• guzel orneklerinden biri icin (bkz: bernard madoff)
  dolandiriciligin 50 milyar dolar civarinda oldugu soylenmekte.
 • ponzi oyunu, nasıl olacağını pek anlamadan çok para kazanacaklarına inananların, giderek artan sayılarda oyuna katılarak sisteme para akıtmasına ve onların yatırdığı paralarla daha önce katılanlara “yüksek kazanç” ödenmesine dayanır.bu oyunun sonu olmadığı yolundaki iddialar güçlenince de oyuna katılanların sayısı hızla azalırve oyun çöker
 • http://www.badidea.co.uk/…loads/2008/12/pyramid.gif
  tabloya göre olaya her dahil olan insandan 6 insan getirmesi isteniyor ve böylece 13 level sonunda dünya nufusunun 2 katı insan gererkiyor.
 • ponzi oyunu, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık ile yatırım islemidir. “ponzi oyunu” tanımı ilk kez abd’ de kullanılmıstır. ponzi oyunu genelde yeni yatırımcıları çekmek için anormal yüksek kısa dönemli geri dönüsler teklif eder. ponzi oyununun vaat ettiği ve ödediği yüksek miktardaki geri ödemelerin sürdürülebilmesi için yatırımcılardan sürekli artarak gelen bir para akısı olmalıdır ve böylece oyun devam edecektir. kazançlar genelde ödemelerden daha az olduğu için sistemin basarısız olması kaçınılmazdır. ayrıca kazanç elde edilmesi çoğunlukla mümkün değildir. ponzi, süphe çekicidir. düzenleyen kisinin kayıt dısı menkul kıymetler satma olasılığı yüksektir. ne kadar çok yatırımcı oyuna dahil olursa oyununun yetkililerin dikkatini çekmesi de aynı oranda artacaktır.

  tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, sisteme adını veren charles ponzi tarafından 1920 yılında gerçeklestirilmistir. genç “girisimci” charles ponzi, yedi ay gibi kısa bir süre içinde 10.000 yatırımcıyı kendisine bağlamıs ve 10 milyon dolar değerinde senet imzalatmıs. ponzi,
  yatırımcılarına posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğinden bahsediyormus. aslında ortada olmayan bu karlar insanları cezbetmis ve sistem çok kısa sürede çökmüstür. ponzi’den sonra da kısa yoldan para kazanma amacıyla günümüze kadar birçok kisi bu
  oyunu gerçeklestirmistir, ancak her zaman sistem bir noktada çökmüstür. günümüzde ise son örnekleri bernard madoff ve robert allen stanford tarafından gerçeklestirilmis ve bu oyuna dahil edilen yatırımcılar milyarlarca dolar kaybetmistir.
 • charles ponzi adli italyan gocmen tarafindan 1920'lerde amerika'da uygulanmis oldugundan, ponzi scheme olarak bilinir.
  aslinda charles ponzi'nin icadi bir kavram olmamakla birlikte, o meshur etmistir denebilir
 • türkiye'de titan saadet zinciri adıyla boy göstermişliği de var.
 • charles ponzi amcamin 1920'li yillarda ilk kez uyguladigi bu taktik aslinda sahte bir yatirim kandirmacasiydi. soyle ki :
  gidip bi yatirimci bulup, ondan bi miktar para alip, bi ay icinde %20 faizle geri odeme garantisi vermek,
  daha sonra bu bi ay icinde birkac yatirimci daha bulmak ve onlari da ayni vaatlerle kandirmak,
  bu arada ilk yatirimciya hakkaten %20 faizle parasini geri odemek..
  ki bu adam asla parayi kabul etmeyip hadi bi ay daha kalsin diyo her zaman.
  e bunun gibi bikac adam buldugun zaman buyur sana ponzi numarasi.

  bu arada yatirimin ''cok gizli'' bi yatirim oldugunu falan soylemek gerekiyo kurbanlara. zaten cok da finans bilgisi olmayan insanlar secilmeli. araya bikac terim de eklenebilir ''offshore yatirim'' gibi.
  yatirimcilar paralarini erken geri cekmesinler diye de uzun vadeli hesap dondurucu fakat yuksek faizli yatirimlar onerilebilir ilerleyen aylarda.
 • two and a half men dizisinin 8. sezon 15. bölümünde bir örneğini izleyebileceğiniz dolandırıcılık yöntemi.
 • ringer dizisinde de bahsi geçen dolandırıcılık sistemi.
hesabın var mı? giriş yap