şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dwarflarin kurdugu, sodom ve gomore timsali, ahlaksizligin alip yurudugu, genclerin pilarda oynadigi, rus karisina gittigi potansiyel dwarf $ehri, gunah merkezinin ismi. (bkz: pompacilik)
 • asıl adı jeanne-antoinette poisson olan lakin kral 16. louis'nin metresi olmasından mütevellit, bizzat kralın kendisi tarafından hediye edilen pompadour malikanesi ve yine bizzat kralın kendisi tarafından verilen markiz ünvanı sebebiyle madame de pompadour olarak tanınan hanımefendinin popüler kültürde pek çok şeye verilen kısa adıdır.

  "pompadour saç stili", "pompadour topuk" ve porselenlerde kullanılan klasik pembeye verilen ad olan "pompadour rose" sıklıkla bilinen ve kullanılanlarıdır.

  bir de klasik fransız şampanya kadehlerine de ilham kaynağı olduğu rivayet edilmektedir ki bu rivayete şahsım adına pek inanasım gelmemektedir. zira, ilhama konu olan nahiyesinin göğüsleri olduğu rivyette açıkça belirtilmektedir. şöyle bir düşününce, biçim olarak fransız şampanya kadehlerinin olsa olsa sarkık bir göğüsten etkilenerek yapılması gerekir ki, ne deli gönül bunu düşünmek ister, ne de ilhama kaynak olan nahiyeyi görmek. koskoca kralın gözdesi sonuçta, olacak iş değil gibi.
 • japon furyolarının* favori saç tarzı.

  *serseri, başıboş gezen gençlik tayfasına japonya'da verilen özel isim.
 • erkeklerinin %80'inin saç modeli. tarkan'ın kuzu kuzu albümü çıktığında da herkes tarkan gibi saç modeli yaptırıyordu. boktan bir dönem bitti neyse ki başka bir boktan dönem başladı. yakışan yakışmayan herkes pompadourlu.
 • duchesse de pompadour. rivayet odur ki 9 yaşında annesi tarafından bir falcıya götürülür. falcı ona bir gün kralın kalbinde taht kuracağını söyler.
  kehanet gerçekleşecektir ki yıllar sonra bir gün ikinci resmi metresinin ölümünün yasını tutan kral onaltıncı louis ile tanışma imkanı elde eder. evli olan jeanne-antoinette'in bir maskeli baloda kral ile tanışmasına kayınbabası aracılık eder.metresliği ona markizliği ve malikâne hakkını verecektir.
  ayrıca kendisinin ince bir iç mekan zevki ve sanat anlayışı varmıştı. bir çok tasarımın da ilham kaynağı haline gelmiştir.
  (bkz: rose de pompadour)
  (bkz: pompadour hairstyle)
  (bkz: coupe de champagne)
  (bkz: pompadour heels)
 • aynı zamanda fransada 15. louis zamanında rokoko üslubunun diğer adıdır. (bkz: pompadur stili)