şükela:  tümü | bugün
 • bir kisisel timeboxing turevi olan zaman kontrolu yontemi. isleri oncelik sirasina gore dizip, belli zaman araliklari icerisinde sadece sectiginiz tek bir ise odaklanarak bitirme, bir zaman araliginda bitirilemeyecek isler icinse birden fazla zaman araligi kullanip, aralarinda kisa molalar vererek kendinizi odullendirme teknigi seklinde ozetlenebilir. zamanin, kontrolunuz disinda ucup gitmesini engelliyor.

  1980'lerin sonunda francesco cirillo adli bir italyan tarafindan gelistirilen bu teknikte, belirlenmis zaman araliklari 25 dk calisma + 5dk mola seklinde duzenlenmis olup, cok uzun tutulmayan zaman araliklari arasinda verilen zorunlu molalarla, zihnin daha verimli calistigi teorisi uzerine kurulmustur.

  zaman yonetiminin en temel ilkesi olan onceliklendirme konusu bu teknikte de birincildir. belli bir zaman kisiti verilmesi ve sadece tek bir isin yapilmasi ilkesi de, konsantrasyonu ve zihnin sadece tek bir konuya butun gucuyle odaklanmasini saglamaktadir. surenin kisa tutulmasi, kisinin zihninin baska seylere kaymasini ve isi cabucak bu belli zaman araligi icinde yapip kurtulmaya odaklanmasina neden olur. bunun yaninda bir pomodoro suresinde bitirilemeyecek olan islerin, bir kac pomodoroya bolunmesi, kisinin isi onceden kac pomodoroda yapabilecegini planlamasina yardimci olur, butunun zihinde parcalara ayrilmasinda ve daha verimli sekilde planlanmasinda etkilidir. bunun yaninda bu calisma surelerini takip eden kisa molalarda, kisinin basarisini hizli sekilde odullendirmesine neden oldugu icin bireysel motivasyonu artirici etki saglar. oduller bir kahve hazirlamak, mailleri kontrol etmek, facebook bakmak seklinde cesitlendirilebilir.

  ayrica bu is icin tavsiye edilen ve gicik edici tiktaklari olan mutfak saatinin tik taklari da, size zamanin gecmekte oldugunu ve elinizi cabuk tutmaniz gerektigini surekli olarak hatirlatici oldugundan faydalidir. son olarak, her is basina ve gunde toplam olarak harcadiginiz pomodoroyu kaydetmek de hem gelisim hem de motivasyon acisindan faydali olacaktir.

  kisaca teknigi ozetleyen su alintiyi paylasalim:

  - pomodoro tekniği, kısa süreli çalışma(25 dakika) ve ardından da kısa bir mola verme(5 dakika) esasına dayanıyor.
  - bu 30 dakikalık atomik zaman birimi 1 pomodoro(italyanca’da domates) olarak isimlendiriliyor. her 4 pomodoro’dan sonra uzun bir mola veriliyor(15-20 dakika).
  - yapmak istediğin tüm aktiviteleri(uzun ve kısa vadeli işler) içeren bir aktivite envanteri hazırla.
  - bu listedeki aktiviteler için öncelikleri belirle.
  - her günün başında bu listeden öncelikli aktiviteleri seç ve günlük yapılacaklar listesi‘ne aktar.
  - her aktivite için tahmini gerçekleştirme zamanını pomodoro cinsinden belirle ve bu listede işaretleyerek çalışmaya başla.
  - 25 dakika boyunca çalış ama o iş her ne ise, sadece ona odaklan.
  - mola zamanında ise işle ilgili hiçbir şey düşünme. egzersiz yap, dinlen, su iç, yürü, rahatla.
  - çalışma anında birileri gelip çalışmanı bölerse(external ınterruptions diye geçiyor. mesela bir arkadaşımızın gelip bizle sohbet etmek istemesi, telefonun çalması gibi şeyler) ya da sen kendi kendini bölersen(ınternal ınterruptions diye geçiyor. mesela facebook’a bir bakıvereyim, e-posta geldi mi acep, ulen şu arkadaşı arayacaktım falan gibi şeyler) bunları da günlük yapılacaklar listesi’nde işaretle. şöyle ki: ilgili aktivitenin karşısına, her bir içsel bölünme(internal interruption) için bir tane (‘) işareti, her bir dışsal bölünme(external interruptions) için de bir tane (-) işareti koy.
  - başarıyla gerçekleştirdiğin pomodoro’ları da bu listede işaretle.
  - gün sonunda bütün yaptıklarını içeren bir kayıtlar(records) sayfası hazırla. yaptığın aktiviteleri ve gerçekleştirme sürelerini(pomodoro cinsinden) bu sayfaya kaydet. aktiviteleri tahmin ettiğin sürede gerçekleştirip gerçekleştiremediğini sorgula ve tahminlerini iyileştirmeye çalış. aynı zamanda bölünmeleri(interruptions) minimize etmeye çalış.

  bunun dışında, eğer uzun süreler boyunca bilgisayar başında çalışıyorsanız, windows amcanın bir özelliğini kullanarak zamanınızı da aynı mantıkla örneğin birer saatlik dilimlere ayırabilirsiniz. bunun için (bkz: task scheduler/@iwillshowyouwhatitmeans)

  ayrıca (bkz: verimli çalışma rehberi/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • verimliliğimi 10 kat arttıran teknik.
  5 dakika çalışma 30 dakika mola şeklinde uyguluyorum. yaptığım işlere inanamıyorum amk.
 • getting things done'a oldukça benzeyen bir time management metodu. gtd gibi daha çok yazılımcılar arasında popüler. 25 dakikalık çalışma iterasyonlarından ibaret gibi gözüken şirin, bireysel scrum benzeri bir mevzu. cok basit olmasina ragmen teknigi aciklayan kitabi okumakta fayda var, prokrastinasyon halindeyken okunması önerilir, yoksa gerek yok zaten.
  http://www.pomodorotechnique.com/

  pomodoro technique, illustrated adında sevimli ve konuyu uygulamaya koymak için çok başarılı bir kitabın yazarı ve epey popüler pomodoro danışmanlarından biri olan staffan nöteberg de 3 küçük isveçli kızı ve eşiyle istanbul, moda'da oturuyor.
 • soyle birsey: (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=ch-z5kmvhzu)

  *bence* detaylarindan biri de o kisa molalarin aslinda mola olmamasi. 5 dakikadan uzun tutmayin yani. ben 25 veya 30 dakika suren bir "pomodoro"dan sonra 3 veya 4 dakika mola veriyorum. bunlarda da odada volta atmak, su icmek, camdan disari bakmak, çöğdürmek vs. gibi isler yapiyorum. maksat beyni birazcik dinlendirmek, odagini hafif sapitmak ve fazla keyif verdirtmemek. sigara & kahve, sozluge, emaillere, facebook'a vs. bakmak ise *bana gore* keyif verici eylemler ve maddeler oldugundan ancak 4 basarili pomodorodan sonra gelen baba molada yapilabilir (yapilmalidir da).

  ha bir de su onemli. evet bildigimiz su. her pomodorodan sonra su icin. beyni regule ediyormus. inanirim.

  son olarak: amina koyim procrastination!
 • (bkz: sonra okurum)
 • bana pek gitmeyen teknik. 25 dakika aslanlar gibi calisiyorum, sonra verilen o 5 dakika mola beni bozuyor. tovbe geri donemiyorum yaptigim ise. kahve molasi verdiysem yarim saat suruyor, aciyim biraz gazete okuyayim kafam dagilsin dediysem 45 dakika suruyor. verilen moladan sonra tekrar ise konsantre olmak gibi bir teknik varsa biri bana haber etsin.
 • hemen bi ozet gec pic diyenler icin: 25 dakka adam gibi calis 5 dakka ara ver facebook falan ac. http://www.pomodorotechnique.com/…o_cheat_sheet.pdf
 • çalışmanız gerekli ama hava çok mu güzel?
  izlediğiniz diziden bir bölüm daha attırıvermek daha mı cazip geliyor?
  ya da çalışayım derken kendinizi internetin renkli koridorlarında kaybolmuş halde mi buluyorsunuz?
  aslında doktora teziniz bitti ama derleyip toparlama, yeniden gözden geçirme işleri ölüm gibi mi geliyor?

  işte bu pomodoro tekniğini kullanan alarmlı uygulamalar tam da bunun için yapılmış!
  25 dakika mutlak odaklanma, 5 dakikalık aralar, 4 pomodoro süresini tamamladıktan sonra da bir büyük ara daha.
  bir nevi sanal mürebbiye, etüd ablası/abisi…

  odaklanma sorunu yaşayan cümle aleme öneririm. (işbu entry yakında öğrencilikten ayrılacak, çok profesyonel bir öğrenci tarafından pomodoro arasında yazılmıştır)
 • calismaya baslamadan once kendine alakasiz is cikartip calismamak icin her yolu denemeye yatkın ve ola ki 15 dakika calisti 45 dakika verdigi aradan geri ise donemeyen biri olarak
  şimdilerde çalışma prensibi olarak benimsedigim teknik
  25 dk lik calisma bolumleri cok kısa geldiginden pomodoro teknigini 45 dk olarak kendime adapte etmis bulunmaktayim.
  bir de pomodoro zamanlayıcısını turkiyeye gonderselerdi iyiydi de turkiyeye gondermiyorlarmis sozluk
  (bkz: ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler/#30438554)
 • strict workflow google chrome eklentisi ile procrastinationın ekmeğine yağ süren siteleri blocklayabiliyorsunuz. bu eklenti 25 dakika boyunca bu siteleri kırmızı bir domates itemı ile blockluyor. 25 dakika sonunda zil çalıyor ve kırmızı domates yeşile dönüyor. bu süre içerisinde block kalkıyor ve sitelerde ceylan gibi sekebiliyorsunuz. 5 dakikalık aradan sonra yeniden zil çalıyor ve çalışma zamanı başlıyor, domates yeniden kırmızıya dönüyor.

  ders çalışma/işe odaklanma konusunda kesinlikle yararlı. bazen o 25 dakikalık süreçte öyle bir akışa geçiyorum ki (mecburen), 5 dakikalık ara için zil çalınca "diego dur allahını seversen zaten ortalık karışık" diyorum.

  bazense 25 dakikalık aradan sonra çalan zil sesi sanki özgürlüğüm için çalan çanlar oluyor. o engellenmişlik sonrası öfori hali ile "freedoooom" diye bağırıp twitter'ın üzerine atlıyorum.

  işte o 5 dakikalık aralardan birindeyim. son saniyelerim, hoşç-