• "köprü inşa eden en büyük kişi" anlamına gelen ve roma uygarlığının dinî manada gerek politeizm gerek de monoteizm* dönemlerinde roma'da bulunan en üst düzey din adamına verilen unvan.

roma cumhuriyeti'nin ilk senelerine denk gelmekte olan m.ö. altıncı asrın sonlarında tesis edilen ve uzunca bir süre julius caesar, augustus ve sayısız pek çok imparator gibi diktatör ya da princeps titrine haiz ehemmiyetli şahıslar tarafından üstlenilen, normal koşullarda hizmet süresi ömür boyu olarak tasarlanan ve kabaca dinlerin baş rahibi ya da devletin dininin başındaki kişi gibi görev tanımlarına tekabül etmekte olan bu makam, aslında katolik kilisesi'nin başı papa'nın da öncülüdür; hatta m.s. 5'nci asrın ortalarına kadar da roma piskoposu'na papa değil hâlen pontifex maximus denmektedir.

günümüzde de bu unvan, papalık makamının sahip olduğu unvanlardan birisi olagelmektedir. bu arada bu unvanı kullanan son imparator ise tarihin büyük bir cilvesi olarak batı roma imparatorluğu'nun m.s. 4'üncü asırdaki en basiretsiz imparatorlarından gratianus olmuştur.
  • roma imparatorluğu'nda din adamlığının en yüksek makamı.
  • hatalarla dolu hayatimdaki nadir dogrularimdan biri, en nadidesi. elindeki cay bardagi olmak istiyorum.
  • rome total war'da roma senatosunda erisebileceginiz en yuksek mevki.
  • pek nadide bir kisilik. gozum de bir yerden isiyor ya. yalniz ruhsatsiz lokal isletmesini tasvip etmiyoruz.
  • etme eyleme dedim, bu nicki secme dedim, dinletemedim. sen kiiim, din adami kim! din adamligiyla uzaktan yakindan alakasi olmayan bu arkadasimizin sahip oldugu en "maximus" makam e.v. muhtarligi oluyor*. tsa lokali (ya da yer yer kiraathanesi) olarak hizmet veren hanesinde yakinda baslatacagi kampanyayla koyumuzu il yapacak.

ikizi* ile tesrif ettigi bu ortamda izcilik, dagcilik, evrim ve intelligent design, procrastination, dominica, mojito, fotografcilik, izmir'in kavaklari, politik sol, yamac parasutu, kertenkeleler ve cakalligin puf noktalari konularinda engin bilgi ve deneyimlerini bizimle paylasacak insallah, merakla bekliyoruz.

benim israri olmayan tekliflerimin, "cay, cekirdek, avrupa yakasi" ayartmalarimin ve ikiz hasetimin hedefi, tango partnerim, terapistim (cok agresif bir stili var, hic tavsiye etmiyorum), cesnici basim, alisveris arabamin isgalci kuvvetleri komutani, cay keyfi ortagim olmus "eyvallah! super!" insani. amanin da benim akilli bidigim buyuyunce darwin mi olacakmis? canim canimmmm...

(bkz: ben senin kisa pantolonlu hallerini bilirim)

edit: ha bi de... kutlesi buyuk bunun**
  • papaya da pontifex maximus denmistir zamaninda. bu katolik kilisesinin protestanlara gore cok daha fazla olmasindandir.
  • pontifex maximus, antik roma devlet dini kurumlarından pontifler koleji'nin (pontifler kurulun) en büyük rahibi. antik roma dininin en önemli pozisyonuydu ve ilk kez bir plebin seçildiği m.ö. 254 yılına kadar sadece patrici sınıfından insanlara açıktı.

roma cumhuriyetinin bu baskın dinsel makamı, augustus döneminden itibaren yavaş yavaş siyasallaştı ve en sonunda imparatorluk makamının kapsamına dahil edildi. bu unvanın son kullanımı 375 - 383 yılları arasında tahta çıkmış olan imparator gratian'ın yazıtlarında görülür,[1] ve aynı imparator bir süre sonra bu unvanı kullanmaktan vazgeçmiştir.[2][3]

gratian'ın saltanatında, 366 - 384 yılları arasında roma piskopos'luğu yapan papa damasus'un "pontifex maximus" unvanının kullanan ilk papa olduğu söylenir ancak bu iddiayı destekleyecek bir kayıt ele geçmemiştir.[4] imparator i. theodosius'un de fide catholica adlı 27 şubat 380 tarihli fermanı damasus'tan "pontifex maximus" değil de "pontifex" olarak bahseder. tarihin çok daha sonraki dönemlerinde "pontifex maximus" unvanı, rönesans ve modern çağların papalarına ait binalar, anıtlar ve sikkeler üzerinde görülür.

kaynak: wikipedia
  • roma imparataorlugunda en buyuk baskahin. katolik kilisesinde papanin dengidir.
  • bortu bocekli bir tez savunmasini basariyla atlatarak artik doktor ponti bey diye anilmaya hak kazanmistir. dort senede doktora sahibi olunabilecegini gostermis, bu da iki kati sureyi doktora yoluna heba etmis bazilarina* kapak olmustur. heyo!
    cuppeleri giyip karsilikli gobek falan atsaydik beraber?
hesabın var mı? giriş yap