ve özellikle ilgili dna bölgesi için tasarlanmış primer dna gerektirir.

  pcr işleminden geçirilen dna bölgesi, araştırmacının ilgilendiği herhangi bir şey olabilir. örneğin, bir araştırmacının işlevini anlamak istediği bir gen veya adli bilimciler tarafından suç mahalindeki dna'nın şüphelilerle eşleştirilmesi için kullanılan işaret olabilir.
  aynı zamanda pcr ile çoğaltılan dna dizileme için gönderilebilir, jel elektroforezi ile görselleştirilebilir veya başka deneyler için bir plazmid içine klonlanabilir.
  pcr, moleküler biyoloji araştırması, tıbbi teşhis ve hatta bazı ekoloji dallarını içeren birçok biyoloji ve tıp alanında kullanılmaktadır.

hesabın var mı? giriş yap