şükela:  tümü | bugün
 • televizyon tarihinin en etik dışı yapımlarından biri.

  bir kere dizinin ana konusu, son derece gerizekalı ve kaşar bir karı ile onun etrafında dönen iki tane ayı oğlu ayı üzerine kurulmuş. dizide herhangi birine karşı sempati duymak kesinlikle mümkün değil.

  safinaz; ne emmeye ne gömmeye gelen, kime vereceğini yapılan jestlere ya da kimin dayak atıp yediğine göre belirleyen namussuz bir karı. çirkin. boş. apolitik. muhabbeti sıfır. seksapel sıfırın altında.

  temel reis; ağzında sürekli pipoyla dolanan bi herifçioğlu. çocuklara nasıl ıspanak yiyip adam dövdüğünü anlatıyor. safinaza yaranmak dışında bir hayat kaygısı yok. sense of humor sıfır. nato kafa, nato mermer. başlıca besin kaynağı: ıspanak. gömleğin sigara cebinde ıspanak konservesi taşıyor. sikeyim böyle kahramanı. çiğ ıspanak yediği bile görülmüştür.

  kaba sakal; recep ivedik'ten hallice, tecavüzcü potansiyeline sahip mastürbatif bir kişilik. yarı boyundaki temel'den yediği dayaklar everest'i geçti. kanımca safinaz'a daha çok yakışan bir tip. sokakta bolca görülebilen bir çift oluştururlar. tipsiz, hanzo bir herif; yanında gerizekalı olduğu bakışlarından belli bir kadın. tencere kapak işte.

  ayrıca bir bölümden inanılmaz irite olmuştum. temel ve kabasakal boks maçı yapıyorlardı. kabasakal illegal hiçbir hareket yapmadan temel reis denen orospu evladını yere sermişti ama amına kodumun denizcisi hile yapıp ıspanak yedi ve kabasakal'ı dövdü. bu ne lan? doping testi yok mu kodumun müsabakasında? bu mu öğretiliyor çocuklara?

  ıspanağınızı, konservenizi, safinazınızı, kaba sakalınızı sikeyim.
 • ne hikmetse kabasakal'ın safinaz'a sayısız tecavüz girişimine rağmen ne temel reis ne de safinaz onunla arkadaşlığını keser... gerçek dostluk budur. bu çizgi filmin de mesajı budur.
 • türkçede temel reis diye bildiğimiz çizgi filmdir... bu çizgi filmin içinde kaba sakal, safinaz da bulunur... ben hep kabasakalı tutarım çizgi filmi izlediimde... temel doping yapıyo. hakkıyla kazanamıyo
 • aslında herkes bilmez ama şöyle bir efsane vardır kendisiyle ilgili. efsane diyorum çünkü gerçekte açıklanmamış ama bir çok insanın inandığı şeydir kendisiyle ilgili.

  kendisinin ıspanak diye yediği şey aslında bildiğiniz ottur, marijuhanadır. yaratıldığı dönemlerde (1930) ıspanak, ot için kullanılan takma isimmiş. ıspanağını da bildiğiniz gibi piposundan alır temel reis. kendisi bir denizcidir ve denizciler amerika'da ot içme kültürünü benimsemiş ilk topluluktur. 1960'larda temel reis'in köpeğinin adı da "birdseed" (kuş tohumu) imiş. o zamanlarda da daha yasak olmadığı için kenevir tohumu bir numaralı kuş yemiymiş.

  bilgi kaynağı: barcelona hemp museum.

  ekstra bilgi: http://www.cannabisculture.com/articles/3568.html
 • ben bir keresinde sahaflardan buldugum bir kitapta temel reisin süper absürd bir macerasina rastlamıştım {temel reisin neresi rasyonel ki? neyse, tarz olarak diyordum} hatta maceranin başlangıcını hatırlarım, süperdir, temel reis ve safinaz evlerine gelirler bir de bakarlar evleri beyaz ufak ufak milyon tane kağitla kapli, temel reis der ki "canına yandığımının * birisi evi telgraf yağmuruna tutmuş" * bir de bakılır ki hepsinde tek birşey yaziyor "imdat!" amcaoğlu falan yazmış bunu, çok hatırlamıyorum, gidilir bakılır ki nak kömürü yiyen inekler tarafindan saldiriya ugramiş amcaoğlu... meğer nak kömürü süper bişeymiş, süper kahraman yaratan gamma ışınlarının geçici olaniymiş... sornasinda da olaylar gelişir, dünyayi vurdukça çoğalan yaratiklar kaplar... en sonunda da hikaye en başına dönüyordu tabii ki, bu tip maceralarda klasik olduğu üzre...
  süper komik iki laf vardi, birinde safinaz diyor ki "nak kömürünü on milyondan satacağiz" amcaoğlu diyor "yirmi milyon" {buldugum kitap 400 lira, ordan çikarin, servet yani} temel gidiyor profesöre, diyor ki "karim paragöz oldu onu taniyamiyorum" sonra safinaz geliyor, "fikir değiştirdim, kilosunu 1 liradan satacağiz" diyor, profesör de "temel, nak kömürü insanlari insacil kiliyor" diyor bağimsiz olarak... ayrica nak kömürünün ana maddesi de ıspanak elbette...
 • 2. dünya savaşında amerikan denizcilerine moral vermek için çekilmiş , daha sonra tutunca devam ettirilmiş bir çizgi filimdir .
 • atari oyunu da olan süper kahraman. atari oyununda safinaz yukardan bir şeyler atardı, kalp, harf vs. temel reis olarak da denize düşürmeden hepsini toplamaya çalışırdınız. arada da kabasakala yakalanmamak gerekiyordu. bir kere kullanmalık ıspanak vardı. o ıspanağı alıp kabasakalı tokatlayabiliyordunuz. o oyundaki kabasakal çocukluğum boyunca en çok korktuğum şeylerden biridir. ekranın bir tarafından girip diğer tarafından çıkmalar, alttan yukarıya yumruk atmalar falan.
 • popeye.. bilmemne hukumeti, stoklardaki ispanaklari eritemeyince, bi reklam filmi yaptirmis.. iste temel reis aslinda o reklam filmi.. sonra bi sekilde tutmus, cizgi film olayi yapmislar..
 • ispanaktaki demir oranini saptarken yapilan ondalik hata sonucu ortaya cikmis cizgi film.
 • bir arkadaşımın 19 yaşına gelip de bu fikrini bana açtığı ana kadar, türk zannettiği çizgi film aktörü.
  "la oolum gavur filmi " dediğimde "ya abi adamın adı temel reis, sevgilisi safinaz, nası oluyo peki bu" dediydi de yerlere yattıydım.

  not: aklınıza bi şey gelmesin; valla bi arkadaş o, ben değilim..