• (bkz: op art)
  • 1960-70 yılları arasında oldukca ragbet goren tüketici toplumu eleştirmeyi amaç edinen sanat akımı
    (bkz: andy warhol)
  • "kapitalist ve sanal şehir hayatı" konseptinde eleştirel bir tutum amacı gütse de, anlamı dolu görünse de aslen görsel ya da genel anlamda sanatsal olarak duyu organlarına pek hitap etmeyen, hatta zihinde de pek bir şey uyandırmayan, itici, rüküş ve kanımca gereksiz sanat akımı..

en somut örneğiyle:
    siyah-beyaz bir marilyn monroe resmini (meşhur eteğiyle hafif eğilmiş ve gülümseyen bir pozda olsun özellikle) cırtlak tonlarda (pembe, yeşil, turuncu) renklendirin. işte siz de pop art yaptınız.
  • sık sık yanlış anlaşılan, popüler olanı sevmeyen aksine onu yeren-onu eleştiren, kalıpları-markaları-reklamları sorgulatan sanat akımıdır. hatta düşünce akımı da diyebiliriz, çünkü düşünsel anlamda kattıkları daha derin, daha özgün, daha etkileyicdir.
  • muhtesem bir sözlük temegsi imis , ben bugün bunu gördüm, renkler hoj ferah.yapaninin ellerine saglik olsun,zira gördügüm an "seni bulduguma sevindim" didigim theme'dir kendisi.
    neseli edit*: basliklari da ikiser ikiser yazmasi iyice bir gönlüme yerlestirdi kendisini...
  • olabildigince tasakci bir sanat akimidir. zira;

http://www.komikaze.net/…/karikaturler/20050309.gif
  • pop artin ilk ornekleri sanilanin aksine new yorktan degil londradan cikmis, ama ingiliz asilzadeleri (!) zamaninda olaya gereken onem ve dikkati verememistir. nitekim pop artistleri en cok etkileyen seylerden biri baskanin da fabrika iscisi ile ayni coca cola'yi tukeymesi, populer kulturun bazi maddelerinin insanlari ayni seviyede bilrlestirmesidir.

baska bir takintilari da tabi kutulama olayidir. mesela sigarayi degil de kartonunu aliriz aslinda. o kartonun icinde ne oldugunu gormeyiz, kafamizdaki imaj kutudur sadece. tabi andy warholun kutu kutu konserve corba cizmesi sadece cocuklugu o corbalarla gecmis oldugundan olmasa gerek...
  • pop'un art, art'ın pop olabildiğini, olabileceğini veya oldurulabileceğini göstermiş, gösteriyor ve hatta gösterecektir. yanı sıra "ben böyle sanatın içine tükürürüm"cüleri kızdıracak enfes şah-eserler sunmuş, sunuyor ve hatta sunacaktır. andy'yi* izlemekse; şarttır, şurttur, şorttur.
  • temelinde "american way of life"ın empoze edildiği yaşam tarzı. iskeletinin amerikada olştuğu bu sanat zaten başka yerde de bu kadar güzel icra edilemezdi. tüketim topulumunun bir aracı olan bu sanat türü, tarihi olamayan amerikayı çok iyi özetliyor çünkü adamların tüm tarihi anı yaşamak üzerine kurulu.böylelikle herşeyleri para ve tüketim olan amerikayı bundan daha iyi anlatan bir sanat akımı olamaz.
hesabın var mı? giriş yap