şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kral makina, türkiye'de sadece uzun saplı avcı tüfeği şeklinde üretilmesi üzücü.
  • fisek denen mermi kilikli saçma rulosunu namluya yerlestirmek için her seferinde namlunun altindaki kurma mekanizmasinin çekilip birakilmasindan kelli adini edinmis tüfek cinsi..
  • o mekanizmayicekmek her baba yigidin harci degildir. motorsikletle giderken tek elde sallama suretiyle gerceklestirilebilecek bir eylem hic degildir (bkz: terminator 2)
  • askerdeyken, bir denetleme öncesinde (bize neyse) tam otomatik olduğu öğretilen bir silah çeşidi. benim anlamadığım, bir silahın otomatikliği, merminin namluya veriliş şekline bağlıdır*. yani otomatik olmayan bir silahta, her atıştan önce bir hareketle mermi namluya sürülür. yarı otomatik silahta, her atıştan sonra mermi namluya otomatik sürülür, fakat namluya sürülen mermiyi ateşlemek için tekrar tetiğe basmak gereklidir. tam otomatik silahta ise her atıştan sonra mermi namluya otomatik sürülür, fakat tetiğe basılı tutuldukça ateşleme seri olarak devam eder. e peki her atıştan önce şlak şlak şeklinde pompalanan tüfeğin nesi tam otomatik? tamamen manuel bir silah olması gerekmiyor mu?
  • yarı otomatik silahtan ayrılan tek yanı bir fişek atıldıktan sonra yeni fişeğin namluya sürülme mekanızmasının el ile çalıştırılmasıdır. yarı otomatiklerde ise atılan fişekteki barut gazının bir miktarı bu mekanızmayı çalıştırmak için kullanılır ki bu yüzden yarı otomatik denir. pompalı tüfekte barut gazının tamamının merminin ileri fırlamasına harcanmasından dolayı pompalının menzili yarı otomatiğe göre biraz daha uzar.