660 entry daha
  • temelde güdülerle, ahlak kurallarının çatışmasını ya da bunların dizginlenmesini anlattığını düşünüyorum. tek takıldığım nokta filmin temasının cinsellik üzerinden dönmesi. baştan sona baktığımızda onu mental olarak geliştiren ögelere daha az bir kısım ayrılmış.

    --- spoiler ---

    evet fahişe olarak çalışması, cinsellik konusunda ahlaken iyi ve kötüyü deneyimleyerek öğrenmesi güzel ama bu kadar uzun tutulması biraz sıktı. örneğin açlıkla nasıl başa çıktığını görmek de ilginç olabilirdi çünkü karaktere baktığımızda dış dünyadan soyutlanmış bir karakter farklı olayların içinde başka şekilde yorumlanabilirdi.
    --- spoiler ---
  • bu filmin sinema tarihine altın harflerle yazıldığını iddia eden entel feridunlara ve feminist bacılara şunu sormak istiyorum; lizbondaki veya paristeki bella’yı 30’lu yaşlarındaki bir kadın bedeninde değil de beyin yaşıyla orantılı bir bedende onlarca erkek tarafından becerilirken görseler yine “ehöeem yönetmen çok başarılı azizim, sinematografii, renkleeerr, kadının bastırılmış cinselliğinin doğaya salıverilmesi, güçlenen kadın özgürlüğü vs vs” şeklinde yorumlayacaklar mıydı? sırf kültürlü yada farklı görüneceğim diye kendinizi bu hale düşürmeyin.
hesabın var mı? giriş yap