şükela:  tümü | bugün
 • jan-werner müller imzalı ve son dönemde dünyayı etkisi altına alan popülizm dalgasını inceleyen bilimsel araştırma kitabı. iletişim yayınları'nın bastığı ve orijinal almanca ismi "was ist populismus?" olan kitabın "qu'est-ce-que le populisme" adlı fransızca versiyonu da mevcuttur.

  http://www.iletisim.com.tr/…nedir/9473#.wyrhgbxyjiu
 • popülizm konusunu fevkalade açık ve anlaşılır biçimde anlatan aynı zamanda uyaran, popülizmle mücadele yöntemleri de öneren son derece başarılı bir çalışma. e konu popülizm, özellikle de sağ olanı olunca erdoğan ve akp de (gayet yerinde tespit ve saptamalarla)
  referans kaynaklarından olmuş tabi.

  ancak yenilenen seçimler, cumhurbaşkanlığı sistemini getiren anayasa değişikliği süreci kitabın yazıldığı tarihte henüz gerçekleşmediğinden, türkiye bu konuda da tam bir vaka olmasına rağmen o bölümün içeriğinde doğal olarak yok. yazar kitabın yeni basımlarda gözden geçirmeye karar verirse bu süreci de dahil edecektir diye düşünüyorum.
 • "iktidara gelmeden evvel tüm siyasal rakiplerinin ahlaksız ve yozlaşmış seçkinlerin bir parçası olduğuna, iktidara geldiklerinde ise kendilerinin karşısında muhalefetin meşru olmadığına inanırlar. popülizmin ana iddialarından birine göre popülist partileri desteklemeyen kişiler öncelikle gerçek halkın bir parçası değildir.”

  jan-werner müller
 • türkiye'de oy kullanmaya reşit herkesin okuması gereken kitap. işin nasıl berbat, batak bir noktaya sürüklendiğinin anlaşılması, popülizme fırsat verilmesinin bizde nasıl feci bir şey olduğunun fark edilmesi bakımından oldukça önemli. bölümlerde erdoğan dışındaki chavez, correa, berlusconi, morales, trump, putin gibi isimlerin vaka incelemelerini okudukça bizdeki durumun nasıl korkunç bir yere doğru gittiğini-gidebileceğini daha iyi anlıyor insan. çoğu bölümde akp politikalarının benzerlerini görüp "işte bu" diyorsunuz. kitap bir şeye giriş (101) özelliği taşısa da, en azından bir sonraki adımın, niyetlerin ne olabileceğini, neyin yapılıp neyin yapılmaması gerektiğini kestirmeyi bir nebze de olsa kolaylaştırıyor.