şükela:  tümü | bugün
 • charles ponzi amcamin 1920'li yillarda ilk kez uyguladigi bu taktik aslinda sahte bir yatirim kandirmacasiydi. soyle ki :
  gidip bi yatirimci bulup, ondan bi miktar para alip, bi ay icinde %20 faizle geri odeme garantisi vermek,
  daha sonra bu bi ay icinde birkac yatirimci daha bulmak ve onlari da ayni vaatlerle kandirmak,
  bu arada ilk yatirimciya hakkaten %20 faizle parasini geri odemek..
  ki bu adam asla parayi kabul etmeyip hadi bi ay daha kalsin diyo her zaman.
  e bunun gibi bikac adam buldugun zaman buyur sana ponzi numarasi.

  bu arada yatirimin ''cok gizli'' bi yatirim oldugunu falan soylemek gerekiyo kurbanlara. zaten cok da finans bilgisi olmayan insanlar secilmeli. araya bikac terim de eklenebilir ''offshore yatirim'' gibi.
  yatirimcilar paralarini erken geri cekmesinler diye de uzun vadeli hesap dondurucu fakat yuksek faizli yatirimlar onerilebilir ilerleyen aylarda.
 • bir gün tavukçulukla geçinen bir köye ismi lazım olmayan büyük bir şehirden çırağıyla beraber bir yatırımcı gelmiş. yatırımcı "yumurta üretimi yapmayı düşünüyorum ve buranın tavuklarının çok meşhur olduğunu duydum" demiş. köydeki tavukçular adama tanesi 10 liradan belli bir miktarda tavuk satmayı kabul etmişler. ertesi gün yatırımcı yeniden köye gelmiş ve "sizin tavuklardan çok memnun kaldık. yarın çırağımı yollayacağım ve bu kez tavuk başına 20 lira vereceğiz" demiş. köylüler bunu duyunca acayip sevinmişler ve her biri çok sayıda tavuğu hazır etmiş.

  ertesi gün çırak gelince tanesi 20 liradan bir çok tavuk satılmış. bundan bir gün sonra çırak yeniden gelmiş ve "sizin tavuklar gibisi yok. yarın yeni bir sipariş vereceğiz. bu kez tavuk başına 30 lira vereceğiz" demiş. tavukçular da ellerinde avuçlarında ne kadar tavuk varsa hepsini satmaya karar vermişler. hatta elinde tavuk kalmayanlar da diğer köylerdeki tavukçulardan borç tavuk almaya başlamış.

  bu satıştan birkaç gün sonra ses seda çıkmamış. bundan sonra köy kıraathanesinde yeniden çırak gözükmüş ve "ustam sizden tanesi 60 liradan tavuk almayı düşünüyor" demiş. köylüler sevinmek yerine kara kara düşünmüşler çünkü kimsenin satacak başka tavuğu kalmamış. çırak da "ustama söylemeyin ama bugüne kadar bize sattığınız tavukları 40 liraya size geri satayım, siz de yarın ona 60 liraya satıp kara geçersiniz" demiş.

  köylüler yine sevinmişler ve tanesi 40 liradan tüm tavukları geri satın almışlar. daha sonra ne adamı ne de çırağını gören olmamış. böylece köylüler 10-30 lira arasına sattıkları tavukları 40 lira'ya satın alarak tavuk başına 10-30 lira arası zarar ettikleriyle kalmışlar.

  ponzi scheme budur işte.
 • "ilk bakışta ponzi gibi görünüyor ama biraz araştırınca vs. vs. vs. ...." = ponzi
  "ama ürün satıyorlar, fatura kesiyorlar, saadet zinciri gibi değil." = ponzi
  "gelecek network marketing'de. adamlar da bu şekilde ürün pazarlıyorlar." = ponzi
  "güvenilir olmasaydı formula-1'e reklam verebilir miydi? bak sony, hp falan hep bizle çalışıyor." = ponzi
  "hakkımızda internette bir sürü yalan çıkıyor, lütfen ekşi sözlük'te araştırma, dedikleri komple yalan." = ponzi
 • ponzi oyunu, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık ile yatırım islemidir. “ponzi oyunu” tanımı ilk kez abd’ de kullanılmıstır. ponzi oyunu genelde yeni yatırımcıları çekmek için anormal yüksek kısa dönemli geri dönüsler teklif eder. ponzi oyununun vaat ettiği ve ödediği yüksek miktardaki geri ödemelerin sürdürülebilmesi için yatırımcılardan sürekli artarak gelen bir para akısı olmalıdır ve böylece oyun devam edecektir. kazançlar genelde ödemelerden daha az olduğu için sistemin basarısız olması kaçınılmazdır. ayrıca kazanç elde edilmesi çoğunlukla mümkün değildir. ponzi, süphe çekicidir. düzenleyen kisinin kayıt dısı menkul kıymetler satma olasılığı yüksektir. ne kadar çok yatırımcı oyuna dahil olursa oyununun yetkililerin dikkatini çekmesi de aynı oranda artacaktır.

  tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, sisteme adını veren charles ponzi tarafından 1920 yılında gerçeklestirilmistir. genç “girisimci” charles ponzi, yedi ay gibi kısa bir süre içinde 10.000 yatırımcıyı kendisine bağlamıs ve 10 milyon dolar değerinde senet imzalatmıs. ponzi,
  yatırımcılarına posta pullarını kullanarak bir arbitraj karı elde ettiğinden bahsediyormus. aslında ortada olmayan bu karlar insanları cezbetmis ve sistem çok kısa sürede çökmüstür. ponzi’den sonra da kısa yoldan para kazanma amacıyla günümüze kadar birçok kisi bu
  oyunu gerçeklestirmistir, ancak her zaman sistem bir noktada çökmüstür. günümüzde ise son örnekleri bernard madoff ve robert allen stanford tarafından gerçeklestirilmis ve bu oyuna dahil edilen yatırımcılar milyarlarca dolar kaybetmistir.
 • ponzi oyununun en temel özelliği oyunu kuran kişinin elinde hiçbir mal varlığının olmamasıdır. şöyle söyleyeyim. diyelim ki bizim için dudak uçuklatacak ama finansal sistemde devede kulak kalacak bir paranız var. örneğin üç yüz bin tl. onun yüz bini ile ofisler açıp elemanlar tutuyorsunuz. diğer iki yüz bini ise hemen bu oyuna bulaşmamış birisine transfer edip şirket için kısa vadeli sermaye olarak kullanıyorsunuz. böylece işleri rayına koymadan ani para çekilişlerinde piyasaya kendinizi güvenilir olarak tanıtma imkanına erişiyorsunuz. sonra ponzi oyunu başlıyor. herkese bankalardan daha yüksek faiz vaadediyorsunuz. (yoksa adam mal mı parasını güvenilir finansal kuruma vermek yerine size versin) ayırdığınız sermaye ile birkaç yıl güvenilir iş adamı pozisyonuna erişiyorsunuz. sonra size daha çok yatırımcı, daha çok para geliyor. işler tıkırında. belki bir manken ile çıkıyorsunuz, belki de gazetelerin pazar eklerinde nasıl başardım konulu ropörtajlar veriyorsunuz. hayat size güzel. ama olur da bir gün ülkenin makro dengelerinin kötüleşeceği beklentisi oluşursa? işte o zaman s.ki tutarsınız. insanlardaki panikle birden kendilerini sizin bürolarınızda kuyruk beklerken bulabilirler. onların paralarını ödemek için yeni yatırımcılara ihtiyacınız var, hadi insanlara %300 faiz önererek yeni kaynak açtınız ve kuyruktaki insanların paralarını ödediniz diyelim. ya %300 vaadettikleriniz? onların paralarını ödeyebilmek için yeni yatırımcılara %400 faiz önermelisiniz ki diğerlerinin paralarını ödeyesiniz. demek istediğim ülkenin makro dengeleri iyiyken her şey tıkırında, ama bozulduğunda sürdürülemez bir oyuna girişiyorsunuz. bu durumda yapılması gereken en rasyonel şey kaçmaktır. zaten bu oyuna girişen bir insan bu oyunun sonsuza kadar oynanamayacağını bildiği için hem kaçış yolunu önceden hazırlar hem de arkasında borçları karşılığında haczedilmesi muhtemel hiçbir şeyi bırakmaz. bütün yatırımlarını yengesinin, dayısının, amcasının adına yapar.

  size bir örnek; rusya'da küçük bir kasabada yaşayan bir banker varmış. klasik ponzi oyununu oynayıp bankalardan daha fazla faiz sunup yatırımcı çekmeye başlamış. işleri o kadar iyileşmiş ki koskoca rusya toprakları içerisinde yüzlerce şubeye erişmiş. ama küresel krizin patlak vermesiyle herkes can havliyle şubelere akın etmiş. yazık mudilerin şirket üstünde haciz emri verebildikleri şeyler şubelerdeki musluklar, avizeler, masalar ve koltuklardan ibaret olmuş.
 • günümüzdeki yeni modellerle hayat bulan bir dolandırıcılık yöntemidir. direk para alışverişi yerine qnet gibi kolpa oluşumlarla referans edilenlere ürün satılması, böylece sermaye piyasası mevzuatının çevresinden dolaşılması amaçlanmaktadır.

  böyle bir durumla karşılaştığınızda;

  1) sizi buna refere eden kişiye akıllı olmasını söyleyin (daha doğrusu yolunun yol olmadığını söyleyin*),
  2) mali polise şikayette bulunun.

  ha "vay efendim arkadaşım da yanar kimseye ihbar etmem" düşüncesindeyseniz şunu da düşünün, arkadaşınız düdüklendi ve zararını çıkarmak için başka düdükleyecek birini arıyor. bilin bakalım kim bu?

  (bkz: siz)

  (bkz: aman diyeyim)
 • ponzi oyunu, nasıl olacağını pek anlamadan çok para kazanacaklarına inananların, giderek artan sayılarda oyuna katılarak sisteme para akıtmasına ve onların yatırdığı paralarla daha önce katılanlara “yüksek kazanç” ödenmesine dayanır.bu oyunun sonu olmadığı yolundaki iddialar güçlenince de oyuna katılanların sayısı hızla azalırve oyun çöker
 • http://www.badidea.co.uk/…loads/2008/12/pyramid.gif
  tabloya göre olaya her dahil olan insandan 6 insan getirmesi isteniyor ve böylece 13 level sonunda dünya nufusunun 2 katı insan gererkiyor.
 • charles ponzi adli italyan gocmen tarafindan 1920'lerde amerika'da uygulanmis oldugundan, ponzi scheme olarak bilinir.
  aslinda charles ponzi'nin icadi bir kavram olmamakla birlikte, o meshur etmistir denebilir