şükela:  tümü | bugün
 • yunan mitolojisinde tepegözün en ünlüsü.deniz tanrısıdır poseidonla su perisi thoosanın oğludur.
 • odysseus'u on iki arkadaşıyla birlikte mağarasına kapatır. sonunda odysseus polyphemos'un gözünü yanan bir kazıkla kör eder ve kaçar.
 • sicilyalı galateia'ya aşık olur. sicilya kıyılarına çıkan odysseus'u yakalar ve onu on iki arkadaşıyla birlikte mağarasına kapatarak girişi dev bir kayayla örter. odysseus sonunda polyphemos'u sarhoş eder, o uykudayken yanan bir kazıkla gözünü kör eder ve arkadaşlarının altısıyla (öbürlerini polyphemos yemiştir) birlikte, dışarıda otlayan koyunların karınlarına sarılarak kaçar. poseidon'un odysseus'a karşı dinmez bir hınç, amansız bir kin beslemesi de oğlunun tek gözünü kör etmesindendir.
 • odysseus'un kendisini kandırıp, gözünü kör ettiği cyclop. odysseus kaçarken "trick of nobody" diye bir kurnazlık yapmıştır. polyphemos kimsin sen dediğinde "i'm nobody" demiş ve polyphemos'un arkadaşları yardıma geldiğinde polyphemos'un "nobody hurt me! nobody wants to kill me!" demesiyle resmen omuzlarını silkip geri dönmüşlerdir.

  bunun üstüne odysseus ve arkadaşları koyunların altına saklanarak mağaradan kaçar. fakat odysseus kibirine yenik düşer ve gemiyle açılırken polyphemos'a dönüp kim olduğunu nerden geldiğini vs ilan eder. "seni kim kör etti bil" mantığıyla.

  bunun üstüne cyclop babası poseidon'dan yardım ister ve odysseus'u lanetler.
  "poseidon eğer ben senin oğlunsam odysseus vatanına dönemesin ya da dönerse tüm arkadaşlarını kaybetsin yalnız ve yenik bi şekilde ve başkasının gemisiyle dönsün" der.

  lanet yerini bulur ve odysseus her köşe başında yeni bi tehlikeyle karşılaşır ve tüm adamlarını kaybeder.
 • odysseus bir akşam bir kıyıya gelir ve bir sürü çıkagelir, sürüyü tek gözlü dev kiklop polyphemos gütmektedir. polyphemos odysseus'un iki adamına saldırır, onları kendine akşam yemeği yapar ve uykuya çekilir. ertesi sabah iki adamı daha parçalar. odysseus devin -zeytin kütüğünden ve bir gemi direği büyüklüğünde- topuzunu alır ve ucunu ateşle sertleştirir. akşam canavara şarap ikram eder, canavar ona adını sorar "hiç kimsedir benim adım" der odysseus.
  odysseus ve adamları o arada kazığı alır kızarana dek ateşe tutar ve devin gözüne sokarlar. canavar acıdan böğürür, komşu kikloplar yanına üşüşürler "beni öldüren hiç kimsedir"
  daha önce mağarasının kapısını tıkayan kiklop, kayayı girişten kaldırır, ve diğer herkes koç postu giyerek kurtulmayı başarır.
  polyphemos, odysseus'u kinle izleyecek poseidon'un oğludur.