şükela:  tümü | bugün
 • getting things done'a oldukça benzeyen bir time management metodu. gtd gibi daha çok yazılımcılar arasında popüler. 25 dakikalık çalışma iterasyonlarından ibaret gibi gözüken şirin, bireysel scrum benzeri bir mevzu. cok basit olmasina ragmen teknigi aciklayan kitabi okumakta fayda var, prokrastinasyon halindeyken okunması önerilir, yoksa gerek yok zaten.
  http://www.pomodorotechnique.com/

  pomodoro technique, illustrated adında sevimli ve konuyu uygulamaya koymak için çok başarılı bir kitabın yazarı ve epey popüler pomodoro danışmanlarından biri olan staffan nöteberg de 3 küçük isveçli kızı ve eşiyle istanbul, moda'da oturuyor.
 • bu tekniğin uygulanmasını destekleyici çeşitli yazılımlar mevcuttur. bilgisayarlarda veya akıllı telefonlarda kullanılabilirler.
  kimi örnekleri için tıklayınız.
 • soyle birsey: (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=ch-z5kmvhzu)

  *bence* detaylarindan biri de o kisa molalarin aslinda mola olmamasi. 5 dakikadan uzun tutmayin yani. ben 25 veya 30 dakika suren bir "pomodoro"dan sonra 3 veya 4 dakika mola veriyorum. bunlarda da odada volta atmak, su icmek, camdan disari bakmak, çöğdürmek vs. gibi isler yapiyorum. maksat beyni birazcik dinlendirmek, odagini hafif sapitmak ve fazla keyif verdirtmemek. sigara & kahve, sozluge, emaillere, facebook'a vs. bakmak ise *bana gore* keyif verici eylemler ve maddeler oldugundan ancak 4 basarili pomodorodan sonra gelen baba molada yapilabilir (yapilmalidir da).

  ha bir de su onemli. evet bildigimiz su. her pomodorodan sonra su icin. beyni regule ediyormus. inanirim.

  son olarak: amina koyim procrastination!
 • çalışma sırasında vakit kaybettiren şeylere kapılmayı engelleyen, önerilerin (mola süresi gibi) kişiden kişiye değiştiği teknik.
 • hemen bi ozet gec pic diyenler icin: 25 dakka adam gibi calis 5 dakka ara ver facebook falan ac. http://www.pomodorotechnique.com/…o_cheat_sheet.pdf
 • (bkz: sigara molasi)
 • about a boy'da hugh grant'in karakterinin hayata bakışı da bu tekniğe benzer, pomodoro tekniğine benzer bi şekilde yarım saatlik birimlere bölüp öyle geçirir gününü.
 • calismaya baslamadan once kendine alakasiz is cikartip calismamak icin her yolu denemeye yatkın ve ola ki 15 dakika calisti 45 dakika verdigi aradan geri ise donemeyen biri olarak
  şimdilerde çalışma prensibi olarak benimsedigim teknik
  25 dk lik calisma bolumleri cok kısa geldiginden pomodoro teknigini 45 dk olarak kendime adapte etmis bulunmaktayim.
  bir de pomodoro zamanlayıcısını turkiyeye gonderselerdi iyiydi de turkiyeye gondermiyorlarmis sozluk
  (bkz: ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler/#30438554)
 • bana pek gitmeyen teknik. 25 dakika aslanlar gibi calisiyorum, sonra verilen o 5 dakika mola beni bozuyor. tovbe geri donemiyorum yaptigim ise. kahve molasi verdiysem yarim saat suruyor, aciyim biraz gazete okuyayim kafam dagilsin dediysem 45 dakika suruyor. verilen moladan sonra tekrar ise konsantre olmak gibi bir teknik varsa biri bana haber etsin.
 • benim gibi kocakafali bünyeler için bulunmaz nimet. 30 dk ders, 5 dk mola şeklinde gidiyorum ve birhayli ise yariyor bu meret. bunu yapmasam maçta son dakikaları oyalayan kaleci gibi ay sunu da halledeyim oyle başlarım, ay dur bi çay iceyim, dur bi burç yorumuma bakayım ehe ehe derken o çalış suresi bir türlü başlamak bilmiyor. kullanın, kullandirtin, hatta kullandirttirtin.