şükela:  tümü | bugün soru sor
 • soru/cevap sekansında* pena'ya gelen youtuber konuklara dair eleştiriler gelmişti "bu lüzumsuz tiplerin sözlükte ne işi var" diye. ben de "sözlükte o kadar takipçisi varsa lüzümsuz olamaz" kıvamında bir şey demiştim. oradan da "vay popülerse iyidir diye geçiştirdi" şeklinde eleştiriler gelmişti.

  aslında orada onu kast etmiyordum. yani bir şeyin popüler olması onu beğenmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor elbette. ama bu vesileyle bir konuyu netleştirmek istiyorum: modern toplumlarda tesadüfi popülerlik diye bir şey yoktur. yani "bu da balına şöhret oldu yea" diye geçiştirilen her kişinin o kadar popüler olmasının arkasında ya kişinin kendisinin ciddi özverisi ya da o tarz birine toplumun bir kesiminde şiddetli ihtiyaç vardır. bu özveri ya da ihtiyaç, popülerliğin süresinin uzunluğuyla doğru orantılı olarak artar.

  biz genelde bu insanları sadece önyüzleriyle, sunumlarıyla gördüğümüzden arkada dönen mücadeleleri, çabaları, özeni vesaire görme imkanına sahip olamıyoruz. bize hitap etmeyen içeriğinin hitap eden kitleler için ne kadar ince işlendiğini, nokta atışı kurgulandığını anlamıyoruz. görünüşte vasat da olsa, uyduruk da olsa hedefine ulaşmayı sağlayan unsurlarla bezeli olduğunu fark edemiyoruz. müşterisi olmadığımız dükkanı eleştiriyoruz.

  yani bir insanın popüler olması herkes tarafından beğenilmek zorunda olduğu anlamına gelmez ama o kişinin bir kesimin dikkatine aday sonsuz insanı geçerek o konuma ulaştığı anlamına gelir. bu size o kişi vasat da görünse tırt da görünse öyle.

  bu insanları beğenmemeye hakkınız olsa da "lüzumsuz" deyip kenara atmak kendisini beğenenleri de aynı gerekçeyle kenara atmadan mümkün olmuyor. insanları deste deste toplayıp kenara atmalardan vaz geçelim artık.

  popülerse iyidir diyemeyiz belki ama popüler olmayı kesinlikle hak ettiğini söyleyebiliriz.
 • (bkz: sans faktoru)

  evet emek olabilir ama her populer kisi veya nesneye haketti diyebilir miyiz? bilmiyorum. sans faktoru bazen cok gozardi edilebiliyor ama dogru yer, dogru zaman, dogru insan cok onemli olgular.

  kanzuk sedat’in populer bir site kuracagini biliyor muydu? arkadas olmalari sans eseri miydi yoksa kanzuk bilerek mi eksi sozluk ailesine katildi. sans eseri bir tanisiklik mi kanzuk’u eksi’nin basina getiren olaylarinin oncusu mu oldu? felsefeyi de hic sevmiyorum aslinda gece gece niye bu kadar icine girdiysem.
 • ulan kim yazmış bunu dur şuna okkalı bir laf sokayım derken nick’i gördüm
  (bkz: senin olduğunu bilmiyordum ssg al vur beni)
 • bi ara da ağırsa iyidir, sarmalı vardı.
 • abi tamam haklısın.

  sözlük senin zaten. kasma valla o kadar. ye dürümleri güzel güzel. o bunu demiş bu onu demiş amaaaaan. eli olan yazıyor sözlükte. takılma sen onlara. danla'yı da getir, enes batur'u da getir vallahi umurumda değil. şu soru cevaba ajdar gelse, kanıt olarak eklediğiniz fotoğraf da muz ısırırken bir poz olsa şaşırmam o derece yani.

  tanım: ssg'nin soru-cevapta kurduğu cümle.
 • birinci kısım emek vardır görmüyoruzdur...emek,özveri olan her şey iyi mi?değil.ihtiyaç vardır o yüzden popülerdi?evet kalitesizliğe ihtiyacımız var,o kadar hasret kaldık ki sormayın.popüler eşittir kalitesiz demiyorum ama rafine edilmiş şeyler bulmak için zaman önemli bir faktör.araştırıp iyi ve kötüyü ayırt edecek düzeye gelmek herkesin harcı değil.herkesin aynı estetik kaygıya sahip olmasını beklemek zaten mantık dışı ama müşterisi olmadığımız dükkanı da eleştirebiliriz sonuçta bu toplumda yaşıyoruz ve evet dükkan sahibine maruz kalıyoruz.
 • tabii ki başarıya ulaşan herkes bir şeyleri doğru yapmış demektir ve diğer insanlara öğreteceği ufak da olsa bir şey vardır. bu şey youtube algortimasının zayıf noktaları olsa bile. ancak sorun şu ki bu tarz az ünlülerden buraya gelenlerin alayı saçma sapan tripler içerisinde millete posta koyup gidiyor. o başarılarının sırrı niteliğindeki soruların altı da %100 oranında boş kalıyor. daha aralarında "ulan adamı tanımıyordum ama karakterli biriymiş, bu kim amk diyenlere bile kendini hiç bozmadı" dedirten olmadı. dolayısıyla yapılanın bir şekilde hatalı olduğunu kabul etmek gerekiyor zira başarılı değil. ha sözlük bu işlerden iyi kazanıyordur ya da bu arkadaşların reytingleri katlanıyordur bilemem ancak ortalama insan açısından bakılınca böyle görünüyor.
 • sorun beklentiden dolayı ortaya çıkıyor. popüler olanın iyi olmasını beklemek gibi sıkça rastlanılan bir hata yapıyoruz. oysa popüler olan vasattir, yani ortalamadır. en çok kişiye ulaşabilen şeyler çok istisnai durumlar dışında her zaman vasat olur, toplumun ortalaması olur.
 • dejenere olmuş toplumlarda ki, özellikle bu türk toplumunda yaşanıyor, burdan çıkacak popüler insanların yaptıkları işler sonucunda saygı ve hürmet beklemeleri, kusura bakmayın ama beni güldürüyor.

  kaldı ki bu tür "popülerliği" kazanmış insanların yaptıkları işler, türk toplumunun daha da yozlaşmasına sebeb oluyorken, üstüne üstlük bu tür insanların var olacağı medya mecralarındaki olanak ve imkanları daha üst seviyedeyken, böyle bir savunma içerisinde olunmasını anlayamam. deste deste atmamalıymışız...