şükela:  tümü | bugün soru sor
 • roma imparatorlarından marcus salvius othonun eşidir. sonralarında nerona aşık olmuş ve onun metresi olarak ilişkisine devam etmiştir. 58yılında othodan ayrılmış, ve nero claudius caesar augustus germanicus ile evlenmiştir. güzel bir kadın olduğu rivayet edilir.

  nerondan bir kızı olmuştur. kızları 4 aylıken ölmüştür. (bkz: claudia augusta)

  suetonius'a göre, 65 yılında ikinci çocuklarına hamileyken neron ile tartışmışlar, neronun darbesiyle hayatını kaybetmiştir.

  resmi: http://lordbest.napoleonicmedals.org/…ypoppaea.html
 • neron un ; rakibesi imparatoriçe octavianın kafasını kestirip sepet içerisinde gönderdiği, sabah akşam eşek sütüne yatıp aromaterapi yapan şıllık metresi...nerondan siktiri yiyip 40 dişi eşekle beraber evine döner..neron tarafında öldürülür.. kaderin cilvesi taht uğruna terkettiği eski kocası salvius otho nerondan sonra * tahta geçer..
 • kleopatra’nın meşhur süt banyosu patenti aslında bu hanfendiye aittir. gerçi bu süt banyosu dediğimiz, her gün aşağı yukarı 40 dişi eşeğin sütünden elde edilen, ne denli gereksiz, göze batan lüks ise, kleopatra'dan nefret eden romalıların ona çamur atmak için uydurdukları o denli sinsi bir rivayettir neticede. misal sözlük, “ekmek yoksa pasta yesinler” diyen aslında marie antoinette değil halkın arasına galeyan tutkusunu aşılayan ve böylece bastille baskınının* önünü açan bazı dedikodu severlerin uyduruğundan başka bir şey de değildi.
  halk bu sözlük, bildiğin koyundan farksızdır. üç beş kötü niyetin “binada allaha şirk koşan dinsizler var” demesiyle 35 kişinin yakılmasına şahit oldu bu ülke… insan söylenene değil inanmak istediğine yani işine gelene inanır dememişler boşuna.

  ha neydi… poppaea sabina de böyle efsanelere malzeme olacak güzellikte kadınıdır işte.