şükela:  tümü | bugün
 • uzun zamandır aklımda olan ve sözlük ahalisiyle paylaşmak istediğim tespit.

  popüler kültürü eleştirip kendine yer edinmeye çalışan insanlar var lan dünyada. yani adam popüler kültürü eleştirmekten besleniyor. kendi ezikliğini insanları küçük görerek atmaya çalışıyor.
  ve bu insanlar o kadar fazlalaştı ki popüler kültürü eleştirmek bir popüler kültür haline geldi. ben de bu yeni "popüler kültürü"müzü eleştirerek sonsuz döngüye girme yolunda önemli bir adım atmış oluyorum.

  bak şimdi sevgili kardeşim. mesela serdar ortaç'ı begenmiyor olabilirsin. normal bi insan bunu "serdar ortaç surekli birbirine benzeyen muzikler yapiyor ve insanlar buna ragmen serdar ortac'i severek dinliyor bla bla bla" der. ancak sen "adam serdarortac dinliyo yeaaa mal midur nedir" diye tanimlayarak malin onde gideni sen oluyorsun.
 • popülerlik kazanan şeyler genellikle pratik ve basit ürünler yahut mana taşımayan ve düşündürmeyen şeyler olduğu için birtakım insanlar bundan hazzetmiyor. popüler olan her şey çirkin değil, ancak çoğu çirkin olduğu zaman soğuyorsunuz doğal olarak.

  bazı gruplar, sırf marjinal olmak adına bunu yapıyor olabilirler. bu da kendi aralarındaki bir moda.

  örnek vermek gerekirse bugün bir barış manço yok, cem karaca yok. eski mahalle maçları yok, eski yamalı kıyafetler yok, eski içtenlik yok. insanların yüzlerindeki eski samimi ifadeler yok.

  eski evler yok, eski odalar yok. eski eşyalar yok, eski muhabbetler yok. eski parklar yok, eski bakirlik yok.

  popülaritenin nesini seveyim be arkadaşım? kalite yok, samimiyet yok, mana yok, yok da yok. eskiye özlem bundandır, farklı arayışlar bundandır. nasıl insanlar saçlarını sarıya boyatıyorlar moda diye, kısa kesiyorlar popüler diye; yakışmıyor abi işte yakışmıyor. sırf popüler olması güzel olacağı anlamına gelmiyor.

  artık sürekli besteler çıkıyor, hayat hızlı ve insanlar hızlı tüketiyor.

  eski kıyafetlerin, halıların işçiliği ne güzel di mi? çünkü vakit ve emek istiyorlar. ama artık hayat hızlı ve her şey hemen olmak zorunda. bundan popüler kültür de etkileniyor ve ürünler sürekli şekilde çıktığı için kalite de düşüyor.

  kalitesizliğe neden boyun eğmek zorundayım? zevklerim var benim, ben onlara uyarım. modayı da popülariteyi de saçma bulurum, ne özentilik anlamlıdır ne de kıskançlık. ya takdir edersiniz, ya da hoşunuza gitmez. hepsi bu kadar. kişi popüler ürünlerden hoşlanıyordur, o konuda zevki odur, bunun aşağılanacak bir şeyi yok. ancak kendi zevkimi oluşturmam, bir akıma kapıldığım anlamına da gelmiyor işte.

  haydi selametle.