şükela:  tümü | bugün soru sor
 • populer muzik.
  diger turlere gore daha fazla dinleyici kitlesine sahip muzik turu.
 • (bkz: sting)
 • simon frith tarafindan "sevilecek, sevisilecek ama asla evlenilmeyecek bir kadin"a benzetilen muzik. her sey pop olabilir, o yuzden pop dinlememek de sacmasapan bir elitist tavirdir.
 • ''akıllı ol senin aklını alırım'', ''seni tek geçerim bu alemde'', ''ipe ipe geleceksin'' gibi cümlelerin üzerine iki 'dup' bir 'tıs' konularak elde edilen patırtının bol reklamla halka arz edilmesi sonucu halkın beyin orgazmına ulaşmasını sağlayan müzik... var matrix diye bir şey, hepimiz odunuz aslında...
 • m diye bir adamin sarkisi..

  (bkz: #3005466)
 • biraz antropolojik bir yaklasimla:

  pop muzik populer muzik 'in kisaltilmisidir, populer ise people yani insan kelimesinden turemistir; yani herkese seslenir, insanlar arasinda ayrim yapmaz, cogullugu kucaklar. farkliliklarin bir araya gelmesi ise, celisen fikirlerin taninmayacak hale gelene kadar yumusatilmasi ya da daha da iyisi gormezden gelinmesiyle gerçeklesir. bu acidan, populer muzik ideolojileri reddeder, beyine degil herkeste ortak olan duygulara hitap eder; bu sebeptendir ki cogu pop muzik sarkisi ask ustune yazilmistir. alternatif olarak, ne zaman ki altkultur urunu muzikler (punk, rocknroll, caz, rap) moda olup da mainstream e katilmistir, o zaman torpulenir, cikis amacindan soyutlanarak herkesin kafasini yormadan yutabilecegi hazir bir hap haline gelir.
 • son yıllarda ülkemizde iyice boku çıkmış olan müzik türü. müziği bir mal, icra edeni marka, dinleyiciyi tüketici olarak algılayan, sanatta sanayi devrimi yapmaya çalışan biricik endüstrimiz. serdar ortaç'ın bir şarkısının başka bir şarkıya benzediği belirtildiğinde "alt tarafı yedi nota var ne kadar özgün bir şey yaratabilirimki" diyerek türkiyede pop müzik starlarımızın çoğunun çizgisininde aşağı yukarı anlaşılmasına yardımcı olmuştur.
 • rock-pop ekseninde en guzelini erdir zat soylemis.. biz dinleyelim..
  "rock nedir? ayaklarinizi yere kuvvetle basarsaniz dunyayi itmis olursunuz. dunyayi itmek size sicrama, bir anlamda yercekiminden kurtulma imkani saglayacaktir. rock bu tecrubenin ta kendisidir: dunyayi itmek, dunyanin cekiminden kurtulmak, anlik ozgurluk. rock andir; gecmisten ve gelecekten arinmis anin bilincidir. tamamen otantik bir durumdur. otantiktir, yani o anin biraraya getirdigi seylere, ama sadece o seylere, ne olurlarsa olsunlar o seylere ozgudur. oraya aittir. tekrar edilemez. tekrar, poptur. pop dogasi geregi tekrari, taklidi, hatta "gibi yapma"yi icerir. yercekimine geri donustur. pop nihayetinde manipulasyondur. rock ise ozgurlestirici bir karsi koyus, bir meydan okuma tavridir. rock'a da popa da --farkli gerekcelerle-- ihityacimiz vardir. rock tekilligimizi, pop cogullugumuzu verir. biri farkliligi, digeri benzerligi vurgular."
  roll- mart 1997 sayi 5- e bu mendili icat edeni baslikli yazi
  tabii burada rock'un ve pop'un en genel anlamlari ile kullanildigini, turkce pop'tan, turk rock'undan bahsedilmedigini belirteyim. hani yanlis anlama olmasin..
 • (bkz: pop)
  (bkz: n sync)
 • pop bi müzik değildir. sadece bir kolay şarkıdır.

  insanın diline dolanması ana hedeftir, sakız gibi yapışması gerekir.
  çünkü bu sayede sürekli onu hatırlayıp,
  sonunda müzik markete kadar gitmenizi sağlamak ister bu endüstri (bkz: müzik endüstrisi)
  (evet, dinleyenler hep kandırılır da haberleri yoktur)

  popta nitelik ve derinlik yoktur. şayet düzgün bi eser varsa üzerinde değişiklik yapılarak olabildiğince yüzeysel, sığ olacak şekilde manipüle edilir. bu sektör bunu yaparak, insanları basitleştirmeyi hedefler. zeki insanı istemez. çünkü zeki insan alacağı ürünü sorgular. hatta çok fazla sorgulayabilir, eleştirir, bu sektörün işine gelmez. öyle olursa herkes 'önceden planlanan' o ürünü almaz! o zamansa, para kazanilamaz. o yüzden bu şekilde işler bu pop sektörü. para kazanmak 1. amaçtır. gerisi onemli degildir! (leş kokan bi iş). pop, önceki entry'mde de özetle belirttiğim gibi, bu şekilde, sinsi insanlarin (burada çoğunlukla yayinlayıcı tarafın) para kazanma aracidir.

  top listesi diye bişey ise yoktur.
  o liste top falan diildir. o liste de yine aynı şekilde önceden masa başında belirlenir.
  oradaki parçalar, "işte bu sizin en çok sevdiğiniz / en çok seveceğiniz(!!) parça" şeklinde lanse edilir.
  burada da gülünç ve bariz olan şey, yeni çıkan parçaların bu top listenin orta yerinden girmesidir. parça mesela 5 numaradan girer, her nasılsa(!) önünüze bi anda populer olarak gelir, önünüze "konur".
  bu kadardır, başka bişey değil.