• reha muhtar'a gore halk icin yapilan cok faydali bi sey.
 • (bkz: populist)
 • turk siyasi skalasinda konumu çok belirsiz olan aslinda sagdan soldan herkesin bir bicimde bulastigi kitle yonetme ve yonlendirme sanati
 • son yıllarda halkın yararına olacak,belirli bir ferahlama yaratacak,rahatlatacak politikalara,söylemlere anında yapıştırılan isim.bu ismi yapıştıranlara göre populizm kötüdür,ülkeyi ve ekonomiyi mahveder.bu yüzden uzak durulmalı ve ülkenin tüm kaynakları eskiden beri olduğu gibi 20.000 ailenin emrine verilmelidir.bu yapıldığında sağlam ekonomi adı verilirki işte bu iyidir güzeldir.burada küçük bir örnek verelim hemen.memurlra verilecek zam brüt 100 milyon lira olursa bu zam ekonomiye 2 milyar dolar yük getirir.dolayısı ile bu zammı vermek kötüdür,populizmdir.fakat yahya demirelin hortumlayıp içini boşalttığı bankaya hazineden 20 milyar dolar aktarmak populizm değildir,sağlam ekonomiye geçiştir.işte populizm bu kadar kötüdür ve populizm ile savaşta en büyük komutan kemal derviş'tir.
 • kitleyi memnun etmek adına yine aynı kitlenin çıkarları ile çelişecek eylemlerde bulunmak anlamında kullanılıyor popülizm. mesela siyasi popülizm belirli bir grubun arzuları doğrultusunda çoğunluğun menfaati ile uyuşmayacak eylemlerde bulunmak gibi bir anlama tekabül ediyor; bir politikacı, dar ya da geniş bir seçmen grubunun istekleri doğrultusunda hareket ettiğinde rakipleri kendisini popülizm yapmakla suçluyorlar. popülizmin karşıt görüşü benim kısıtlı görüşmce "halk için halka rağmen" gibi bir söylem olabilir ancak.

  anlamadığım nokta ise şu : zaten parlementer demokrasi denilen denyoluk böyle bir şey değil mi? demokrasinin temel kabullerinden biri halkın kendi çıkarlarını görme ve gözetmede yetkin oldugu fikri değil midir. eğer halk böylesine dangalaksa ve arzuları ile çıkarları çelişiyorsa o zaman aynı halktan aldıkları destekle bulundukları noktalara gelmiş insanlar neci oluyorlar. biz milletvekillerine bizim çıkarlarımızı gözetmeleri ve bizlerin görüşlerini en iyi biçimde temsil etmeleri gayesi ile oy vermiyor muyuz. kişisel beğenilerine göre yönetimde görmeyi arzu ettiklerini erk sahibi kıldığımız insanlarla yine kendilerin arzularına hizmet edilmesini hatalı gördüğümüz insanlar farklı insanlar mı. memurlara zam yapan hükümetlere popülist diyenler, yöneticileri halkın istediklerini yapmakla mı suçlamış oluyorlar yani? genel seçimlerde %35 oy alan bir parti mecliste anayasa değiştirmeye yetecek çoğunluğu elinde bulundurabiliyorken tüm çalışan nufusun %37.4'ünü (1) oluşturan tarım çalışanları sattıkları ürünlere devlet desteği isteyince mi "halk çıkarını göremez" oluyor.

  ey memleketimin biricik aydınları, bu cahil hemşehrinizi aydınlatın, demokrasi dediğiniz meretin kendisi popülizm değil midir zaten?

  1. die 2003 üçüncü çeyreği verilerine göre, 15 yaş üstü kadın ve erkekler.
 • wikipedia'ya göre gettysburg address'de abraham lincoln şöyle demiş popülizm için "... government of the people, by the people, for the people."

  tdk ise şunları yazıyor :
  1. politik durumu dramatize ederek, halkın ilgisini uyandırmak amacıyla yapılan politika.
  2. haklçılık.

  ha!
 • feci halde anlam kaymasına uğramış bir kavramdır. aslında atatürk'ün altı ana ilkesinden halkçılık'ın frenkçe karşılığı olan bu kavram, zamanla siyasetçilerin halka şirin gözükerek daha çok oy alabilmek için yaptıkları aslında ülkenin ve dolayısıyla halkın zararına olan davranışlara verilen bir isim olmuştur. anlamın kaydığı şekilde popülizm yapan siyasetçiler, "ben mecliste atatürk ilkelerine bağlı kalacağım üzerine and içtim. atatürk ilkelerinden biri de halkçılık değil midir? bu halkçılığın frenkçesi de populism değil midir? o zaman beni niye populizm yapmakla suçluyorsunuz?" şeklinde yavşakça kendilerini savunabilirler. bu tip siyasetçilerden uzak durulmalı; eğer kazara vücut teması olduysa, temas edilen bölge bol soğuk su ile dezenfekte edilmelidir.
 • pir sandal gibin...
 • tam da halk için halka rağmen ilkesiyle hareket eden yaklaşım. halkın bir kısmı için halkla prensibi ise doğrudan faşizm kapsamına girer.
  (bkz: toplumcu gerzekçilik)
hesabın var mı? giriş yap