şükela:  tümü | bugün
 • hem tufek, hem lastik sisirici, her avciya lazim
 • nereden baslasak nasil anlatsak tadinda bir silahtir kendisi. fps rehberi basligimda gorulecegi uzere bu silahlar bize her fps'de verilmektedir ve olduremedikleri insan, yaratik hernemoksa yoktur. simdi gelelim isin realitesine:

  lan cok sevgili pompali tufek kullanan arkadaslar, turkiye bilmedigim bir ayi istilasi, yabandomuzu gocu, ejderha saldirisina mi maruz kaldi? zira bu dana aletlerin kevlar mevlar dinlemedigini, ozellikle yakin mesafeden oy oy, biliyor musunuz. hayir tophanede dolasirken otomatik sarjorlu cift namlulu bir ornegine rastladimdi da yuh dediydim. tamam fpslerde kullanmak guzel, hele hele alev makinasiyla oy oy boyle yakiyirsiniz ustunuze can havliyle gelen esege son duasini bir avuc sacma ile duvara pelteler halinde yayarak okuyorsunuz oh mukemmel, ama gercek hayatta lutfen yau o kadar kus avlayacaksaniz alin sapani tuftufu oyle avlayin. domuz ise avlayacaginiz orduya haber verin oyle cogaldiysa yorenizde, size ne... milis misiniz domuz birlesik kuvvetlerine karsi nedir...
 • (bkz: shotgun)
 • yakın mesafede çok etkili bir silah türü.
 • bir de ucu kesilmişleri vardır bunun. yakın menzilde patates salatası yapar adamı. (bkz: sawn off shotgun)
 • 21. yüzyılda, türk siyasi arenasında;artan olaylar sebebiyle vatandaşın kendisini savunma aracı olarak görülmüş tüfek.

  http://ntvmsnbc.com/news/464640.asp
  http://ntvmsnbc.com/news/464760.asp
 • tehlikeli avlar için icat edilmiş, güvenilirliği ön planda tutan yivsiz av tüfeğidir. diğer yivsiz av tüfekleri gibi kalibresi bir pound kurşundan kaç mermi çıktığına bağlı olarak oniki numara, yirmi numara gibi adlandırılır. numara arttıkça kalibre küçülür.

  çifte ve süperpozeye göre avantajı ikiden fazla fişek alabilmesi, yarı otomatiğe göre avantajı ise fişeğin patlamaması ya da düşük güçte patlaması sonucu tutukluk yapmaması, bir sonraki fişeğin hızla namluya sürülebilmesidir.

  kişisel güvenlik için dipçiksiz versiyonları varsa da, memleketimizde yasal değildir. diğer yasal sınırı da namlu boyunun fişek yatağından namlu çıkışına kadar en az kırkyedi santim olmasıdır. (filmlerdeki gibi pardesü içine saklanamaması içindir sanki memleketimizdeki yasal sınırları.) kişisel güvenlik versiyonlarında cam kırma, kapı kilidi ve menteşe uçurma için özel aksesuar ve fişekleri vardır. insana karşı en yaygın kullanımı şavrotin denilen dokuz tane dokuz mm saçma (double ought -00- buckshot) iledir.

  tehlikeli avlar için oniki numara tüfekler ve yirmisekiz gram ve üstü slug mermiler (namı diğer domdom) kullanılır, ki, yakın mesafelerde (beş-on metre) ayı boyutlarında hayvanları olduğu yerde durdurması beklenir. fil ve manda gibi afrika avları için sekiz numara ve ellialtı gram ve üstü mermiler kullanılır.

  memleketimizde domuz popülasyonunun başına beladır.
 • ismi çok gereksiz bir gazetemizin birinci sayfasında her gün bu silahın üreticilerinin boy boy reklamı vardır, umre reklamı ile seccade reklamı arasında.

  (bkz: bireysel silahlanma)
 • zombi öldürmekte kullanılan bir tür ateşli silah.
 • her yeni "pişkin hükümet adamı" demecinde aklımda beliren imge.