şükela:  tümü | bugün
  • evet bu şarkı sovyetleri anlatır gibidir..

tık tıkı tık tıkı bir at dört nala gelir uzaklardan tek başına.. önce yavaş yavaş müzik renklenir.. ardından kızıl orduyu duyarız, sakin dingin sesleriyle.. crescendo.. kızıl ordu coşmaya başlar.. coşar coşar, doruğa ulaşır.. ardından decrescendo.. yavaş yavaş uzaklaşır kızıl ordu korosu.. sesi kısılır, duyulmaz olur, yiter gider.. ama arkada, uzaklarda at ilerlemeye devam etmektedir, tık tıkı tık tıkı... başka bir zamana doğru..

o atları ben duyuyorum, sen de duyabiliyor musun??
  • bircok hali,(belki aranjman yahut kavir diyelim guncel cargonu yakalayalim) olsa da $ef albay boris alexandrov yonetimindeki sovyet ordu korosu ve orkestrasininki bir mar$ icin fazla guzeldir. $arki yava$ yava$ ba$larken hep 1930lu yillarin cefa merkezi kuzeyi cagri$tirir, yava$ tempo inanilmaz hassas bir kalibrasyonla emekleyerek hizlanir, ayaga dikilir ve tirmanmaya ba$larken de akla piskopat stalin ile 50lerde dunyaya meydan okuyan bir devi getirir. koro co$tugu, iyice ipleri kopardigi zaman akla bir bok gelmez ama metabolizma usta trompetlerle inanilmaz a$ka gelir.
    $arki hizlandigi hizdan biraz daha hizli (hiz^3) yava$larken de sanki "ya i$te boyle evlat, biz co$tuk, kral olduk, sonra da coktuk" der ve yiter, sovyetlere noktayi koyuverir bitirir tarihin belki en buyuk utopyasini. bir sinus fonksiyonu dalgasidir 0'dan ba$lar 2 pi'ye gidince tamamlanir, bize de $arkiyi 280. kez yeniden ba$latmak du$er.
  • 5-6 yil once moskova ya ilk kez geldigimde, bok gibi soguk bir kasim gunu kizil meydan civarinda yalpalarken bu sehir icin ; icme muhabbetlerimizin zirve noktasi bu eserin hem adini hem kendisini bulabilecegim en sahane yer oldugunu dusunuyordum. gelgelelim aradiginiz seyin adini da bilseniz sormanin kifayetsiz kaldigi bu topraklarda, gezilen ve her defasinda melodisi mirildanan bu saheseri ne anlayan cikti ne satan.

dedim bunu kaset satan sepet bilmiyorsa bilebilecek tek guruh ; kizil ordudur! hemen kremlin in girisinde, kizilderili totemi gibi duran sevgili aysberg askere yanastim, sibiryaya gonderilecegim trenden sevgilime son kez el sallayacagim dramatik veda sahnesini bir an icin unutarak, selam sabah vermeden sapik gibi sarkiyi mirildanmaya, elimle de zekai tunca gibi tempo tutmaya basladim. arkamdan canhiras "yapmaaaaaaaaaaa!" diye bagiran kiz arkadasim bile, e.t. ile ilk kez parmak tokusturup ucundan isiklar cikaran o kucuk cocugun hissettiklerini deneyimleyen beni durduramadi.

aysberg ivan abi once bi afalladi, saniyeler gecmeden kafasini sallamaya, ayagiyla tempo tutmaya ve red heat arnold abinin filmin sonuna sakladigi o garip gulumsemeye benzer bir tebessumle bana eslik etmeye basladi. gel gelelim o da, ismini hatirlayamadigim bu yurek yakan turkuye derman olamadi derken birden arkasini donup 10 metre ilerdeki diger nobetciye " sergeyyy! jkhsdfjkhkshsdshfj( o zaman rusca bilmiyoruz tabi )" minvalinde bir sesli mesaj gondermez mi? sergey de abicim adi budur demez mi? elini siktim, dolu dolu spassiba dedim, olimpiyat atesini yakmak icin kosmaktan ebesi skilmis maratoncu gibi dukkana daldim, elimde cd, kurtuldugumu sandigim bagimliligimi yerle yeksan eden bir ilk sigara ve kulagimda yanik bir turkuyle sicak bir kahveye dogru sokaklara karistim...
  • yine bir gün bu şarkının gazına gelen bir rus arkadaşımızın, youtube'da şarkının altına yaptığı yorum:

"this is the song we will sing riding our tanks to the white house."

yürü be.
  • rus halk $arkisi, 'benim vadim' anlamina gelir. rus kizilordu korosu pek guzel soyler. ayrica blackmores night'in under a violet moon'unda heavy metal'e yakin bir versiyon olarak da coverlanmi$tir. (bkz: gone with the wind)
  • "nıııınıııııııııııııı" diye diye ekranın üstüne çıkıp zıplayacaktım neredeyse.. her duyduğumda gözüm dönüyor..
    muhteşem yapıt..
  • ev işleriyle ilgilenmeyi pek de sevmeyen bünyem için, dipten köşeden temizliğe başlamanın gaz şarkısıdır.

takıyorum kulaklığımı. bununla başlıyorum işe. zaman nasıl geçiyor anlamıyorum bile. kafamda kurduğum hayaller, kulağımda bu gaz şarkı ve elimde temizlik için gereçler bir anda her yeri misler gibi yapıp çıkıyoruz işin içinden.

işin bitmesine yakın habunu açıyorum. kendi kendimi anlıyorum aklım sıra, bir sorunum olduğunu biliyorum diyorum (yorgunum ya o bakımdan).
  • kızılordu orkestrası bu marş a başladığı anda elinize bir ak47 alıp devrim yapmak istersiniz, insanı büyüleyen tınısı ile bir başyapıt....
  • sovyetler birliği aşığı iskoç arkadaşımın nükleer silahlar sınavının dersine çalışırken açıp ağlayarak dinlediği şarkı.
  • soviet army chorus and band albumunde yer alan en gaz $arkidir bu.
    koro caglayan gibi gurulder, akar, aman allah.