şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: pompeii)
 • http://www2.pompeiisites.org/…pei2.nsf?opendatabase

  adresinden virtual tour lara katilip bu ilginc sehre gitmis kadar olabilirsiniz..
 • pompeii'de sanal bir gezi için
  (bkz: http://www.thecolefamily.com/italy/pompeii/)
 • pompei sehrinin bu kadar onemli olmasinin nedeni roma imparatorlugundan kaldigi sekli ile bozulmadan ve yagmalanmadan kalmis olmasidir. zira 400 sene boyunca hiristiyanlara eziyet eden roma, daha sonra 400'lerde hirisitiyan olunca roma kulturunden kalan bir cok seyi yagmalamistir.

  bu sehir sanildigi gibi gunahlar sehri degildir. her ticaretin yapildigi kiyi sehrinde genelevleri ve ibadethaneler vardir. pompei de her kiyi sehri gibi genelevleri ile o yillarda ticaretin yapildigi gemilerde calisan ve uzun sureler cinsel enerjilerini bosaltamayan kisilere hizmet vermektedir. simdi yanlis hatirlamiyorsam vezuv nedeniyle kiyidan 2-3 km icerde yer almaktadir ama vezuv patlamadan evvel bir kiyi ticareti sehridir.

  yerdeki penis isaretleri ve genelevde odalarin tepesindeki isaretler iletisimi kolaylastirmak ve denizcilerin hayatini kolaylastirmak icindir. dogruca geneleve yonelen denizci yore halkinin dilini konusmamasi ve genelev nerede diye soramamasi durumunda isaretler ona yardimci olacaktir. kisa, pratik ve ise yarar bir yoldur.

  genelevleri disinda kanalizasyon sistemi ve kaldirimlari ve yaya gecitleri ile de ilgi ceker. yaya gecitleri halkin yoldan akan kanalizasyon sisteminden kirlenmeden karsidan karsiya gecebilmeleri icin yuksek yapilmis ancak aralarindaki aciklik arabalarinin gecebilecegi sekilde ayarlanmistir.*
 • akip gitmekte olan zamanin anlik dondurulmasi olarak baktigimizda, fotograf olmus bir sehirdir.
 • napoli'nin yaklaşık olarak 27 km doğusunda yer alan ve vezüv yanardağının 79 senesinde lav külleri ile kapattığı antik şehir.

  uzun süre küller altında yatan bu şehir ancak 1790'lı senelerde nefes alabilmiş ve insan içine çıkartılmış.

  yapılan kazılar sonrasında şehir o kadar iyi korunmuş ki, harabelerin arasında gezerken bile eski roma imparatorluğu'nun tüm atmosferini soluyabiliyorsunuz. sanki o dükkanlar yeniden açılacak, o insanlara, o yollarda rastlayacakmışsınız gibi duruyor.

  bu antik şehirdeki evlerin çoğunun kapısında erkek cinsel organı kabartması var, görürseniz şaşırmayın. bereketi temsilen yapılmışlar. ayrıca yollarda taşların üzerinde de bolca görebilirsiniz bu kabartmalardan. muhtelif evleri işaret ediyorlar. bu evlerde ne olup bittiğini sanırım açıklamama gerek yok. son derece uluslararasi bir işaret.

  pompei beni gerçekten çok fazla etkiledi. gerek burada yaşanmış olan trajedi, gerek eski roma medeniyetinin akıl almaz izleri yüzünden. bu şehirde antik tiyatrolardan alışveriş merkezlerine, tapınaklardan hamamlara, spor alanlarından, gençlik parklarına kadar her şey mevcut. fast food lokantalarına bile rastlayabiliyorsunuz. taa o dönemde hırsızlardan korunmak için dükkan sahipleri, sürgülü kapıları bile düşünmüşler.

  seks ve roma döneminin gaddar yaşam tarzı burada zirvesinde imiş. olayın dinsel boyutuna inanmak isteyen insanlar, burada yaşayan halkın çok fazla azıttıkları için lanetlendiğine ve sonlarının lut kavminin sonuna benzediğini düşünüyor. pompei ve herculaneum, bu açıdan sodom ve gomore'a benzetilir.

  şehri gezmek çok uzun zaman gerektiriyor. nereden bakarsanız minumum 5-6 saatinizi burada harcamanız lazım. şehrin içlerinde, beware of the dog adı verilen bir mozaik var. hiç zarar görmeden günümüze kadar gelmiş olan bu mozaik, o dönem medeniyetinin seviyesi hakkında az da olsa size bir ipucu verebilir.

  merak edenler şuradan görebilirler:

  http://farm1.static.flickr.com/…4767_a21466cf29.jpg

  vezüv'ün patlaması sonrası pompei taşlaşmış. ancak bu, düşünüldüğü gibi lavların şehre boşalması sonucu değil, yaklaşık bir apartman boyuna varan küllerin tüm şehri kaplaması yüzünden olmuş. taşlaşan insanları da, lavlar taş haline getirmemiş. seneler boyu küller altında kaldıkları için, zaman içerisinde taşlaşmışlar. bu külleri, üfleyince uçan küller gibi hayal etmeyin. bir apartman boyu kül altında kaldığınızı varsayarsanız, insanların bu şekle nasıl geldiğini daha kolay anlayabilirsiniz.

  yaşamını yitiren çoğu insanın ölüm nedenin yandığı zaman sülfür dioksit gazını meydana getiren kükürt nedeni ile olduğu söyleniyor. bu gaz son derece zehirli bir gaz. bu gazı soluyan bir insan evladının da yaşama ihtimali hiç yok.

  taşlaşan insanların bir kısmı pompei şehrinde sergilenmekte. ilk bakışta, gerçek değil gibi duruyorlar ama son derece gerçekler. kimisi dua ederken, kimisi uyurken ölmüş. tüm acıyı yaşayarak ölen insanların da taşlaşmış vücutları pompei'de yer alıyor. yüzlerindeki ifade hiçbirinde bozulmamış. o dönemdeki tiplerini son derece rahat/rahatsız bir şekilde görebiliyorsunuz.

  napoli'ye yolunuz düşerse buraya uğramadan sakın geçmeyin, çünkü gördükleriniz ya da görmek üzere olduklarınız hiç unutulabilecek gibi değil.
 • bi tuhaf bi yer
 • günün her saati ışık alan hamamlara, fırıncının suratını yakmayan fırınlara, bolca geneleve ve kadınların fakir-köle kesimle birlikte oturup daracık bir kapıdan girdiği bir tiyatro sahnesine sahip şehir. 17 yüzyıl boyunca unutulmuş. kazı çalışmaları hala devam etmekte ve şehrin dörtte üçü açığa çıkmış durumda.
 • tarihte bilinen ilk sabun imalathanesi ve kalıp sabun kalıntıları da bu şehirde bulunmuştur. bunun mutlaka bir anlamı olmalı...