• pontus derin deniz anlamına gelir. toprak ana ile kendinden cok daha onemli bir deniz tanrısı olan nereus un ogluydu.
  • özhan öztürk'ün karadenizin antik çağlardan bu yana siyasi tarihini ele alan kitabının ismi.
  • 558 yıl önce bugün ıı.mehmet tarafından siyasetin konusu olmaktan çıkartılmıştır. 1461'den beri tarihin konusu olmuştur.
  • fatih sultan mehmet ele gecirmeden once dogu karadenizin bir bolumunu elinde bulunduran kralligin adi
  • dogru yazılısı için (bkz: pontos)
  • yunanca' da karadeniz anlamında kullanılmıştır.
  • farklı anlamlara gelebilmektedir ki, en çok bilinenler şunlardır sanıyorum:

deniz anlamına gelen yunanca kelime.

karadeniz için kullanılan yunanca efksinos pontos kelimesinin daha çok bilinen hali.

inebolu ve rize arasında kalan karadeniz sahilinde, başkenti samsun olacak şekilde kurulması hayal edilmiş rum ortodoks devleti.
  • ozhan ozturk'un, arastirmalara doymayip elde ettigi bilgiler esliginde, en ince detayina kadar karadeniz tarihi anlattigi kitabi.

en buyuk dezavantaji kitabin seyahat yastigi boyutlarinda olmasi ve her yere cantada tasinamadigi icin okunamamasi ve dolayisiyla bitememesi...

bir de kitabin harflerinin kucuk olmasi okumayi cok zorlastiriyor. gozumde gorme problemi yok ama dikkatim mi dagiliyor nedir, satirlari karistiriyorum.

kitap kitap degil, cinayet silahi... birinin kafaya indirdigin an o kiside beyin hasari olusmamasinin mumkunu yok.

ama karadeniz ille ilgilenen herkesin kutuphanesinde olmasi gereken bir eser. tum detaylariyla anlatilmis.
  • tarihte m.ö 293 ile m.ö 63 yılları arasında pontos adı verilen bir devletin varlığı biliniyor. bu devlet kendisine pontos adını vermemiş ama romalılar bu devlet için pontos adını kullanmış. ancak bu devletin yanına rum (roma ) adının eklenmesi abesle iştigaldir. pontos devleti pers kökenli olup roma'nın kartacadan bile daha belalı düşmanı olmuş bir devlettir. üstelik sadece roma'nın değil greek şehir devletlerinin bile düşmanı olmuştur. sonuç olarak ister dünün romalı anlamındaki rum sözcüğü ile ister bugünün yunan anlamında kullandığımız rum sözcüğü ile bir araya getirilmesi birlikte anılması mümkün olmayan devlettir.
hesabın var mı? giriş yap