şükela:  tümü | bugün
  • 6 - 9 ay arası değişen süre ile eğitim veren polis meslek eğitim merkezi.
  • üniversite mezunu polis adaylarının polis olmak için gerekli şartlara haiz olduktan sonra 6 aylık bir eğitim gördükleri yer. istanbul, eskişehir, izmir, çankırı, aydın, bilecik ve merzifon'da bulunmaktadır.
  • lisans mezunu kişilerin 6 aylık eğitimden sonra polis olmak için gidecekleri okulun kısaltılmış halidir.genelde iç işleri bakanlığı 10.000 personel alır ve bunların 9.500 erkek ve 500 tanesi bayan olarak almaktadır.herhangi bir sınavı yoktur sadece kpss p3 türünden 60 üstü alanlar mülakatlara gitme hakkı kazanıyorlar mülakatlarda ise sözlü mülakat 60 puan üzerinden fiziki mülakat 40 puan üzerinden değerlendirilir kpss aldığınız puanlarla birlikte sıralamanız ortaya çıkar ilk 6 aymı yoksa ikinci 6 aymı eğitim göreceğiniz yada kazanamadığınız ama söylenenlere göre kpss'den 70 puan ve üzeri alan bu okullara gitmeye hak kazanıyorlarmış.
  • mülakatlarının yapıldığı tarihle, okula başlama tarihi arasında tam tamına 1 yıl boş zaman bırakmayı başaran gözde okul. velhasıl mülakatlarına ekimde girmeme rağmen ağustosta hala sağlık raporlarını bekliyorum. planlamalarını biraz daha gözden geçirirlerse mutlu edecekler, en azından yeni nesilleri.
  • 2011 yılında emniyet genel müdürlüğü tarafından alım yapılmayacağı belirtilen polis alım şeklidir.egm 2011 alım yapmak yerine 2012 kpss'den sonra alım yapacaklarını duyurmuş aslında bir bakıma ayıp etmiştir.birde bu yıl alımların 10.000 bin yerine 5.000 bin olacağı konuşuluyor eğer öyle olursa bu ayıplara bir yenisi daha eklenir.polis'in eğitim seviyesini yükseltmek adına alımların daha da artması gerek.

not:son olarak gazetelerde 30 bin polis alınacağı yönünde haberlerden dolayı 5 bin polis alımı biraz yattı gibi duruyor nitekim polis ihtiyaçından ve özellikle 2011 yılında pomem seviyesinde polis alınmadığından dolayı eğitimin tekrar 6 ay olacağı ve alımlarında yine 10 bin civarı olacağı konuşuluyor 30 bin alımın ise pmyo-pomem karışıktır hali hazırda 28 pmyo okulu varken pomem okul sayısı 10'dur zaten en büyük pomem okulunda ise afganlı polislere eğitim verildiğinden 5 bin alım yapılacağı söyleniyordu ama bu tasarı ve meclise gittiğine göre alımlar artacak bu mesleğe gerçekten girmek isteyenlere ekmek kapısı açılacaktır.
  • (bkz: #38320149)
  • başvuru şartları denişik okul.

"h- herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak."

ona göre.
  • bu sene 10.000 polis adayı öğrenci kabul ediyor.
  • polis meslek eğitim merkezi cümlesinin kısaltılmışıdır. normalde lisans mezunlarının kpss ile alındığı bu eğitim programına, uzun dönem askerliğini yapmış ve en fazla 36 ay geçmiş lise mezunlarının belirtilen yaş şartını karşılaması durumunda kpss şartı aranmadan pöh olarak alınması durumu söz konusudur.
  • 6 ay olan eğitimi 4 ay yaptılar . 4 yıllık fakülteden çıkan her türk gencinin en kötü polis olurum düşüncesiyle denediği bir yer oldu. eskiden az alım yapıyorlardı son 4 yıldır pmyo'ların çıkan yasayla yıllar içinde azaltılacağı için alımların pomem yoluyla olması kararına varıldı ve yıl içinde özellikle son yıllarda (bkz: 2015 2016 2017 2018) alımlar 10 bin 13 bin 9 bin gibi rakamlara ulaştı muhtelemen bir süre daha böyle devam edecek. bir de paem var bu ise 1 yıllık eğitimin ardından komiser yardımcısı rütbesinde mezun veriyor. ikisinin farkı da birinin kpss taban puanı 60 (p3) (pomem) .birisinin de paem başvuru taban puanı p3 türünde (70) olmasıdır.